Anasayfa / HABERLER / WATCH DOGS 2 İNCELEME
watch dogs 2 inceleme
watch dogs 2 inceleme

WATCH DOGS 2 İNCELEME

Watch Dogs 2 inceleme ile ilgili yazımızda siz değerli okurlarımızın karşısındayız.

watch dogs 2
watch dogs 2

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz üzere 2014 yılında Watch Dogs büyük beklentiler ile karşımıza çıkmıştı. Bir çok oyun sever oyunu beğenmemiş olmasına rağmen, nedense ben beğenmiştim. İlk oyunu oynadıktan sonra oyunun devam niteliğinde bir çalışmaya gireceğini tahmin ediyordum ve bu gerçekleşti ve büyük bir talep ile Ubisoft firmasına en azından Watch Dogs 2 ‘nin daha güzel kurgu , efekt ve çalışma sonucu ortaya bir oyun çıkartmaları istendi. Biz de bu talepler doğrultusunda Watch Dogs 2 oyununu mercek altına aldık.

watch dogs 2
watch dogs 2

Watch Dogs 2 Karakterleri ile ilgili başlayalım;

İlk oyunun devamı niteliğindeki oyunda birçok şey aynı şekilde devam ediyor tabi ki. Blume, DedSec ve CTOS gibileri mesela. İlk çıkan oyunda CTOS ‘in ilk versiyonunu yenmemiz durumunda CTOS 2 geliyor ve San Francisco ‘ya yani “ Teknoloji Şehri “ ne yolculuk edip işletim sistemine karşı mücadele ediyoruz. Karakterimiz Marcus Holloway ve DedSec ‘e katılma amacıyla ilerliyoruz ve görevimiz Blume ile CTOS ‘yi yok etmek. Senaryo gereği geri kalan bölümde ise ana görevimizi ve yan görevlerimizi yaparak hedefe ulaşmak. Bu hedefte, takipçi kazanmamız gerekiyor ki Blume ‘u yenebilmek için halk bizden yana olmalı.

Karakterler eğlenceli ve ilk oyunda ki o soluk hava mevcut değil ve ilk oyuna göre hatırda kalabilme konusunda çok daha başarılı insanlardan oluşuyor. Gerçi ilk oyunda ki karakterler de hatırdan çıkabilecek bir karakter değildi fakat şimdikiler daha da kendine has ve benzersiz kişiliklere sahip karakterlerden oluşuyor ve kesinlikle çok daha iyi oturmuş oyuna.

Şehir teması konusuna da değinmek istiyorum. Şehir teması, renk uyumu ve zevkli görüntüleri ile karakterlerimiz tam oturmuş oyuna. Kısacası ilk oyuna kıyasla Watch Dogs 2 sürümü gerek senaryo gerekse de karakter olarak çok daha başarılı olmuş. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Hiç kusuru olmayan bir senaryo-karakter ilişkisi beklememekte fayda var. Ama ilk oyuna göre epey bir yol alınmış. “

2-3-resim

Watch Dogs 2 ile ilgili biraz da görevlere değinelim. Görevler başarılı bir şekilde tasarlanmış. Görevler parçalara ayrılmış diyebiliriz. Eşli çevrim içi, ana görevler, yan görevler şeklinde tasarlanmış. Yan görevler ana karakter tarafından da alınabiliyor, şehir içinde ki insanlar tarafından da alınabiliyor. İlk oyunda ki görevlerde sürekli tekrar etme durumu vardı ve bu oyunda olmaması gerçekten güzel bir ilerleme. Bir tek aktivitelerde bu durum mevcut ama buda olması gereken bir durum. Konular birbiriyle bağdaştığından aktiviteleri pek fazla ayırmak mümkün olmuyor.

Oyunu ilerlerken 1. Oyunda daha üstün gördüğüm bir konuyu açmak isterim. Görevlere 1’den daha çok şekilde yaklaşabiliyoruz. Bence oyun görevlerle gizliliği ön plana tutmaya çalışıyor ama hack yolu ile de görevleri bitirebiliyoruz. Elinizdeki silahla herkese ateş ederek bitiyor görevler ama silah yapımı o kadar özenti dışı kalmış ki oyundan bu esnada zevk almanız mümkün değil. Silah sesi, vuruş hissi vs. hiç güzel tasarlanmamış. Silahlarla oynamak yerine hack ve gizlilik üzerine tasarlanmış görevler.

watch dogs 2
watch dogs 2

Evet arkadaşlar, bir olumsuz durum hakkında üzülerek Watch dogs 2 inceleme konumuza devam ediyoruz.

“ Araba Sürüşü “

İlk oyunu hatırlıyorsanız araba sürüş zevki diye hiçbir durum ele alınmamıştı. Üzülmeyin bu durum Watch Dogs 2 ‘de düzeltilmiş demeyi o kadar çok isterdim ki aksine ilk oyunun ki bile daha güzeldi diyebiliyorum. Oyunun içerisinde arabayla ve silahla ilgili her şey berbat bir şekilde tasarlanmış. Ubisoft tamamen arabayla ilgili bir oyun değil hemfikiriz de bu kadar önemsenmeden bu kadar düşünülmeden bu oyuna nasıl böyle bir sürüş çalışması yapılıyor anlamıyorum. Hasarla alakalı hiçbir durum yok araçta. Oyuncak araba sürermişçesine ilerliyor oyun. Motosiklet ile giderken çarpma durumunda üzerinden düşmüyor karakter. Araçlar birbirine çarpınca sadece geri itiyor birbirlerini. Enteresan bir durum yani J

Ubisoft sürüş şeklini bu kadar basit tutma sebebiyle ilgili araştırma yaptığımda araç içerisinde hack yapıldığı ve araç içi ateş ede bilindiği için bu şekilde bir karar aldığını düşünsek de 2. Oyunda araçtan ateş edebildiğimizi gördüm. Ne kadar uygularsınız bilmiyorum ama pek kullanılan bir durum değil oyun esnasında açıkçası. Arabaya binip arabayla oyunu oynamak ne kadar zevk verecektir bilmiyorum ama genel inde bütün hack işlemleri detaya alınmış durumda.

Oyunun amacı hack olduğunu düşünürsek, tabi ki bunu detaylı bir şekilde işlenmesini bekleriz. Bence beklenen karşılanıyor. İlk oyunda ki bütün hack işlemleri bu oyunda da bulunuyor ve biraz daha detay eklenmiş. Bir eksik söz konusu değil. Misal insanların üstüne polis ya da gangster ekibine ait birini veya bütün ekipleri salabiliyoruz. Bu oyuna zevk ve kullanış katmış. Misal düşman bölgeye girilecek ama çok kalabalık. Düşmanlardan birinin profilini değiştirip terörist yapıp polis ve gangsterler çatışsın. Daha da büyütelim işi; onlar çatışırken siz içeride gizlice işinizi halledip çıkın J Artık sadece hack ile değil robotlar ve araçları da himaye altına alabiliyoruz. Sürücüsüz araçla insanların üzerine gitmek ayrı bir zevk tabi ki

Sonuç olarak hack işlemleri güzel işlenmiş oyuna en çok tat veren şey bu. 1. Oyunda hatırlarsanız borularla bulmacalı bölüm vardı ve boruları doğru yöne çevirerek akımın istediğimiz yöne gitmesini başarıyorduk. Bu bulmaca özel ekranda yapılmaktaydı ve daha gerçekçiydi. Fakat Watch dogs 2 incelemesi için bu konuda aynı fikirde değilim. Daha da zorlaştırıp gereksiz bir sıkıcılık mevcut. Bulmaca bölümleri çok zorlaştırılmış.

watch dogs 2
watch dogs 2

Aktiviteler;

Konunun başından beri aktiviteler deyip duruyorum. Watch dogs 2 ‘de en beğendiğim yönü aslında bu aktiviteler. Örneğin DriverSF ; Uber tarzı bir aktivite. İnsanlar, kendilerini farklı yerlere götürmenizi istiyor ve bu aktivite ile sürüş profiliniz gelişiyor. Gerçekten çok eğlenceli sebebi ise bu görevdeki bütün görevler birbirinden bağımsız. Kimisinde yavaş gidiyoruz, yük taşıyoruz, gizli gizli yol alıyoruz vs. Anlattığım kadarıyla basit gözüküyor ama her görevde farklı dünyalarla buluşturuyor oyun sizi. Görev bitiminde sürprizler çıkıyor karşınıza. ScoutX diye bir aktivitemiz var. Burada şehrin özel yerlerine gidip buralarda fotoğraf çekimi yapıyoruz, bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyoruz be bu paylaşım altındaki beğeni ve yorumları takip edebiliyoruz. Bu aktivitelerden de oyunda ödüllerin sahibi alıyoruz.

3D yazıcımız da mevcut. Bu yazıcı aracılığı ile silah yapıyoruz, desenler ekliyoruz. Desenler görev sonucu da verilebiliyor. Şehri gezerek yeni desenler elde edebiliyoruz. Yazıcının önemine gelirsek drone ve jumper cihazı yapabiliyoruz. Bu icatlar oyunun kilit noktası. Bu silahları satıcıdan almak da mümkün fakat kendi yapma imkanımızı bize sunan Ubisoft u tebrik ederiz. İcatların yapımının tabi ki de bir ücreti var. Kendimiz de yapsak, satıcıdan da alsak malzeme ücretleri tarafımızdan ödeniyor.

watch dogs 2
watch dogs 2

Şehir ile ilgili konuya değinelim biraz da. Oyun San Francisco ‘da yaşanıyor. Hiç bu şehirde bulunmadım ama internet aracılığıyla araştırdığım ve bildiğim kadarıyla oyundaki bize sunulan şehri kıyasladığımda konuyu çok iyi işlediklerini gördüm. Sanki San Francisco da bulunuyorum o an o kadar gerçekçi ve güzel işlenmiş ki oyunda en çok zevk aldığım ve yapımcılarını taktir ettiğim en önemli çalışma olmuş. Bölge insanları da aynı gerçeklikle işlenmiş. Fakir bölgede insanlar ve görüntü daha üzücü, zengin bölgede daha farklı bir hayatın içindeymişiz gibi yaşatıyor tam anlamıyla.

Yapay zekasına gelecek olursak çok kötü bence. Mesela şehirde karşımıza çıkan insanlardan genelde aynı cevap geliyor. Sadece mekân ve zaman farklı. Kaybolduğumuz zaman başkasına sorduğumuzda da aynı cevabı veriyor oyun, farklı bir yere gidildiğinde de sorulunca aynı cevap veriliyor. Kısır bir döngü olmuş açıkçası.

watch dogs 2
watch dogs 2

Grafiklere gelecek olursak daha PC platformunda yayınlanmadı. Biz de PS4 platformuna uygun inceledik. Grafikleri bence başarılı. Kötü efektler, göz ve kafa yorucu renkler ve binalar bulunmuyor. Oyun yormuyor insan en önemlisi. Bu durum da beğendiğim artılardan bir tanesi. Çok da detaya girmeden grafikler hakkında diyeceğim “Gayet Başarılı “

Performans için konuşmak gerekirse ilk sürüm sorunluydu. Sürekli FPS düşüyordu. Ubisoft ‘un yaptığı güncelleme sonucunda inanılmaz bir düzelme yaşandı. Çok nadir olsa da FPS düşüyor ama çok hızlı araçlarla son sürat giderken oluyor. Buda gayet normal açıkçası. Ayrıca PS4 ve PS4 Pro arasında FPS çok fark etmiyor. Kısacası grafiklerini çok beğendiğim bu oyun FPS konusunda da aynı tatminiyeti yaşatıyor oyuncularına.

watch dogs 2
watch dogs 2

Puanlama yapmak istiyorum Watch Dogs 2 inceleme konumda. 9/10 gibi bir puanı hak ediyor. Ubisoft ‘tan 2. Senenin sonundan gelen bu oyunun iyi bir iş çıkarıldığını söylemek isterim. Kendilerini yeterince yetiştirip tüm konularda çıtayı yükseltmişler. İlk oyuna kıyasla güzel yol kat edilmiş.

Son olarak Watch Dogs 2 sistem gereksinimleri ve Watch Dogs 2 Fragmanı konumuzu okumanızda yarar vardır.

İyi oyunlar.

Bir önceki yazımız olan GAME OF THRONES: 7. SEZON SENARYOSU [TÜRKÇE] başlıklı makalemizde game of thrones 7. sezon spoiler, game of thrones 7. sezon spoiler türkçe ve game of thrones 7. sezon teorileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.