GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Pazartesi , 2 Ağustos 2021
Anasayfa / TEKNOLOJİ / GG TEKNOLOJİ / Telefonu Kullanmadığım Halde Şarjı Bitiyor (İphone-Samsung)

Telefonu Kullanmadığım Halde Şarjı Bitiyor (İphone-Samsung)

Sponsor Reklam

Telefonlar hayatın gerekliliği bizler için önemli bir parçadır. Bu makalemizde telefonu kullanmadığım halde şarjı aniden bir tel veya şarja taktığı zaman şarj almayan ziyaretçilerimiz için genel bilgiler paylaşacağız. Öncelikle telefonun bitmesi veya şarj olmaması telefonla ilgili değil batarya ile ilgili problemdir. Bu konuyla geniş kapsamlı bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz. İlk olarak telefonu kullanmadığınız halde şarj bir anda nasıl biter ? Bu sorunun yanıtları ile konumuza hızlı bir şekilde giriş yapalım.

Telefonun şarjı kendi kendine bitiyor

Kendi kendine şarjın bitmesi bataryanın sıkıntılı olduğuna işarettir. Çünkü batarya içerisinde bulunan elementler sürekli olarak yer değiştirmesinden kaynaklı şarj oranı değişmektedir. Örneğin %100 olan şarj bir anda %20’ye ve ardından kapanmaya gidebilir. Bunun en büyük nedeni ise bataryanın ömrünü tamamlamış olmasıdır.

Bununla birlikte bataryanın bağlandığı tırnaklarında kontrol edilmesi gereken diğer bir noktadır. Buralarda oksitlenme durumunda batarya tam olarak güç vermeyeceğinden ötürü telefon kapanır.

Sponsor Reklamlar

Telefonun şarjı birden bitiyor

Yukarı da bahsettiğimiz gibi sebepleri bir kaç tanedir. Öncelikle bataryanızı kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer bataryanız sağlam ise telefonun bataryasının takıldığı yerleri kontrol ediniz. Burada yapacağınız ilk kontrol tırnakların sağlam olduğu ve oksit veya paslanma gibi durumlarını olacaktır. Eğer bunlarda yok ise en yakın telefon tamircisine telefonunuzu götürmeniz gerekiyor. Çünkü şarjın birden bitmesi demek bataryanın bozuk veya bataryanın takıldığı yerde bir sıkıntı olduğu anlamına gelir.

Son bir şey ise telefonda bulunan uygulamalarının aşırı güç tüketmesinden kaynaklı olarak bataryanın hızlı bir şekilde bitmesidir. Bunu da şu şekilde kontrol edebilirsiniz. Piyasada güç tüketimi ile ilgili bir çok uygulama bulunmaktadır. Uygulamaları telefona kurup veya kullanmadığınız ve önemsiz gördüğünüz tüm uygulamaları silerek bir kaç gün test edebilirsiniz. Eğer sıkıntı kullandığınız programlarda ise bu tür uygulamaları kullanmamaya özen göstermeniz halinde sıkıntınız çözülecektir.

Telefonun şarjı kendiliğinden azalıyor

Iphone ve Samsung marka cihazlar üzerinde yaptığımız araştırma neticesinde şu bilgileri sizlere aktarabiliriz. Öncelikle Iphone cihazlarda telefon üzerinde güç tüketimi yapan uygulamaları kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun dışında yine sürekli olarak batarya anlık olarak düşüyor veya telefon aniden kapanıyorsa, telefon tamircisine gitmeniz gerekiyor.

Samsung marka cihazlarda ise bataryası çıkan modeller için batarya ve bataryanın takıldığı yuva kontrolü yaparak yine Iphone telefonlarda olduğu telefon üzerinde güç tüketimi analizi yapmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde sıkıntı yaşadığınız durumun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Flash Bellek Kurtarma 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.