Anasayfa / GENEL / CALL OF DUTY: INFINITE WARFARE İNCELEME

CALL OF DUTY: INFINITE WARFARE İNCELEME

CALL OF DUTY: INFINITE WARFARE İNCELEME

call-of-duty-infinity-warfare-inceleme

Merhaba arkadaşlar.Geçtiğimiz günlerde bir Reddit kullanıcısının Playstation Store’de görmüş olduğu oyun hakkındaki bilgiyi sizlere sunmuştuk. Bugün ise sizler için Call of Duty: Infinite Warfare incelemesi yapacağız.
Her ne kadar kullanıcılardan olumsuz yorumlar gelse de gelişim çizgisini bozmayan Call of Duty yeni oyunuyla bizleri uzaya götürecek. Uzay gemisi savaşlarının yapılacağı oyun hakkında incelememizi yaparken geçmişten günümüze Call of Duty’ de neler değişmiş hep birlikte gözlemleyeceğiz.

UZAY SAVAŞINA HAZIR OLUN!
Advanced Warfare serisi oyunun kaderini belirleyecek. İnsanlık için uzay yıllardır merak. Bu merakı gidermek için uzun sürelerdir araştırmalar yapan ülkeler giderek daha net sonuçlar elde etmekte. Mars’ta yaşam için gerekli koşul araştırması yapan insanlık daha gitmeden orada yaşayacakları evin prototipini bile yapmış durumda. Gel gelelim durum böylesine hızlı ilerlerken Call of Duty’ de hızla yayılan uzay furyasını oyununa yansıtmış. Uzay temasını oldukça güzel işleyen oyunun konusundan bahsettiğimizde oynamak için sabırsızlanacaksınız.

İncelememize oyunun yeni ara yüzüne merhaba diyerek başlayalım.
Yeni bir ara yüzle bizleri karşılayan oyun eski ara yüzlerinin üzerine bir şeyler katmış desek daha doğru olur aslında ve birazda tasarımı değişmiş. Call of Duty’nin kullanıcı deneyimi için serinin her oyununda yapmış olduğu değişiklikleri bir kez daha bu oyunda da görmekteyiz. Oldukça sade ve işlevsel olan ara yüz oldukça güzel. Oyun renklerinden bahsedecek olursak dikkatinizi dağıtmayacak renkler seçilmiş. En sık kullanılan renkler ise güzel uydurulmuş sarı ve siyah.
Oyunun hikâyesine geçmeden önce kontrollerinden de bahsedecek olursak serinin eski oyunlarındaki hissiyatı yakalamanız mümkün. Kullanıcılardan aldığı yorumları çok önemsiyormuş gibi belirterek “kullanıcıların istediği eski kontrol hissiyatını sağladık. Zorlanmadan oynayabilirler.” Söylemleri de oldukça trajikomik…

  COD: İNFİNİTE WARFARE'DEN YENİ FRAGMAN!!

EN ETKİLEYİCİ CALL OF DUTY SENARYOSU
Yaptığı birçok oyundan senaryo bazlı tat alamadığımız oyun sadece çoklu oyun modeli oluşturma peşindeymiş gibi bir izlenim yaratmıştı. Fakat Infinite Warfare ’de bu algıyı tamamen yıkan oyun birçok oyun severin istediği çizgiye gelmiş gibi görünüyor.
Oyun senaryosunun çıkış noktası Dünyadaki nüfusun hızla çoğalması ve bununla birlikte kaynakların yetersiz kalması. Bu sorunu çözmek isteyen Birleşmiş Milletler Uzay Ajansı (UNSA) adındaki komisyon insanların uzaya yerleşebilmesi, nesil devam ettirebilmesi ve yeni kaynaklar elde edebilmesi için çaba sarf ediyor. Gelişen olaylar sonucunda UNSA’ya karşı bir taraf ortaya çıkıyor. Genel bahsedecek olursam oyunun konusu bu iki taraf arasında yaşanan efsanevi savaşlar ve uzay gemimizin başına gelenler.

Oyunda canlandırdığımız karakter Yüzbaşı Nick Reyes. Söylemem gereken önemli bir şeyse yüzbaşının geçmişi ve hikâyesi gerçekten çok derinlemesine. Bu kadarına hayret ettim doğrusu.
Oyunun bir diğer güzel özelliği ise karakterler arası ilişkilerin betimlenmesi. O kadar gerçekçi bir yapısı var ki ağlarsınız. Bu kadar mı duygusal olur. “Yine mi gol değil…” Ayrıca karakterlerde derin hikâyelerle birbirlerine bağlanmakta…

  COD: İNFİNİTE WARFARE'DEN YENİ FRAGMAN!!

KANCA MI?
Yanlış duymadınız evet kanca. Oyunun oynanış gelişmelerine göz attığımız da çok haince öldürme teknikleri bize sunulmakta. Kimin aklına gelir ki? Valla helal olsun. Uzatmadan anlatayım. Karşınızda ki düşmanın üzerine asılı olan bombayı patlat desek ne yapardınız? Biz oyunda kancayı uzatıyoruz ve pimini çekiyoruz hepsi bu. Bir de kancayla yaptığımız her bomba patlatması için kupa alıyoruz. Bahsi geçen kanca gibi daha bir sürü detay var. Hepsini söylemek istemiyorum, heyecanı kaçmasın.

ÇOKLU OYUNCU MODU
Kabaca tabir edecek olursam temeli yamuk bina gibi. Aynen öyle. Uzayda savaşılan oyun yaparak eski oyunların mekaniğini oturtmak nedir? Tamam, iyileştirilmeye çalışılmış birçok şey adapte edilmiş ancak olmamış. Şahsi düşüncem bu şekilde ama oynayacak arkadaşlar sevebilir. Etkilenmeyin…

OYUN EKİPMANLARI
Uzayda uçabilmeniz için sırt jetinden tutunda kancaya kadar her şeyin yer aldığı oyun oldukça renkli. Ama dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Kullandığınız ekipmanlar oyunun kaderini değiştirebiliyor. Ayrıca korunmanızı sağlayan bölgenizde bir kalkanınız da var. Yani sıkıştığınızda oraya gitmeniz yararınıza olacaktır.
Ekipmanlar o kadar detaylı düşünülmüş ki oyunda ustalaşmak isteyenlere Call of Duty bitirme belgeli staj yaptırsa yeridir. Güzel tabi. Hemen sıkılmayacağız. Ekipmanlara küçük bir örnek vererek konu alt başlığını sonlandırmak istiyorum. Düşünün bir bombanız var onunla düşmanın harita sistemlerinin çalışmasını engelleyebiliyorsunuz? En son çıkan bilim kurgudan daha bilim kurgu.

  COD: İNFİNİTE WARFARE'DEN YENİ FRAGMAN!!

OYUN GRAFİKLERİ VE PERFORMANSI
Bu kadar kaliteye grafiklerinde iyi olmasını beklerken maalesef grafikler bize ahım şahım bir performans sergilemiyor. Oyunu son kalitede oynasak bile son zamanlarda çıkan oyunların gerisinde kalan oyun bu noktada sizleri biraz üzebilir.
Oyunda optimizasyon eksikliği mevcut. Saniyede 50 60 kareye kadar düşebiliyor. Umarım bir güncellemeyle bu sorunu çözerler.

Oyunu rahatlıkla oynamanız adına Call Of Duty: Infinite warfare sistem gereksinimleri yazımızı okumanızda fayda var. Ayrıca fragmanı da bu yazımızdan izleyebilirsiniz.

Oyunu özetlemek gerekirse grafik ve performans bakımından istediklerimizi bulamadığımız oyun detayları ve senaryosuyla bizlerin hoşuna gitti. Alıp da oynamanız da yarar var. Sizler de oyunla ilgili düşüncelerinizi yorumlardan bize ulaştırabilirsiniz.

İyi oyunlar.

Bir önceki yazımız olan BATTLEFİELD HİLE KOMUTLARI başlıklı makalemizde battlefield 4 hileleri, battlefield hileleri ve battlefield oyun hilesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*