GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / GG TEKNOLOJİ / Telefonun Hacklendiği Nasıl Anlaşılır ?

Telefonun Hacklendiği Nasıl Anlaşılır ?

Sponsor Reklam

Bu yazımızda telefonların nasıl hacklendiği anlaşılır ? sizlerle paylaşıyoruz. Güvenlik araştırmacıları son zamanlarda , WhatsApp ve Signal dahil olmak üzere meşru güvenli mesajlaşma programlarıyla neredeyse aynı olan ve yaklaşık 20 ülkedeki binlerce kişiyi yüklemeye kandıran kötü amaçlı Android uygulamalarını yayınlayan bir saldırı kampanyasını ortaya çıkardı. Bu uygulamalar Secure Android adlı bir web sitesi aracılığıyla indirildi ve bir kez yüklendikten sonra bilgisayar korsanlarına fotoğraflara, konum bilgilerine, ses yakalamaya ve mesaj içeriğine erişim sağladı.

EFF Staff Technology’ye göre Cooper Quentin, notun, kötü amaçlı yazılımın karmaşık bir yazılım kullanımı içermediğini, ancak bunun yerine yalnızca “kullanıcıları, kötü amaçlı yazılım içerdiklerinin farkında değil, uygulamaları indirirken kendilerine verdikleri uygulama izinlerini” gerektirdiğini belirtti.

Kötü amaçlı yazılım, genellikle yukarıda belirtilen Güvenli Android sitesi gibi kötü amaçlı web sitelerinin yanı sıra e-posta veya mesaj yoluyla gönderilen phishing bağlantıları da dahil olmak üzere resmi olmayan kaynaklardan indirilir. (Güvenlik uzmanları, Apple App Store veya Google Play gibi – her zaman resmi uygulama mağazalarından indirilmelerini tavsiye ederken, bazı ülkeler bu kaynaklardan bazı uygulamalara erişemez, örneğin, kişilerin gizlice iletişim kurmasına izin veren güvenli mesajlaşma uygulamalarını).

Yönetim kurulu genelinde, mobil kötü amaçlı yazılımlar yükselişe geçti – kısmen ilgili kişilerin aygıtlarına girmeye çalışan siyasi casusların artması nedeniyle. Bu kötü amaçlı yazılım çevrimiçi olduğunda, diğer suçlular da tehlikeye atılmış aygıtlardan yararlanabilir. Kötü amaçlı yazılım, bir cihazın içeriğini izleyen casus yazılımlar, spam göndermek için bir botnet’te kullanmak için bir cihazın internet bant genişliğini kullanan programlar veya tehlikeli, meşru bir uygulamaya girildiğinde kullanıcının girişlerini çalan phishing ekranları içerebilir.

Daha sonra, bir telefona indirmek için fiziksel erişim gerektiren – genellikle bir eş veya ebeveyn gibi mağdur tarafından iyi bilinenler tarafından yapılan – ve cihazda meydana gelen her şeyi izleyebilecek ticari casus uygulamalar var.

Eğer saldırıya uğradığına emin değil misin? UBreakiFix’deki eğitim direktörü Josh Galindo ile bir akıllı telefonun nasıl tehlikeye girebileceğini anlatmak konusunda konuştuk. Ve telefonunuzun saldırıya uğramasının yedi yolunu ve kendinizi korumak için atabileceğiniz adımları araştırıyoruz.

Telefonunuzun saldırıya uğramış olabileceğine dair işaretler

1. Pil ömründe belirgin azalma

Bir telefonun batarya ömrü zamanla kaçınılmaz olarak azalırken, kötü amaçlı yazılımdan zarar gören bir akıllı telefon, önemli ölçüde azalmış bir kullanım ömrü göstermeye başlayabilir. Bunun nedeni, kötü amaçlı yazılımın – veya casus uygulamasının – cihazı taramak ve bilgileri bir suçlu sunucuya geri iletmek için telefon kaynaklarını kullanması olabilir.

Sponsor Reklamlar

(Bununla birlikte, basit günlük kullanım bir telefonun ömrünü eşit derecede azaltabilir. Android veya iPhone pil ömrünüzü artırmak için bu adımları uygulayarak durumun böyle olup olmadığını kontrol edin .)

2. Yavaş performans

Telefonunuzu sık sık donuyor veya bazı uygulamaların çökmesini mi düşünüyorsunuz? Bu, telefonun kaynaklarını aşırı yükleyen veya diğer uygulamalarla çakışan kötü amaçlı yazılımlara bağlı olabilir.

Ayrıca, uygulamaların kapatılmasına yönelik çabalara rağmen uygulamaların çalışmaya devam etmesini yaşayabilir veya hatta telefonun sürekli çökmesine ve / veya tekrar başlamasına neden olabilirsiniz.

(Düşük pil ömründe olduğu gibi, birçok faktör daha yavaş bir telefona katkıda bulunabilir – temelde günlük kullanımı, bu yüzden ilk önce Android veya iPhone’unuzu derinlemesine temizlemeyi deneyin .)

3. Yüksek veri kullanımı

Ödün verilmeyen bir telefonun diğer bir işareti, ayın sonunda, arka planda çalışan kötü amaçlı yazılımlardan veya casus uygulamalardan gelebilecek ve sunucusuna bilgi gönderebilecek, alışılmadık derecede yüksek veri faturasıdır.

4. Göndermediğiniz aramalar veya kısa mesajlar

Bilmediğiniz numaralara yapılan aramaların veya metinlerin listesini görüyorsanız, dikkatli olun – bunlar, kötü amaçlı yazılımların telefonunuzu iletişim kurmaya zorladığı birinci sınıf numaralar olabilir; Gelirleri siber-suçun cüzdanındaki topraklar. Bu durumda, tanımadığınız masrafları için telefon faturanızı kontrol edin.

5. Gizemli pop-up’lar

Tüm pop-up’lar telefonunuzun saldırıya uğradığı anlamına gelmese de , sürekli pop-up uyarıları, cihazlara tıklamalar yoluyla geliri yönlendiren belirli sayfaları görüntülemeye zorlayan bir tür kötü amaçlı yazılım türü olarak, telefonunuzun reklam yazılımından etkilendiğini gösterir. Bir pop-up tehlikeye atılmış bir telefonun sonucu olmasa bile, birçoğu, kullanıcıların hassas bilgileri girmelerini ya da daha fazla kötü amaçlı yazılım indirmelerini sağlayan kimlik avı bağlantıları olabilir. Bu tür pop-up’ların büyük çoğunluğu sadece pencereyi kapatarak etkisiz hale getirilebilir – ancak sağ X’i tıkladığınızdan emin olun, zira çoğu zaman kullanıcıları hedef, bazen kötü niyetli siteyi açan bir alana tıklamak üzere yönlendirmek için tasarlanmıştır. .

6. Cihaza bağlı herhangi bir hesapta olağandışı aktivite

Bir bilgisayar korsanı telefonunuza erişebiliyorsa, hesaplarına da erişebilir – sosyal medyadan e-postaya, çeşitli yaşam tarzlarına veya verimlilik uygulamalarına kadar. Bu, bir parolayı sıfırlamak, e-posta göndermek, okumayı hatırlamadığınız okunmamış e-postaları işaretlemek veya doğrulama e-postası gelen kutunuza giren yeni hesaplara kaydolmak gibi hesaplarınızda etkinlikte kendini gösterebilir.

Bu durumda, suçluların adınıza yeni hesaplar açtıkları veya akreditiflerinizden aldığınız bilgileri kullanarak kimlik sahtekarlığı riski altında olabilirsiniz . Telefonunuzda bir güvenlik taraması çalıştırmadan önce, bunları telefonunuzda güncellemeden – şifrelerinizi değiştirmek iyi bir fikirdir.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme başlıklı makalemizde snapchat bana özel fotoğraflar gözükmüyor, snapchat bana özel silinen fotoğrafları geri getirme ve snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme iphone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.