GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / HABERLER / YOTUBER OLMAK 1: KANAL AÇMA VE DÜZENLEME

YOTUBER OLMAK 1: KANAL AÇMA VE DÜZENLEME

Sponsor Reklam

Merhaba arkadaşlar bildiğimiz gibi internet dünyasındaki en büyük patformlardan biri olan youtube. Hem insanlara ulaşmanın daha kolay olması hemde sağladığı gelir seçeneklerinden dolayı her gün binlerce, on binlerce kişiyi daha kendisine çekiyor. Peki bizde bu camiaya nasıl katılacağız ? Videoları nasıl çekeceğiz ? Çektiğimiz videoları düzenlemek için hangi programları kullanacağız ? Tüm bu konularda size genel bilgiler vereceğiz arkadaşlar.

KANAL AÇMA VE DÜZENLEME

Öncelikle kendimize bir youtube kanalı açmakla başlıyoruz. Bunun içinse tek yapmanız gereken kendinize bir google hesabı açmak. Ardından youtube girip oturum açıyoruz. Hepsi bu kadar kanalınız açılmıştır. Şimdi kanalımız için profil resmi ve kanal resmi ekliyoruz. Peki boyutları nasıl olmalı ?

Profil resmi için olması gereken resim boyutu 800×800 pixel olmalı arkadaşlar. Aşağıda ki resimde olduğu gibi.

kanal-resmi-gg1

Kanal resmi için ise olması gereken resim boyutu 2560×1440 pixel olacak arkadaşlar. Ancak burada şöyle bir husus var. Bir kişi telefon, bilgisayar, tablet veya TV üzerinden kanalınızı görüntülediğinde yükseklik kısmınında sadece 430 pixellik bir alan gözükecek. Bu yüzden eğer ekleyeceğiniz resimde bilhassa gözükmesini istediğiniz bir yer varsa bu kısmı resmin ortasına yazmanız gerekiyor. Mesela ben kanal resminin olduğu yerde “kanal resmi” yazdırmak istiyorum. Bunun öncelikle 2560×430 piksellik bir resim hazırlıyoruz. Bunu da 2560×1440 piksellik resmin ortasına yerleştiriyoruz.kanal-resmi-gg4

Yukarıda gördüğünüz gibi resmi hazırlıyoruz. Şimdi de bunu kanala yerleştiriyoruz arkadaşlar.

Sponsor Reklamlar

kanal-resmi-gg12

Yukarıda gördüğünüz gibi gözükmesini istediğimiz kısım bu şekilde ekranda çıkacak arkadaşlar.

SAİR ZIMBIRTILAR

screenshot_2 Öne çıkan kanallar bölümüne sevdiğiniz, takip ettiğiniz yada tanıdığınız bir kişinin kanalını ekleyebilir ve reklamını yapabilirsiniz. Buraya eklediğiniz kanallar, kanalınızı ziyaret eden kişiler tarafından görünür. Kanal eklemek içinse istediğimiz kişinin kanal id’sini yada urlsini giriyoruz ve “bitti” diyoruz.

Youtubedeki popüler kanallar kısmında ise hangi türde paylaşımlar yapıyorsanız, aynı alanda paylaşım yapan popüler youtuberlerin kanalları gözükür, isterseniz burayı kapabilirsiniz.

Kanal için id, yani kanal ismi nasıl alacağız ? Bunun için öncelikle 100 aboneye sahip olmanız gerekiyor, ardından youtube ayarlarına giriyoruz. “Gelişmiş” seçeğine tıklıyoruz. “Kanalı marka hesabına taşıyın” diyoruz. Sonrada kullanıcı adımızı belirliyoruz. Hem kullanması daha kolay ve hatırlanabilir, hemde wordpress, wix uyumlu temalarda çeşitli widgetlarda kullanabilirsiniz.

Evet arkadaşlar başlangıç için bunlar yeterli sanırım, kendi bilgilerim ölçüsünde anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımızda, nasıl kayıt yapacağımızı ve kayıt için hangi programları kullanacağımızı ve gerekli ekipmanları anlatacağız. Ama bundan önce düşünmeniz gereken bir şey var, hangi alanda videolar çekeceksiniz, çünkü hangi programları kullanacağınız buna göre biraz değişiyor. Diğer yazımızda görüşmez üzere..

 

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan EN İYİ OYUN KULAKLIKLARI (FPS OYUNLARI İÇİN) başlıklı makalemizde cs go kulaklık, en iyi oyun kulaklığı ve oyun kulakları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.