GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / HATA VE ÇÖZÜMLERİ / Wireless ile Wifi Arasındaki Fark

Wireless ile Wifi Arasındaki Fark

Sponsor Reklam

Wireless ile Wifi arasındaki farklar nelerdir ? Nedir ? Ne iş yarar ? Nerelerde kullanılır ? Bize sağladığı yararları nelerdir ? Gelin detaylı bir şekilde bakalım.Günümüz teknolojisinde yaşanan baş döndürücü yenilikler sayesinde artık birçok cihaz kablosuz bir şekilde kızılötesi teknoloji ile gerçekleşmektedir. İnternete girmek için kullanılan sistemlerde de bu kablosuz ağ teknolojileri kullanılmaya başlanmıştır. Bu işlemi gerçekleştirmek için kullanılan iki terim çok fazla geçmeye başlamıştır. Bu iki terim aynı zamanda birbiriyle de çok karıştırılan Wireless ve Wifi kavramlarıdır. Bu iki kavram birbirinden farklı durumları ifade etmektedir.

Sponsor Reklamlar

Wireless: Bu kelimenin anlamı radyo veya telsiz dalgasıdır. Wirelesste kablo kullanmadan internete girmek veya cihazlar arasında dosya paylaşımı yapmak mümkün olmaktadır. Wireless teknolojisi sadece bilgisayardan internete girmek için değil cep telefonları ve oyun konsolları gibi daha pek çok alanda kullanılmaktadır.

Wi-fi : :”Wireles Fidelity” kelimelerinin ilk iki harflerinin alınması ile oluşturulan Wi-fi kablosuz bağlantı anlamına gelmektedir. Bu kavram ürünlerin kablosuz bağlantı yapabildiğini gösteren bir uyumluluk göstergesidir denilebilir.  Wi-fi; IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g ve IEEE 802.11n şeklinde belirlenmiş olan standartları göstermektedir. Wi-fi bilgisayarların ve diğer taşınabilir cihazların en yakındaki kablosuz erişim noktaları aracılığıyla yerel bir ağa bağlanmasına yardımcı olur.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan iPhone Şifremi Unuttum Nasıl Sıfırlanır? başlıklı makalemizde İphone ekran kilidi unuttum nasıl açılır, İphone kilitlendi nasıl açabilirim ve İphone sıfırlama parolası bilmiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.