Anasayfa / PC / WİNDOWS 10 HAZIRDA BEKLET NEDİR ? NE İŞE YARAR ?

WİNDOWS 10 HAZIRDA BEKLET NEDİR ? NE İŞE YARAR ?

Windows 10 Hazırda Beklet Nasıl Kapatılır?

Windows 8 ile başlayan ve daha sonra Windows 10 ile kullanıcıların hizmetine sunulan hibernate yani hazır beklet teknolojisi bilgisayar ve cihazların çok daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu teknolojinin en büyük özelliği bilgisayarların açma tuşuna bastıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde bilgisayarlar kullanıma hazır bir konuma gelmektedir. Bu özellik birçok kullanıcı tarafından ilk bakışta çok faydalı bir özellik olarak görülse de bazı durumlarda kullanıcıların canlarını sıkacak neticeler de doğurmaktadır.

Hazırda Beklet Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Hazırda beklet özelliği bilgisayarların açılır açılmaz kullanıma hazır hale gelmesini sağlayan bir sistemdir. Eğer ki kullanıcılar bilgisayar donanımlarından anlarlarsa bilgisayarlar kapandıktan sonra bilgisayarların ramlerinde bulunan tüm verilerin silindiklerini de bilirler. Bu silinme işleminden kısa bir süre sonra bilgisayarlar yeniden açılmak istendiğinde ram önceki verilere ihtiyaç duyar ve bu nedenle açılma süresi biraz uzun sürer. İşte hazırda beklet seçeneği ile bilgisayar kapandığında ramde bulunan bilgiler silinmiyor. İşleyiş olarak bilgisayar kapanırken ramde bulunan bilgiler bilgisayarın diskindeki bir bölüme yazılıyor ve bilgisayar yeniden açıldığında diske kaydedilen bilgiler rame gönderilerek bilgisayarların hızlı açılmasına ve kısa sürede kullanıma hazır hale gelmesini sağlıyor.

Hazırda Beklet Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Hazırda beklet seçeneğinin devre dışı bırakılması için;

1- Ayarlar panelini açıyoruz.

2- Açılan pencerede sistem ayarlarına geliyoruz.

3- Açılan pencerenin sol kısmında yer alan güç ve uyku sekmesine tıklıyoruz.

4- Bu sekmeye tıklandıktan sonra açılan pencereden ek güç ayarları sekmesini açıyoruz

5- Güç ayarları sekmesine gelindikten sonra sol kısımda bulunan kapak kapatıldığında yapılacakları seçin seçeneğine geliyoruz.

6- Daha sonra açılan pencerede bulunan hazırda beklet seçenekleri istenildiği gibi değiştirilebilir.

Bu özelliği kapatma seçeneği de burada yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan BATTLEFİELD HİLE KOMUTLARI başlıklı makalemizde battlefield 4 hileleri, battlefield hileleri ve battlefield oyun hilesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.