Anasayfa / GENEL / WORLD OF WARCRAFT

WORLD OF WARCRAFT

wow kapak
Merhaba arkadaşlar GG ekibi olarak ilk “Haftanın Oyunu” etkinliğimize başlıyoruz. İlkler ve sonlar unutulmaz derler  o yüzden efsane bir giriş yapalım dedik ve sizlere bu efsane oyunu elimizden geldiğince kendi bilgilerimiz çerçevesinde tanıtmaya çalışacağız. Eğer özellikle sürükleyici bir mmoprg tarzı oyunu arıyorsanız ve hangi oyuna başlayacağınızı bilmiyorsanız birazdan size anlatacağım oyun tam size göre bir oyun. Peki Neden ? Aslında bunu anlatmak içi tek kelime yetiyor o da “SENARYO”.Oyun öyle muhteşem bir senaryo ve karakterlere sahip ki sizi bu dünyadan alıyor sanki bir filmin içinde, ayrı bir dünyada yaşıyor gibi hissediyorsunuz. Üstelik oyunun görselleri de bu dediğini desteklerde nitelikte ( Demek istediğim oyun çok yüksek grafiklere sahip değil ancak çevre temaları  kadar güzel ve etkileyici örneğin hemen yan tarafta görmüş olduğunuz sadece ufacık bir kesit, birde baştan uca böyle dizayn edilmiş bir oyun evreni.. varın siz düşünün )wow

Evet arkadaşlar dediğim gibi bu oyunu diğer oyunlardan onlarca adım önere çıkan şey bu oyunun senaryosu olması ve seneratif bir şekilde oyunu oynamamız. Her oyuncu oyun senaryosunu kendi karakterinin gözünden yaşayabiliyor Bu sadece tek yönlü de değil, oyunda bir çok farklı ırk var ve her ırkın bir geçmişi ve oyun evrenin bir bakış açısı var. Oynadıkça bu bakış açısını anlıyor anladıkça daha çok seviyorsunuz. Misal bir undead ırkı oyncusu için Sylvanas Windrunnerın yeri çok ayrıdır mesela (Gerçi ablamızı hepimiz seviyoruz tabiki ).. Başka birmisal verirsek soldaki resimde görmüş oldduğunuz Arthas Menethil, bu adamın hayatı bile insanı oyuna hayranlık duymaya yetiyor. ArthasArthas, Kralın oğlu olup genç, cesur ve tezcanlı bir prensdir. Arthas oyunda scourge adı verilen ve lichlerden(ölülerin ordusu diyebiliriz) oluşan bu orduyu ortadan kaldırmak ister. Bu yolculuğunda şehrin bir kasabasında veba salgını olduğunu görür ve ölenlerin yeniden dirilip bir lich olduğunu farkeder. Bunun üzerine bu köydeki herkesin yakılması emrini verir ancak onu takip eden önemli bir kumandan buna karşı çıkar ve kendi insanlarını öldüremeyeceğini söyler. Arthas tehlikenin farkındadır bu vebanın normal bir hastalık olmadığını bilir, ve geriye kalan halkının iyiliği için bu vebalı köyü yakar. Bunun sonucunda bahsettiğimiz kumandan kendi emrindeki askerler ile birlikte Arthasın peşinden gitmeyi bırakır ve geri döner. Ama Arthas kararlıdır, bu kötülüğün kökünü kazımak istemektedir ve sayıca azalmasına rağmen pes etmez. Ve scourgenin kaynağının bulunduğu bölgeye kadar varır yolda kendisine cüce ırkından destekçilerde edinir. Arthas yolculuğunda bu lichleri yöneten Lich King e kadar varmayı başarır hatta onun kılıcı olan “Frostmourne”yi (sağ taraftaki kılıç) çalar.Frostmourne_WoW Ve onun kılıcını kullanarak lichler ile mücadele etmeye devam eder. Ancak Arthasın bilmediği bir şey vardır. Frostmourne bir canlının ruhunu çekmek gibi muazzam güçleri olan bir kılıçtır. Ve aslında Arthasın Lich Kinge karşı elde ettiği bu ufak zafer onun felaketi olur. Frostmourne Arthasın bütün ruhunu emer ve Arthas ölür.(Ağlayın şimdi) Ancak ölüm Arthasın sonunu getirmez öldükten sonra o da mücadele ettiği, kökünü kazımaya ant içtiği lichlerden biri olur ve Lich Kingin kuklası haline gelir. Ve Arthas Lich Kingin emri altında kendi babasına kadar bir çok kişiyi öldürür. Hatta serüveninde Lich Kingi bile öldürür kendisi yeni Lich King olur! Mücadele ettiği o amansız düşmanın yerini alır. ( Bu hikaye ister istemez Darth Vaderi andıracaktır size ,gördüğünüz gibi Arthasın hikayeside en az Anakin Skywalkerın Dart Vader oluşu kadar muhteşem hikaye örgüsünü içeriyor ) Aşağıda Arthasın, Lich King oluşunu anlatan World of Warcraft paketi olan Wraith of Lich Kingin cinematic’ini(fragmanı diyelim) paylaşıyorum, izlemenizi tavsiye ediyorum, türkçe altyazılıdır.

  WOW: LEGİON PAKETİNDE 5 SAATTE 110 LWL!!

Evet gördüğünüz gibi oldukça etkileyici bir senaryosu olan bu oyun aynı zamanda size karakter seçiminde büyük bir katalog sunuyor. Öncelikle Allience veya Horde’den hangisini seçeceğinize karar vermeniz ve sonrasında oynamak istediğiniz ırklardan birini seçmeniz gerekiyor.  Peki nedir bu Allience ve Horde diye soracak olursanız, aslında bu çok uzun bir konu ancak farklı ırkların düşmanlarıyla savaşmak için bir araya geldikleri iki ayrı ittifak diyebiliriz.maxresdefault (1) Allience içerisinde İnsanlar, Night Elfler, Dwarf’lar, Gnome’ler ( Bu ırk dwarflardan bile daha küçük olan bir ırk), Worgen’ler ve Draneiler den oluşuyor ( Ve seçimi sonradan yapıldığı için Pandalar da bu gruba dahil olabiliyorlar). Allience oyunda iyi taraf olarak nitelendirebileceğimiz bir ırktır. Kötü ve vahşi olan ırk ise Horde ittifakı altında toplanıyor ( Gerçi onlarada bu şekilde nitelemekte yanlış olacaktır , ahh kaç bin tane Allience Thrall’ın yerini doldurabilir. Kötünün de iyi olabileceğinin kanıtıdır bu adam. Keza Durotan ve onun bağlı oldu ork klanıda böyledir.Bu yüzden salt kötü diyemiyoruz). Size bu ırkları tek tek tanıtamayacağız zaten gördüğünüz gibi oldukça fazla ırk var ve hepsinin kendine ayrı bir öyküsü var, Bunları web de araştırarak kendinize en yakın hissettiğiniz ırkı oynayabilirsiniz. Oyunda karakterimizi seçtikten sonra 1 lwlden başlıyoruz ve şuan ki Legion paketi ile birlikte 110 lwl e kadar çıkabiliyoruz. Oyunda kasılmak için 15 lwl den sonra Dungeon adı verilen PvE maplerı var. Bu maplerde çok hızlı bir şekilde 5 kişilik partiler halinde kasılabiliyoruz. Bir çok dungeon var hızlı kasılmanızı sağlayacak, ve bu dungeonlara girmekte çok kolay oyunun size sağlamış olduğu sistem sayesinde dungeonu ve gireceğiniz partiyi otomatik olarak aratabiliyorsunuz. Oyunun bu sistemi çok kısa bir sürede kasılacağınız grubu ve mekanı ayağınıza getiriyor. Birde Raidler var. Bu mapler de dungeona göre çok ağır slotlar içeren PvE mapleridir. Ve o anki lwlinize uygun olarak girdiğiniz bir raidi 5 kişi tamamlayamazsınız. 25 kişilik gruplar halinde girilir bu maplere ve dungeonlara göre çok daha kaliteli itemler düşer.

  WOW: LEGİON PAKETİNDE 5 SAATTE 110 LWL!!

Birde arkadaşlar kasılmanızı kolaylaştıracak bir “referral system” denilen bir mevzu vardır. Bu sistem ile seçtiğiniz bir kişiyi yakın arkadaş olarak battle.net üzerinden ekliyoruz. Ve bu arkadaş ile girdiğimiz tüm gruplarda %300 daha fazla exp alıyoruz. Hem biz hemde arkadaşımız çok hızlı bir şekilde lwl alabiliyoruz. Ancak bunun için sürekli birlikte hareket etmeniz gerekiyor ikinizde aynı gruplara gireceksiniz, Sadece eklemeniz yetmiyor ortak hareket etmeniz de gerekiyor.

Oyunda diğer oyunlardan farklı olarak zanaat sistemide var arkadaşlar oyunda bir çok sayıda meslek var. Bu meslekler Ana meslek, yan meslek ve herkeste olan balıkçılık, sağlık, arkeoliji gibi genel mesleklerde var. 5197807887_e28d67a852 Ana meslekten kastımız asıl işinizi konu alıyor, yani siz demirclik istiyorsunuz bu ana meslektir. Demircliğin yanına da yan meslek olarak Madencliği alıyorsunuz. Ve kazdığınız madenleri şehir içerisindeki örslerde döverek kılıç, zırh gibi itemler yapabiliyorsunuz. Oyunda terzilik, hattattlık, mühendislik olmak üzere bir çok ana meslek var ve bu meslekler çok farlı şeyler katabiliyor size. wow mesleklerMesela terziler uçan halı yapıp bunun üzerinde uçabiliyor. Mühendisler de gyrocopter yapıp bunun üzerinde uçabiliyor, Hatta mühendisler bomba , robot yaparak bunları PvP savaşlarında kullanabiliyorlar. Hattatlar zırh ve silah üzerine “efsun” olarak bildiğimiz özellikleri yazabiliyorlar. Simyagerlik diğer bir başka meslekte ise çok farklı etkiler içeren iksirler , ilaçlar hazırlayabiliyor ve bunları kullanabiliyorsunuz.

Diğer bir farklılık ise diğer mmoprg oyunlarda hiç görmediğiniz “uçan binek” sistemi. Evet arkadaşlar oyunda bu bineklerle uçabiliyorsunuz. wow bineklerOyunda 60 lwlden sonra aktif olan bu özellik sayesinde sahip olduğunuz uçan binekler ile birlikte uçabiliyorsunuz ve bu size bir çok kolaylık sağlıyor.  Mesela etraflı dağlar ile çevrili bir maptasınız ve çıkış yolu yarım saatlik bir mesafede ancak uçan binekler sayesinde bunların hiç bir önemi kalmıyor bineğinize atlayıp dağın arka yüzüne saniyeler içinde geçebiliyorsunuz.(Ve tabiki bu uçan binekler aynı zamanda yürüyebiliyor da arkadaşlar, mesela şehir içindeki dar yollarda yahut başkaca yerlerde bineğinizi yere kondurup yürüterek hareket edebilirsiniz). Uçan bineklerin ayrıca kendi içinde uzmanlık sınıfları var ve lwliniz arttıkça gereken bu uzmanlık lisanslarını alarak bineğinizin daha hızlı uçmasını sağlayabiliyorsunuz.  Oyunda birbirinden farklı onlarca uçan binek var, ve gerçekten çok etkileyici bir görselliğe sahipler , örneğin ejderha şeklinde tasarlanmış bineklere binebilirsiniz.

  WOW: LEGİON PAKETİNDE 5 SAATTE 110 LWL!!

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi oyunumuzu kısaca anlatmaya çalıştık. Aslında bir çok yönden eksikde bir yazı oldu ancak bahsettğimiz oyun Worl of Warcraft olunca buraya ne yazarsak yazalım yine eksik kalacak şeyler olacaktı. Ancak oyuna başlamak isteyenler için bir fikir oluşturabilmişizdir diye umuyorum.

Son olarakta acı gerçeklerin olduğu kısma gelelim arkadaşlar, ama geniş bi açıdan baktığımızda o kadar da acı olmadığını söyleyebiliriz. Oyunu oynamak için her ay oyunda “oyun saati” almanız gerekiyor her ay için yaklaşık 30 liraya tekabül ediyor. Birde oyunu oynayabilmeniz için paketlerini satın almanız gerekiyor. Şuan satışta olan “Warlords of Dreanor” ve “Burning Legion” var bu paketlerin her biri 150 TL. Birde yeni başlayanlar için daha önce çıkan tüm paketlerin olduğu başlangıç seti var bunun fiyatı ise 25 TL. Bu paketi aldığınızda 30 günlükte oyun süresi kazanmış oluyorsunuz. Evet biraz tuzlu bir oyun ancak oyunun kendine özel indirim günleri var ve fiyatlar %75 e kadar düşebiliyor. Bu günleri takip edip vurgun yapabilirsiniz. Oyunun paralı olması gözünüzü korkutabilir ancak bu oyunun en büyük avantajı “Pay2Win” Sistemi yoktur. Yani oyunda bir yere gelmek için sürekli almanız gereken Pay2winpremium sistemi yok, ancak premiuma yatırmanız gereken parayı oyun süresi sistemine yatırmanız gerekiyor. (Yani o para cebinizden illaki çıkacak ancak sizden tonla para verdiğini için parmağıyla sizi ezen karakterlere rastlamayacaksınız). Bu yönden baktığınız zaman verdiğiniz paralar için fazla gocunmazsınız en azından : )

Ever arkadaşlar bu haftanın oyunu bölümünün sonuna geldik. Sizlere güzel bir oyun tanıtımı yapabilmişisizdir diye umut ediyoruz. Oyun veya yazı hakkında görüşlerinizi yahut Kafanıza takılan herhangi bir meseleyi yorumlar kısmında bildirebilirsiniz. Herkese iyi oyunlar arkadaşlar..

Bir önceki yazımız olan PASHABİCEPS DPİ VE SENSİTİVİTY AYARLARI, KULLANDIĞI EKİPMANLAR başlıklı makalemizde cs go profesyonel oyuncu ayarları, cs go profesyonel oyuncular ve cs go profesyonel oyuncular dpi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*