GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / GG TEKNOLOJİ / Windows’ta AppData Klasörü Nedir?

Windows’ta AppData Klasörü Nedir?

Sponsor Reklam

Windows uygulamaları genellikle verilerini ve ayarlarını bir AppData klasöründe saklar ve her Windows kullanıcı hesabının kendine ait bir değeri vardır. Bu gizli bir klasördür, bu nedenle yalnızca dosya yöneticisinde gizli dosyaları gösterirseniz göreceksiniz .

AppData’yı nerede bulacaksınız ?

Her kullanıcı hesabının, kendi içeriğine sahip kendi AppData klasörü vardır. Bu, bir bilgisayarın birden fazla kişi tarafından kullanılması durumunda Windows programlarının birden fazla ayar kümesini saklamasını sağlar. AppData klasörü Windows Vista’da tanıtıldı ve bugün hala Windows 10, 8 ve 7’de kullanılıyor.

Her kullanıcının hesabının AppData klasörünü (Uygulama Verileri için kısa olan) söz konusu kullanıcının dizininde bulacaksınız. Örneğin, kullanıcı adınız “Bob” ise, uygulama veri klasörünüzü C:\Users\ggmyfriend\AppDatavarsayılan olarak bulacaksınız . Bu adresi görüntülemek için adres çubuğuna takabilir veya gizli klasörleri gösterip adresindeki kullanıcı hesabı dizine göz atabilirsiniz C:\Users\NAME. ( %APPDATA%Doğrudan birazdan bahsedeceğimiz AppData \ Roaming klasörüne gitmek için Dosya Gezgini’nin adres çubuğuna da yazabilirsiniz .)

Yerel, Yerel Düşük ve Dolaşım Nedir?

AppData içinde üç klasör bulunur ve farklı programlar her birinde farklı ayar türlerini saklar. AppData klasörünüzü açtıktan sonra Local, LocalLow ve Roaming klasörlerini göreceksiniz.

Dolaşım ile başlayalım. Dolaşım klasörü, bilgisayarınız dolaşım profili olan bir etki alanına bağlıysa , bilgisayardan bilgisayara bir kullanıcı hesabıyla dolaşım yapan veriler içerir . Bu genellikle önemli ayarlar için kullanılır. Örneğin, Firefox kullanıcı profillerini burada saklar ve yer imlerinizin ve diğer göz atma verilerinizin sizi PC’den PC’ye kadar izlemesini sağlar.

Yerel klasör, tek bir bilgisayara özgü verileri içerir. Bir etki alanında oturum açsanız bile, bilgisayardan bilgisayara hiçbir zaman senkronize edilmez. Bu veriler genellikle bir bilgisayara özgüdür veya çok büyük dosyalar içerir. Bu veriler indirilen önbellek dosyalarını ve diğer büyük dosyaları veya bir geliştiricinin PC’ler arasında senkronize etmesi gerektiğini düşünmeyen ayarları içerebilir. Neyin nereye gittiğine karar vermek her geliştiriciye kalmıştır.

Sponsor Reklamlar

Bir etki alanına bağlı değilseniz, Dolaşım ve Yerel klasörler arasında gerçek bir fark yoktur. Hepsi sadece bilgisayarınızda saklanır. Ancak, uygulama geliştiricileri hala durumda farklı klasörler arasında farklı veri türlerini paylaşmaktadır.

LocalLow klasörü, Local klasörü ile aynıdır, ancak daha sınırlı güvenlik ayarlarıyla çalışan “düşük bütünlük” uygulamaları için tasarlanmıştır. Örneğin, Korumalı Modda çalıştırıldığında Internet Explorer  yalnızca LocalLow klasörüne erişebilir. Bu fark kişisel kullanımınız için gerçekten önemli değil, ancak bazı uygulamaların ana Yerel klasöre erişemediklerinden yazacak bir klasöre ihtiyacı var.

Bir program tek bir ayar grubuna veya birden fazla kullanıcı tarafından kullanılan dosyalara sahip olmak isterse   bunun yerine ProgramData klasörünü kullanmalıdır. Bu, önceki Windows sürümlerinde “Tüm Kullanıcılar” AppData klasörü olarak biliniyordu. Örneğin, bir virüsten koruma uygulaması tarama günlüklerini ve ayarlarını ProgramData’da saklayabilir ve bunları PC’deki tüm kullanıcılarla paylaşabilir.

Bu kurallara her zaman uyulmamaktadır. Örneğin, Google Chrome tüm ayarlarını ve kullanıcı verilerini Yerel klasörde saklar, bunun yerine bu ayarları Dolaşım klasöründe saklamasını bekleyebiliriz.

Bazı uygulamalar ayarlarını ana kullanıcı hesap klasörünüzdeki C:\Users\NAME\veya adresindeki belgeler klasörünüze kaydedebilir C:\Users\NAME\Documents. Diğerleri verileri kayıt defterinde veya sisteminizin başka bir yerindeki bir klasörde saklayabilir . Windows’ta, uygulama geliştiricileri istedikleri yerde veri depolayabilir.

AppData Klasörünü Yedeklemelisiniz?

Çoğu Windows kullanıcısı, bu klasörün var olduğunu bile bilmemelidir. Bu yüzden varsayılan olarak gizlidir. Programlar, uygulama verilerini burada saklar ve isterseniz dürtebilirsiniz – ancak nadiren ihtiyaç duyacaksınız.

Bu klasörün tamamını yedeklemeniz  gerekmese de, yedeklemelere dahil etmek isteyebilirsiniz, ancak her şeye sahip olmanız gerekir, geri yüklemeniz gerekir.

Ancak, belirli bir programın ayarlarını veya bir bilgisayar oyununun kaydetme dosyalarını yedeklemek isterseniz, AppData klasörüne kazıp, programın dizinini bularak ve başka bir yere kopyalayarak yapabilirsiniz. Daha sonra bu klasörü yeni bir bilgisayardaki aynı yere kopyalayabilirsiniz ve program aynı ayarları kullanır. Bunun işe yarayıp yaramayacağı gerçekten programlara bağlı – bazı programlar ayarlarını kayıt defterinde veya örneğin sistemin başka bir yerinde saklıyor.

Birçok program verilerini bilgisayarlar arasında senkronize etmenin veya en azından vermenin bir yolunu sağlar. AppData klasöründe kazmak zorunda olmanız nadirdir, ancak bazen yapmak isteyebilirsiniz.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme başlıklı makalemizde snapchat bana özel fotoğraflar gözükmüyor, snapchat bana özel silinen fotoğrafları geri getirme ve snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme iphone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.