GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / MOBİL / Telefonlarda Güvenlik Önlemleri Nelerdir ?

Telefonlarda Güvenlik Önlemleri Nelerdir ?

Sponsor Reklam

Android telefonlarda güvenlik önemli bir etkendir. 2019 yılında kendini ispat etmiş önerileri tek başlık altında inceleyeceğiz. Cihaz güvenliğini almadan bazı işlemleri telefon üzerinden yapmamanız gerekiyor. Güvenlik açıklarını kapatmanın bir çok yolu vardır. Bu yazımızda telefonlarda güvenliği almamızı sağlayan önemli etkenleri işledik. Aslında, telefonları güvenceye altına almak için yapmamız gereken bazı ipuçlarını paylaşalım.

1. Kötü amaçlı yazılım

İndirdiğiniz uygulamaları Google Play mağazasının dışından yükleme yaptıysanız, zararlı kod içermediğini kim söyleyebilir? Çoğu zaman, Android kullanıcısı bunu yaptıklarında kötü amaçlı yazılımdan etkilenirler . Resmi mağazaya girseniz bile, bazen kötü amaçlı yazılımlar gizlice sızar, bu da güvenliğinizi tehlikeye sokar.

Android akıllı cihazınıza virüs bulaşırsa, kötü amaçlı yazılımın neler yapabileceğini anlatamayız. Kredi kartı bilgileri, telefon rehberi, galeri gibi pek çok işleme aynı anda ve saniyeler içerisinde erişimi sağlar. Bazı zararlı programlar dosyaları silerken, diğerleri ise verileri çalabilir veya konuşmalarınızı dinleyebilir. Bu tip işlemlere maruz kalmamak için android akıllı cihazınıza virüsten koruma yazılımı yüklemeniz gerekiyor. Ücretli versiyonları olduğu gibi FREE yani ücretsiz sunulan virüs programlarını kullanabilirsiniz.  Yükleme yaptıktan sonra düzenli tarama yapmayı unutmayın!

2. Hırsızlık

Akıllı telefonunuzun çalınırsa üzerinde hiçbir şeyin şifrelenmemiş olması büyük sorun teşkil edebilir. Bunun dışında yedeğini yoksa sizin için büyük bir sıkıntı olabilir. Şifrelenmemiş olması verilerin kolayca kopyalanabileceği anlamına gelmektedir. Önemli dosyalarınızı mutlaka şifreleyin.

Özellikle teknoloji meraklısı değilseniz şifreleme korkutucu gelebilir, ancak kendinizi bu kadar korkutmanıza gerek yok. Akıllı telefonunuzun ayarlar sayfasını ziyaret ederek yapabilirsiniz. Herhangi bir nedenle yerine özel bir uygulama tercih ederseniz, uygulama mağazasından kolayca erişebilirsiniz. Şifreleme sayesinde telefonunuzda bulunan veriler yetkisiz kişiler tarafından erişmesi yasaklanır. Doğru şifreyi bilmeden şifresini çözemezler. Bunu sadece çalınma yönünde düşünmeyin. Bir yerde unutmanız veya kısa süreliğine bir yere gidip gelmenizde telefonunuz güven altında olacaktır.

Ayrıca yedeklemeler için, telefonunuzdaki dosyaları otomatik bulut yedekleme servisi kullanabilirsiniz. Bu şekilde, Android cihazınızın yanlış yerleştirilmesi veya çalınması durumunda bile onlara erişebileceksiniz.

3. Gizlilik

Android için özel bir çevrimiçi güvenlik yazılımı kullanmadan birisinin web’e gönderdiğiniz verileri engelleyebileceğini biliyor muydunuz ? Özellikle güvenli olmayan halka açık bir Wi-Fi ağı üzerinden erişiyorsanız geçerlidir. Birisi giriş bilgilerinizi ele geçirirse ne olacağını hayal edin.

Sponsor Reklamlar

Aynı VOIP konuşmaları için de geçerli. Dinlemesini istemediğiniz sürece, yerel müşteri ile hedef sunucu arasında aracı görevi gören bir VPN kurmanız daha iyi olur.

İnsanların çevrimiçi etkinliklerinizi izlemekten ve size özel reklamlar sunmaktan hoşlanmıyorsanız, Android için VPN yazılarını kullanmak harika bir yoldur. Gerçek IP’niz gizlenip sürekli değişeceğinden, eylemlerinizi size geri alamazlar. Sonuç olarak, daha fazla çevrimiçi gizliliğiniz olabilir.

4. Kimlik Avı

Kimlik avı, hassas kişisel verilerinizi korumak için önemlidir. Ciddiye almanız gereken başka bir konu ise siber güvenlik tehdittir. Temelde, bir kimlik avı girişimi gerçeğe benzetilmiş bir internet sitesi aracılığıyla giriş bilgilerinizi çalışmaya yöneliktir. Çalınan kullanıcı adları ve şifrelerle birlikte tüm hesabınız başkaların kontrol altına geçebilir. Sosyal medyanıza veya bankacılık hesaplarınıza erişebilirse ne olacağını hayal edin.

Çözüm, size e-postalar ve doğrudan iletiler yoluyla gönderilen bağlantılara tıklamaktan kaçınmaktır. Bunun yerine, tarayıcıya manuel olarak girin (alternatif olarak, çok daha az çalışma olduğu için bir arama motoru da kullanabilirsiniz). Bir URL’yi bir Android cihazda manuel olarak yazmanız olacaktır. Girdiğiniz giriş sayfasının yasal olduğundan ve sahte olmadığından emin olmadan kullanıcı adı ve şifrenizi girmeyiniz.

SSL güvenliğine ve site adresinin doğru olup olmadığını kontrol ediniz.

5. Hackerlar

Zaman geçtikçe, bilgisayar korsanları hesaplarımızı tehlikeye sokmak ve kendilerine ait olmadıkları bilgilere ulaşmak istiyorlar. Bu nedenle, yapabileceğiniz en doğru işlem kullandığınız parolaların uzun olduğundan, sayıların olması olmasından, özel simgeler ve büyük harfler içerdiğinden emin olmaktır. Yani doğum tarihi ya da evlilik yıl dönümü gibi basit şifreler yerine özel karakterler tercih edin. GgMY12.3@4?.: gibi 🙂

Ayrıca, bunları mümkün olduğunca çeşitlendirmek için elinizden geleni yapmalı ve her bir web sitesinde aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmalısınız. Kayıtlı olduğunuz sitelerden biri tehlikeye girdiğinde bütün hesaplarınız çalınabilir. Kullanıcılarının oturum açma bilgileri açık olduğundan tüm veri tabanına sızıntı yapabilir. Böyle bir durumda, bilgisayar korsanlarının yaptığı tek şey kayıtlı olduğunuz diğer web sitelerine giriş yapmayı denemeleri ve bunlara hemen erişim hakkı istemesidir. Yani tek şifreyle birlikte tüm hesapları aynı anda çalabilir.

Anlaşılır bir şekilde, hafızaya çok farklı şifreler koymak zor olsa gerek. Neyse ki, denemeniz için orada birçok profesyonel şifre depolama çözümleri vardır. Herhangi bir sebeple onlara güvenmiyorsanız, onları kendiniz yönetebilir veya eski moda bir kağıda yazabilirsiniz.

Güvenlik önlemi olarak şunları deneyebilirsiniz. Kısa anlatımla şu bilgileri sunabiliriz.

  • Google Play Streo harici yazılım indirmemeli,
  • Sık sık anti virüs taraması yapmak,
  • Bilmediğini internet sitesine girmemek ya da bilgilerinizi girmemiz gerekiyor.
  • Ücretsiz WİFİ ağlarından kaçınmak,
Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Telefondan Adres Bulma 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.