GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / HABERLER / YOUTUBER OLMAK 2: GEREKLİ EKİPMANLAR [MİKROFON VB.]

YOUTUBER OLMAK 2: GEREKLİ EKİPMANLAR [MİKROFON VB.]

Sponsor Reklam

Merhaba arkadaşlar önceki yazımızda nasıl kanal açacağımızı ve düzenleyeceğimizi anlatmıştık. Bu yazımızda ise video çekmek için gerekli ekipmanlar neler bunları tanıtacağız. Aslında bu yazıyı biraz kısa tutacağım. Çünkü video kayıt ekipmanlarından bir sonraki yazımızda bahsedeceğim. Bu yazıda temel olarak mikrofon, ses kartı gibi donanım türünde olan ekipmanları tanıtacağız.

 MİKROFON

Arkadaşlar mikrofon olayı aslında sizin bütçenize kalmış, eğer düşük bir bütçe ile başlıyorsanız. Telefonunuzun kulaklığını bile kullanabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda sesin arkasındaki gürültüyü nasıl kaldıracağımızı göstericez. Düşük kalitede bir kulaklık mikrofonu bile sizi idare edebilir uzunca bir süre.

Ama elinizde bir miktar bütçe varsa bu miktara göre aşağıdaki mikrofonlardan birinide tercih edebilirsiniz. Hem ucuz olması hemde ses kalitesinin fena olmaması yönüyle ben Trust marka mikrofonları tavsiye ediyorum, yüksek bütçeye sahipseniz, aşağıdaki başka marka ve model mikrofonlara da bakabilirsiniz.

100 TL ALTI

1.Trust 11917 MC-1200 [Fiyat: 15-20 TL]

trust-mic-1-gg

2.Trust 19850 Talkee [Fiyat 35-45 TL]

trust-talkee-gg

3.Trust 20378 Micro USB [70-90 TL]

trust-usb-gg-micro

 

1000 TL ALTI

1.Audio Technica AT 2020 [600 – 700 TL]

audiotechnicaat2020-gg

2.Rode Smartlav [300-350 TL]

rodesmartlavgg

3.Blue Snowball USB Mic [450-500 TL]

bluesnowballgg

Sponsor Reklamlar

 

 

1000 TL ÜZERİ

> Rode NTK [2.250 – 2500 TL]

rode-ntk-gg

Evet arkadaşlar yukarıda ücret aralığına göre bu fiyatlarda bulabileceğiniz en kaliteli mikrofonlardan bir kaç tanesini sıraladık. Düşük kalite bir mikrofonda sesin kalitesi ve arka plandaki gürültü insanı rahatsız ederken yüksek kalite mikrofonlarda belirgin bir şekilde daha canlı daha kaliteli ve daha temiz bir ses alırsınız.

Ancak başlı başına mikrofon bunun için yeterli değildir. Bilgisayarınızın ses kartı da mikrofonunuza ayak uydurmalıdır. Mesela sıradan bir dizüstü bilgisayar ile yapacağınız kayıtta ister 500 liraya alacağınız bir mikrofon ile 2500 liraya alacağınız bir mikrofon arasındaki farkı hissetmezsiniz. Bu ses kartlarını internette araştırarak bütçenize uygun olarak alabilirsiniz.

Birde arkadaşlar yüksek kalite mikrofonlarda (condenser) karşılaşacağınız p,b ve t gibi harflerindeki patlamaları önlemek için pop filtrelerine ihtiyacınız var.Yine bunları internette araştırarak edinebilirsiniz. Fiyat olarak oldukça makul, ortalama 30 40 TL gibi bir fiyata elde edebilirsiniz.

pop-filter

Eğer videolarınızda profesyonel olarak yüksek kalitedeki condenser mikrofonlar kullanarak şarkı söylemeyi düşünüyorsanız ayrıca yansıtma filtresine de ihtiyacınız var demektir. Düz bir şekilde söylediğinizde ses etrafınızdaki engellere çarparak(duvar gibi) mikrofona geri döner ve bu seste bozulmalara sebep olur. Kullanacağınız bu yansıma filtreleri ile bu yansımaların önüne geçebilirsiniz.

www.ggmyfriend.com

Evet arkadaşlar kendi bilgilerim ölçüsünde kayıt için gereken ekipmanları size tanıtmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda video çekmek ve çektiğiniz videoyu düzenlemek için gereken ekipmanları tanıtacağız. Herkese iyi günler.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan SELFY KAMPANYASI(TÜRK TELEKOM) NEDİR ? NASIL ÜYE OLUNUR ? başlıklı makalemizde selfie, selfie avea ve selfie bedava internet hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Yorumlar

  1. best home surveillance system

    wireless home security cameras reviews setting permission

  2. best outdoor camera

    kardeşim mikrofonda çok fazla cızırtı var nasıl kaybedilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.