Anasayfa / TEKNOLOJİ / [ÇÖZÜM] WİNDOWS 7 UPDATE TAKILMA SORUNU

[ÇÖZÜM] WİNDOWS 7 UPDATE TAKILMA SORUNU

Sponsor Reklam

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda bilgisayarınıza sıfır bir Windows 7 kurulumu yaptığınızda karşınıza çıkan update hatasını nasıl çözeceğimizi anlatacağız.

Karışıklık olmasın diye açık bir şekilde ifade edeyim. Burada anlattığım çözüm Update’nin sürekli “güncelleme aranıyor” aşamasında kalması, hiç bir güncellemeyi tespit edememesi, hatta interneti kestiğiniz halde aramaya kesintisiz devam etmesi şeklinde görülen hata için.

Genellikle format atıp sıfırdan Win 7 kurduğumuz da bu hata karşımıza çıkıyor ve çözümü ise biraz uğraştırıcı. Ancak aşağıda anlattığım her şeyi harfi harfine yaparsanız Updateniz güncellemeleri yapmaya başlayacaktır.. Altını çizerek tekrardan söylüyorum harfi harfine yapmanız şart! Aksi halde aşağıda yer alan packleri kurarken hata alacaksınız ve yeniden format atmanız gerekecek.

Gelelim şimdi nasıl yapacağımıza. Öncelikle windows updateyi açıyoruz ve “Güncelleştirmeleri hiçbir zaman denetleme” seçeneğini seçiyoruz.

Ardından bilgisayarın güç seçeneklerine geliyoruz ve “Yüksek Performans” diyoruz.  (Güncelleme sırasında bilgisayar uyku moduna geçmemeli. Ayrıca sizde bu sırada bilgisayarı kapatmayın, packlerin yüklenmesini durdurmayın, iptal etmeyin ve internet bağlantınızın sürekli olduğundan emin olun.)

 1. Eğer bilgisayarınızda Windows 7 Service Pack 1 (SP1) kuruluysa 2. adımdan devam edin.Değilse bu adımdaki işlemi yapın. Peki Service Pack 1’in kurulu olduğunu nerden bileceğiz hemen onuda anlatalım. Eğer yüklü ise Bilgisayar > Özellikler dediğinizde Windows Ürünü altında aşağıdaki fotoğrafta yer aldığı üzere yazıyor olması gerekir.  Değilse buradaki Windows 7 Service Pack 1 linki üzerinden indiriyoruz ve kuruyoruz.
 2. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)
 3. Sıradaki pack olan KB3020369 güncellemesini yüklüyoruz.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)
 5. Sıradaki pack olan  KB3125574 güncellemesini yüklüyoruz.
  Sponsor Reklamlar
 6. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)
 7. Sıradaki pack olan  KB3138612 güncellemesini yüklüyoruz.
 8. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)
 9. Sıradaki prel=”nofollow”ack olan  KB3145739 güncellemesini yüklüyoruz.
 10. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)
 11. Sıradaki pack olan  KB3172605 güncellemesini yüklüyoruz.
 12. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)

Eğer bu işlemleri sırası ile yaptıktan sonra updateyi açıyoruz ve güncellemeleri arıyoruz. Kontrol amaçlı olarak interneti kesiyoruz ve hala arama yapıp yapmadığına bakıyoruz. Eğer arama duruyorsa Updateniz artık çalışıyordur. Ancak durmuyor internet olmadığı halde arama yapıyor gibi gözüküyorsa ek olarak aşağıdaki işlemleri yapıyoruz. (Update %90 ihtimal bu aşamada güncelleme yapmaya başlayacaktır, ancak her halükarda hala yapmıyorsa aşağıdaki ek adımları izlemeye devam ediyoruz.)

 1. Sıradaki ek pack olan KB3179573 güncellemesini yüklüyoruz.
 2. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)
 3. Sıradaki ek pack olan KB3185278 güncellemesini yüklüyoruz.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)
 5. Sıradaki ek pack olan KB3185330 güncellemesini yüklüyoruz.
 6. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)
 7. Sıradaki ek pack olan KB3197868 güncellemesini yüklüyoruz.
 8. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. (Sizden istemese bile yeniden başlatın)

Ek packleride indirdikten sonra tekrar updateyi kontol edip güncelleştirmeleri arayıp aramadığına bakıyoruz. Ancak ortalama bir saat zaman vermeniz gerekiyor. Keza interneti tekrar keserekte deneyebilirsiniz. Artık %99 ihtimal güncelleme yapmaya başlayacaktır.

Ancak %01 şanslı kesimden olan varsa aranızda onlar ile kaldığımız yerden maceraya devam edioruz.

 1. Sol alt köşedeki windows ikonuna tıklıyoruz ve “cmd” yazıyoruz.
 2. Gelen uygulamayı “yönetici” olarak çalıştırıyoruz.
 3. Komut satırına “net stop wuauserv” yazıp enter diyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran gelmesi lazım. Gelmiyorsa tekrar yazıp tekrar enter diyoruz.
 4. Buradaki link üzerinden Microsoft FixIt aracını indirip updateyi seçerek çalıştırıyoruz.
 5. Buradaki link üzerinden windo2s update’nin son sürümünü indiriyoruz ve bilgisayarımıza kuruyoruz.
 6. Bilgisayarı yeniden başlatıp windows updateyi açıyoruz ve arama yapmaya başlıyoruz. Bu aşamada yine bir saat üzeri bekleyebilirsiniz.

Evet arkadaşlar Windows 7 işletim sisteminde karşılaştığımız update hatasının çözümü  bu şekilde. Eğer yukarıda anlattığımız adımları sırası ile ve dikkatli bir şekilde uygularsanız bu hatanın üstesinden gelebilirsiniz. Kafanıza takılan bir husus olursa yorumlar kısmı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Herkese iyi günler.

 

 

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Tivibu nedir ? Özellikleri nelerdir ? Türk Telekom Tivibu başlıklı makalemizde tivibu, tivibu ev ve tivibu nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.