GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / Windows 10’a Nasıl Format Atılır ?

Windows 10’a Nasıl Format Atılır ?

Sponsor Reklam

Masaüstü bilgisayar veya Laptopunuza format atmak aslında göründüğü gibi zor bir işlem değildir. Format atma işleminde bazı püf noktalara dikkat ederek, doğru bir şekilde bilgisayarınızı formatlayabilirsiniz. Windows 10 format atma işleminde öncelikle Windows cd si veya flash diskten, kurulum dosyasını bilgisayarınıza yüklemelisiniz. Daha sonra bilgisayarınızın başlat/kapat bölümüne gelerek, shifte basılı bir şekilde, bilgisayarınızın kapanmasını sağlayınız.

CD ile format atmak

Windows 10 CD’si bilgisayara takarak işlemlere başlayalım. Bilgisayar kapandıktan sonra F2 tuşuna basarak, bilgisayarın açma düğmesine basılır. Karşımıza BIOS ekranı geldikten sonra, sağ-sol tuşlarını kullanarak menüde yer alan Boot kısmına gelinir. Flash disk seçildikten sonra, F10 a basarak, ayarlarınız değiştirilir. İndirdiğiniz dosyanın kurulumuna geçmek için karşınıza Windows 10 64 bit veya 32 bit çıkacaktır. Bu seçeneklerden biri seçtikten bir süre sonra karşımıza Windows kurulum ekranı gelecektir. Tüm seçenekleri Türkçe seçerek, şimdi yükleyi tıklıyoruz.

Kurulum başladıktan sonra, lisans koşulları ile ilgili çıkan ekranı kabul ederek, diğer çıkan ekrandan karşınıza çıkan özel seçeneğini tıklayarak, format atacağınız diski bulmalısınız. Diski tıkladıktan sonra yeni butonuna basarak, diskin bölünmesini sağlıyoruz. İleri tuşuna bastıktan sonra kurulum gerçekleşmiş oluyor. Kurulum dosyalarını yüklendikten sonra artık sistem otomatik olarak eski dosyaları silme ve yenilerini ekleme işlemini gerçekleştirecektir. Bundan sonra format atma işlemi bitiyor.

USB ile format atmak

USB ile format atmak için elinizde bulundurduğunuz flash belleği bilgisayara takarak işlemlere başlayalım. İlk olarak BİOS’a girerek bilgisayarın ilk başlangıcını USB bellek olarak seçmeniz gerekiyor. Yan bölümde nasıl yapacağınıza dair örnek resim paylaştık.

Sponsor Reklamlar

Bu işlemi yaptıktan bilgisayarınızı yeniden başlatın. Son olarak yukarıda anlattığımız adımları izleyin. Standart format adımları diyebiliriz.

CD’siz format atmak

Aynı şekilde CD olmadan format atmanın tek yolu var. O da USB bellek formattır. Böylece format adımlarını sırasıyla yapmaya çalıştık. Yukarıda belirttiğimiz adımları sırasıyla yapınız. Daha sonra son aşama olan adımları izleyin. Son aşama adımlarına devam ediyoruz.

Format kurulumu bitiyor

Bilgisayar son kez yeniden başladıktan sonra size karşılama ekranı ile gelecektir. Burada yapmanız gereken kullandığınız bir hesabınız var ise bu alan da bilgilerinizi girerek oturum açmayı sağlayabilirsiniz. Kullanıcı kaydınız yok ise yeni bir hesap açarak işlemlere devam edeceksiniz. Kullanıcı hesabınızı girdikten sonra sizin için çeşitli olarak kullanacağız ve özelleştireceğiniz bir ekran gelecektir. Burada bilgisayar ismi, parola, çeşitli uygulamalar vb. gibi seçenekleri kendinize göre belirledikten sonra artık bilgisayarını hazır hale gelecektir.

Bilgisayar kurulum işlemleri bittikten sonra çeşitli güvenlik önlemli ile kullanıcı hesabına ait olan dosyalar ve uygulamalar masa üstüne gelecektir. Siz de yine bu ekran da kullanmak istediğini uygulamaları masa üstüne kısayol oluşturarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra ise güncelleme uyarıları gelerek sisteminiz için son güncellemeler yükleme aşama gelecektir. Burada da yine isteğe bağlı olarak hemen ve daha sonra seçenekleri ile yapılandırma yapabilirsiniz.

Format atarken hata

Belirttiğimiz adımları sırasıyla yapmanız halinde hata ile karşılaşmanız çok zordur. Fakat yine de bazı aksaklıklar çıkabilir. Genellikle format atacağınız dosyaların eksik olması, bilgisayarın okumaması, hard disk hataları gibi ufak tefek sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey tek tek deneyerek işlemlere devam etmenizdir. Yani daha önce format attığınız CD veya USB ile denediğiniz halde hata ile karşılaşıyorsanız, bilgisayarın okumaması sorunu ile karşılaşıyorsunuz. İlk olarak bakacağınız şey CD’yi yada USB temizleyerek tekrar denemek olacaktır. Bunun gibi hatalarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır? başlıklı makalemizde bilgisayardan tv'ye hdmi görüntü aktarma ve HDMI kablo ile TV bağlantısı yapamıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

3 Yorumlar

  1. Kardeş bu 2 sistemden hangisi daha iyi sence?

    1. Ekran Kartı – AMD Radeon HD 6320 Graphics
    İşlemci – AMD E-450 APU with Radeon(tm) HD Graphics 1.65 GHz

    2. Ekran Kartı – ATI Radeon 3100 Graphics
    İşlemci – AMD Athlon(tm) X2 Dual-Core QL-62 2.00 GHz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.