GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / GG TEKNOLOJİ / Windows Klavye Kısayolları Bilmeniz Gerekenler

Windows Klavye Kısayolları Bilmeniz Gerekenler

Sponsor Reklam

Düzenli olarak pencereler kullanıyorsanız, bu yazı kesinlikle verimliliğinizi artıracaktır. Aşağıda derlenenler, günlük çalışmanıza yardımcı olacak Windows klavye kısayollarının özel bir listesidir.

Bazılarını tanıyor olabilirsin, ama kesinlikle daha önce duymadığın bazı gizli mücevherler var. Onları kullanmaya başladığınızda, pencerelerde gezinmenin ve çalıştırmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

En sevdiklerinizi kaçırdığımı düşünüyorsanız, yorumlar bölümünde beni sıkın.

Temel Kısayollar

Bunları bilmiyorsanız, önce en temel kısa yollarla başlayalım.

1. Ctrl + Z: Geri Al

Ne yaptığınıza veya nerede yaptığınıza bakılmaksızın Ctrl + Z bir cankurtarandır. Biri bu işlev olmadan hayatta kalamaz.

Hangi programı çalıştırıyorsanız yapın – bu fonksiyon son girişinize dönmenize yardımcı olur. Bu yüzden tüm hatalar için endişelenme. PS tüm fonksiyon tuşlarında pelerin kullanılmaz.

2. Ctrl + A: Tümünü Seç

Yine, hangi programı çalıştırdığınıza bakılmaksızın, bu kısayol tuşu, kullandığınıza bağlı olarak programdaki tüm metni, dosyaları veya klasörleri veya öğeleri seçer.

Fareyi her yere sürüklemeye gerek yok. Aslında düşündüğünden daha faydalıdır.

3. Ctrl + C: Kopyala

Ne istediğini seçtin. Şimdi ne olacak? Elbette kopyalamak istersiniz.

Bu muhtemelen insanların Windows sistemlerinde çalışırken kullanabilecekleri en iyi kısayol tuşlarından biridir. İstediğinizi kolayca kopyalayın ve istediğiniz yere yapıştırmaya hazır olana kadar sizinle birlikte kalır.

4. Ctrl + V: Yapıştır

Kopyaladığınız her şeyi kolayca yapıştırın. Metin, dosya, resim veya klasör olabilir. Her şeyi bir araya getirmek için çok kullanışlı bir özellik.

Düz basit bir metin yapıştırmak istiyorsanız, orijinal biçimlendirme olmadan sadece Shift ekleyin. yani, Ctrl + ÜstKrkt + V

5. Ctrl + X: Kes

Belirli bir yerde bir parça metin / tablo / resim / dosya istemiyor musunuz?

Basitçe seçin ve Ctrl + X kısayolunu kullanın. Parça çıkarılır ve kopyalanır. Sonra istediğiniz yere yapıştırmak için yapıştırma kısayolunu kullanın.

6. Alt + Tab: Ekranı değiştir / Sekmeler

Bu bir süredir piyasada ve Windows işletim sistemindeki güncellemelerle geliştirildi. Basit, Alt ve sonra Sekme tuşuna basın, sonraki sekmeye / ekrana geçeceksiniz.

Alt düğmesini basılı tutarken Tab sekmesine dokunarak birden çok ekran arasından seçim yapalım. Çoklu görev hakkında konuşun!

7. Ctrl + Alt + Del: Görev Yöneticisini Başlat

Bir uygulama gecikmeye başladığında veya yanıt vermeyi bıraktığında veya sadece Windows işletim sisteminiz durduğunda ve bir şeyi taşıyamazsanız ne olur. Ctrl + Alt + Del’i çağırırsınız. Onlara birlikte bastığınızda görev yöneticisi adlı sihirli bir kutu açılır.

Daha sonra hangi programların / uygulamaların PC’nizi yavaşlattığını ve görev yöneticisinin kendisinden kapattığını kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden hayata döndürün!

8. Alt + F4: Uygulamayı Kapat

Bu kısayol, onlarca yıldır var olmuştur! Sadece alt artı F4 fonksiyon tuşuna basın, kapattığınız uygulamayı göreceksiniz.

Ancak, kapanmadan önce çalışmanızı kaydetmenizi isteyecek kadar akıllıdır. Ayrıca, tarayıcınızdan oyunlara ve özel uygulamalara kadar hemen hemen her şeyde çalışır.

9. Ctrl + F: Bulun

Bulamadığınız bir şeye yazdınız mı? Ya da sadece bir belge veya tarayıcı üzerinde belirli bir anahtar kelime mi arıyorsunuz? Ctrl + F, anahtar kelimeyi yazabileceğiniz hızlı bir çubuk açacak ve bu anahtar kelimeyle eşleşen tüm sonuçları size gösterecek kullanışlı bir kısayoldur.

10. Ctrl + H: Bul ve Değiştir

Yalnızca bazı anahtar kelimeler bulmak değil, aynı zamanda bunları değiştirmek mi istiyorsunuz? Hiç sorun değil. Ctrl + H kısayolu kullanışlıdır.

Sadece tuşlara basın ve bir kutu açılacaktır. Bulmanız ve değiştirmeniz gereken kelimeyi yazmanız yeterlidir. Çoğu belge türü için çalışır.

11. Ctrl + E: Arama kutusunu seçin

İster dosya gezgininizde ister tarayıcınızda olsun, Ctrl + E tuşlarına basarak arama / gezinti çubuğunuzu seçip doğrudan yazmaya başlayabilirsiniz. Sadece devam et ve hemen dene!

12. Ctrl + N: Yeni bir pencere aç

Ctrl + N tuşlarına birlikte basmak, tarayıcınızda veya çevrimdışı çalışıyor olmanıza bağlı olarak yeni bir dosya veya pencere açar. Bu pencere klavye kısayolu çoğu çevrimdışı uygulama ve pencereler için yapılan çevrimiçi tarayıcılarla iyi çalışır.

Sponsor Reklamlar

13. Ctrl + Fare Kaydırma Tekerleği

Metin çok mu küçük? Ayrıntıları daha net görmek ister misiniz? Belki de yakınlaştırmayı gerektiren bir Infographic görüntülüyorsunuz? Bu kısayol tam olarak bunu sağlar.

Bu komutu kullanıyorsanız, dosya ve klasörlerinizin daha büyük görünmesini sağlar ve tarayıcınızdaysanız, sadece sayfayı yakınlaştırır. Detaylara dikkat hakkında konuşun!

Yukarıdakiler, pencereleri kullanırken kullanmanız gereken temel tuşları toplamaktadır. Bunların çoğu tarayıcılar veya kullandığınız başka herhangi bir özel yazılım üzerinde çalışır.

Windows Gezinti için Gelişmiş Kısayol Tuşları

14. Kazan + L: Kilit Ekranı

Çıkın, ama sistemi kapatmak veya sisteminizi uykuya sokmak istemiyor musunuz? Win + L harika bir kısayol. Ekranınızı kilitlemenize yardımcı olur ve şifrenizi tekrar girmedikçe kimse açamaz. (Sisteminiz için belirlenmiş bir şifreniz olduğunu varsayalım)

15. Win + D Masaüstünü Göster

Aslında hızlı bir simge durumuna küçültme seçeneğidir. Kaç tane sekme / pencere açık olursa olsun, bu kısayol hepsini hızla küçültür ve size masaüstünü gösterir ve birkaç tıklamayla dosyalara / uygulamaya erişmenize izin verir.

16. Win + Tab (+ Shift): Görev Görünümünü Değiştirme

Alt + Tab’in yaptıklarına çok yakın ancak daha gelişmiş bir seviye Windows uygulaması gezginidir. Bastığınızda tüm açık programların ve en çok kullanılan programların kutularını göreceksiniz.

Ayrıca Win + Tab komutuyla shift tuşuna da basarak aralarında dolaşabilir veya atlayabilirsiniz.

17. Kazan + C: Cortana’yı Açtı

Ses hayranı? Cortana’yı yoğun şekilde kullanıyor musunuz? Win + C kısayolunu kullanarak onu çağırabilir ve sonra bilmeniz gerekenleri sorabilirsiniz.

18. Win + Prtscn: Ekran görüntüsü kaydet

Prtscn ekran görüntüsünü almanıza izin verirken, yan taraftaki windows düğmesine basmak ekran görüntüsünü otomatik olarak kaydetmenizi sağlar. Resimlerinizin hedefinde ekran görüntüsünde PNG dosyalarının kaydedileceği bir klasör bulunur. Başka bir ekran görüntüsü aracı eklemenize gerek yok!

19. Win + I: Ayarları Aç

Ayarlar sekmesini hızlı bir şekilde açmanız mı gerekiyor? Şimdi, ayarlar sekmesine ulaşmak için 3-4 varış yerine göz atmanıza gerek yok. Sadece Win + I tuşlarına basın ve pencereler için ayarlar menüsünü açabilirsiniz.

20. Win + S: Windows için Ara

Bilgisayarınızda her zaman bulamayacağınız bir dosya veya uygulamaya sahip olacaksınız. Bunun için pencereler arama çubuğunu tanıttı.

Win + S tuşlarına basarak kolayca açabilirsiniz ve aramak istediğiniz dosya adını yazın. Ek olarak, Cortana arama ile entegre olduğundan, ek sorular sormak için de kullanabilirsiniz.

21. Fn + F2: Yeniden Adlandır

Donanım üreticisine bağlı olarak, F2 tuşları, ses açma / kısma, wifi açma / kapama gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirir. Bununla birlikte, Fn + F2 tuşlarını kullanarak, bir dosya / klasör seçildiğinde, Dosyayı yeniden adlandır seçeneğini hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Sağ tıkla elveda deyin.

22. Fn + F5: Yenile

Bilgisayarınız takılı kaldı ve işlemci devam edemiyor mu? Yenile şeyleri hareket ettirmek için iyi bir eski yöntemdir. Fn + F5 tuşlarına basmak pencereleri yenileyebilir veya tarayıcınız üzerinde çalışıyorsa, bunu da yenileyebilir.

23. Win + X: Gizli Menü

Pencerelerin gizli bir menüsü olduğunu biliyor muydunuz! Win + X tuşlarına basın ve pop-up’ı görün. Sistemin tüm temel alanlarına erişmenizi sağlayacaktır.

24. Win + V: Bildirimler arasında gezin

Sisteminizde bildirimleri ve uyarıları yapılandırdıysanız, bu kısayol bunların tümü arasında kolayca geçiş yapmanıza yardımcı olur. Bildirimleri olan insanlar için son derece yararlı.

25. Win + Ctrl + B: Bir bildirim görüntüleyen uygulamayı aç

Çalışıyorsunuz ve dikkatinizi gerektiren bir bildirim açılıyor. Peki sadece Win + Ctrl + B kullanın ve gezgin size bildirim gönderen uygulamaya geçecektir. Swift.

Alt çizgi

Hepsini kullanmaya başladığınız için heyecanlı olabilirsiniz. Hepsini denemenizi tavsiye etmeme rağmen, bu tamamen sisteminizle nasıl bağlantı kurduğunuza ve bunun üzerinde ne iş yaptığınıza bağlı. (Ama dürüst olmak gerekirse, onlardan bir avuç kullanacaksın.)

Zaten kullandıklarınız dışında listeden 7-10 kısayolu dikkatlice seçin ve klavyenin sizin için çalışmasını sağlayın.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Flash Bellek Kurtarma 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.