Pazartesi , 11 Aralık 2023
Anasayfa / TEKNOLOJİ / Tesla Otopilot, Avrupa Güvenlik Derecelendirmesinde Düşük Puan Aldı

Tesla Otopilot, Avrupa Güvenlik Derecelendirmesinde Düşük Puan Aldı

Sponsor Reklamlar
300x250

Tesla Model 3 Otopilot Değerlendirmesi

Tesla’nın Otopilot’u, bir Avrupa güvenlik değerlendirmesinde değerlendirilen 10 sürücü destek sistemi arasında altıncı sırada yer aldı ve sürücüleri meşgul tutma becerisinde düşük puan aldı. Tesla Model 3‘ün yolda sürücünün odağı koruma kabiliyeti değerlendirilmiştir ve otomatik pilot sadece 36 puan aldı. Ancak performans ve acil durumlara müdahale etme yeteneği açısından en yüksek notları aldı, toplam 131 puan ve ‘orta’ derecelendirme aldı. Buna karşılık, en yüksek toplamda 174 puan alan ve en yüksek ‘çok iyi’ derecesini alan Mercedes GLE’nin sistemi, sürücü katılımı için 85 puan aldı. Diğer araçların çoğu, sürücü katılımı için 70 veya üzeri puan aldı. Tesla’nın Otopilot’u, ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu tarafından sürücülerin dikkatlerini yoldan ayırmasına izin verdiği için eleştirildi ve ABD düzenleyicileri 2016’dan bu yana Otopilot ile donatılmış Tesla araçlarının dahil olduğu 15 kazayı araştırdı.

 

Euro NCAP yönetim kurulu üyesi Matthew Avery, “Ne yazık ki, bugün kendi kendine gidebilecek bir araba satın alabileceklerine inanan sürücüler var. Bu, tüm durumlarla başa çıkmaya hazır olmayan araçlara çok fazla kontrol verildiğini gören tehlikeli bir yanılgıdır” dedi.  İngiltere sigorta grubu Thatcham Research ile birlikte çalışan Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı (NCAP), ilk tüketici derecelendirmelerini özellikle sürücü destek sistemlerine odaklanan, hızlanma, frenleme ve direksiyon desteği gibi bazı görevleri otomatikleştiren teknoloji olarak adlandırdı.

Değerlendirme alınan araçlar arasında yer alan Mercedes GLE’ye ek olarak, BMW 3 Serisi ve Audi Q8 en yüksek puanı ‘çok iyi’ alırken, iki model, Renault Clio ve Peugeot en düşük ‘giriş’ derecesini aldı. Güvenlik ve sigorta araştırmacıları, tüketicilerin sistemlerin yeteneklerini olduğundan fazla tahmin etme riskleri konusunda sık sık uyarıda bulundular , bazı otomobil üreticilerinin ürünlerini Autopilot , ProPilot veya CoPilot olarak adlandırmasıyla artan bir yanlış anlama olduğunu bu teknoloji için henüz erken olduğunu belirtti.

Bir önceki yazımız olan Google Bu Yıl Pixel 5 Akıllı Telefon Üretmeyi Planlıyor başlıklı makalemizde Google Pixel 5 Akıllı Telefon, Google Pixel 5 ilk kez görüntülendi ve Google Pixel 5 Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir