GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / MODEM DESTEK / Telefonsuz Modem Kurulumu

Telefonsuz Modem Kurulumu

Sponsor Reklam

Telefon olmadan evinize internet bağlantabilir misiniz ? Kısacası ev telefonu olmadan internet alınabilecek yöntemleri açıklayacağız. Yalın internet olarak bildiğimiz telefonsuz internet hizmeti sunan firmaları sizler için tek tek ele aldık. Ülkemizde ev telefonu olmadan sunulan internet hizmeti yaklaşık 7  – 8 seneden beri devam ediyor. Bu bağlamda yalın olarak sunulan hizmetlerin hangilerin daha avantajlı olduğu gelin yakından bakalım. İlk çıktığı yıllarda ev telefonsuz internet olarak adında sıklıkla bahsedilen fakat, ücretin ev telefonu maliyetinin de içine dahil edildiği bir yapıdaydı. Şimdilerde yapı biraz daha değişse sunulan hizmetin aynı olması sebebiyle biraz farklılık göstermektedir.

Ev telefonu olmadan modem kurulumu

Ev telefonu olmadan modem kurulumuna geçmeden önce bazı bilgiler aktararak yazımıza devam etmek istiyoruz. Bu işlemde yapabileceğini bir kaç hatanın dışında hiç bir sorun ile karşılaşmanız mümkün değildir. Bu nedenle yapacağınız işlemlerde adım adım gitmeniz fayda vardır. Şimdi gelelim telefon olmadan modem kurulumunun nasıl yapılacağına…

İlk olarak modeminizin markasına bakmanız gerekiyor. Piyasada bu anlamda en iyi yapan 5 markayı bulabilirsiniz. Marka neden önemli derseniz ? Markanın belirlemiş olduğu IP adresinden kurulum ayarlarına geçiş yapacağız. Aşağıda hazırladığımız tabloda bu alanda bilinen 5 markayı paylaştık.

Modem MarkaIP AdresiKullanıcı AdıŞifre
ZyXEL192.168.1.1admin1234
Airties RT206v2 (TTNET)192.168.2.1adminttnet
Huawei192.168.1.1adminttnet
Aztech10.0.0.2adminadmin
D-Link192.168.1.1adminadmin

İlk olarak ip adresini yazarak giriş yapınız. Yukarıda verdiğimiz başlangıç şifreleri ile modemin ilk arayüzüne girişi sağlayınız. Buradan sonra tüm modem arayüzleri farklı da olsa kullanım mantığı aynıdır. Hızlı kurulum seçeneğinden devam ederek modemi hangi tip alanda kullanmak istediğinizi seçiniz.

Sponsor Reklamlar

– Erişim Noktası (Tek modem olarak kullanılacak)

– Access Point (Kablo ile bağlantıyı başka yere taşıma)

– Repeater (Kablosuz bağlantıyı başka yere taşıma)

Sadece internete giriş yapmak için kullanacaksınız erişim noktası ya da access point olarak işleme devam ediniz. Hizmet sağlayıcınız tarafından verilen kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra kaydet butonuna basınız. Son olarak işlemler kayıt edilirken yaklaşık 30 – 40 sn. modemin tekrar açılıp kapanmasını bekleyebilirsiniz. Yapacağınız işlemler bu kadar. İşte bu kadar ve kolay yöntem…

Bilgisayarsız modem kurulumu

Bilgisayar olmadan işleme telefon ile devam etmeniz mümkündür. Bunun içinde yapmanız gereken modeme bağlantı kurmak ve daha sonra kullandığınız modemin ip adresini telefonunuzun arayüzünden giriş yaparak aç olacaktır. Geri kalanı yukarıda anlattığımız yöntemler ile aynıdır. Aynı şekilde hızlı kurulumu işlemini yaparak işleme devam etmeniz gerekiyor. Peki, bu işlemde sadece bilgisayar üzerinden ve kablo olmadan nasıl olacağını anlatmak gerekirse;

Ethernet kablosu olmadan modem kurulumu

Kablo olmadan kurulum yapmak mümkündür. Yapmanız gereken modem arkasında yazan şifre ile laptop üzerinden modeme kablosuz bağlantı kurmak olacaktır. Ancak bu şekilde bağlantıyı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer masaüstü cihazınız varsa, kablosuz aygıtlar ile ethernet kablosu olmadan modeme bağlantıyı sağlayabilirsiniz. Bağlantıyı kurduktan sonra gerisi aynı işlemdir. Hızlı kurulum sekmesi üzerinden devam ederek işlemleri başarılı bir şekilde bitirebilirsiniz.

Modem kurulumu yapamıyorum

Bu son başlığımız altında modem kurulumun herhangi bir safhasına sorun yaşayan ziyaretlerimiz için genel kontrol amacıyla işlemlerin tek tek yapılmasını anlatacağız. Yine kurulumu gerçekleştiremediğiniz durumlarda yorum bölümüne takıldığınız yeri iletmeniz halinde yardımcı olabiliriz.

* Modemi fişe takınız.

* Modem ışıklarını kontrol ediniz. (ower

* Modem ile bağlantıyı sağlayınız. (Bilgisayar ya da cep telefonu yoluyla)

* Bağlantının sağlandığından emin olunuz.

* İnternet kurulumuna geçiniz.

* Modem arayüzünden hızlı kurulum sekmesini açınız.

* Bu işlemleri yaparken hizmet aldığınız firmadan giriş adınızı ve parolanızı öğreniniz. Zira hızlı kurulumda bu bilgiler sizden istenecektir.

* Son olarak ayarları yaparak, kaydet butonuna tıklayınız.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Türk Telekom Modem Kurulumu Nasıl Yapılır ? (TTNET) başlıklı makalemizde türk telekom modem kurulumu, türk telekom modem kurulumu tp link ve türk telekom modem kurulumu yalın hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.