GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / GG TEKNOLOJİ / Router Nedir ?

Router Nedir ?

Sponsor Reklam

Router kelime anlamıyla yönlendiricidir. Yönlendiriciler, birden fazla bilgisayar ağını kablolu veya kablosuz bağlantılarla bir araya getiren küçük elektronik cihazlardır. Peki nasıl çalışır ? Teknik açıdan, bir yönlendirici bir Katman 3 ağ geçidi cihazıdır. Yani iki veya daha fazla ağı birbirine bağlar ve yönlendiricinin OSI modelinin ağ katmanında çalıştığını gösterir.Yönlendiriciler bir işlemci (CPU), çeşitli dijital bellek türleri ve giriş-çıkış (I / O) arayüzleri içerir. Klavye veya ekran gerektirmeyen, özel amaçlı bilgisayarlar olarak işlev görürler.

Router detayları

Yönlendiricinin hafızası gömülü işletim sistemini (O / S) saklar. Microsoft Windows veya Apple Mac OS gibi genel amaçlı işletim sistemi ürünleriyle karşılaştırıldığında, yönlendirici işletim sistemleri, üzerinde ne tür uygulamaların çalıştırılabileceğini sınırlar ve daha az miktarda depolama alanına ihtiyaç duyar. Popüler yönlendirici işletim sistemlerine örnek olarak Cisco Internetwork Operating System (IOS) ve DD-WRT verilebilir. Bu işletim sistemleri ikili bir ürün yazılımı görüntüsünde üretilir ve genellikle yönlendirici ürün yazılımı olarak adlandırılır.

Yönlendirme tablosu adı verilen belleğin bir kısmındaki yapılandırma bilgilerini koruyarak, yönlendiriciler ayrıca gönderen ve alıcıların adreslerine göre hem gelen hem de giden trafiği filtreleyebilir.

İş Ağları ve İnternet için Yönlendiriciler

Ev ağları popüler olmadan önce, yönlendiriciler yalnızca işletmelerin ve okulların dolaplarını bulabildiler. Her biri binlerce dolara mal oluyor ve ayarlamak ve yönetmek için özel teknik eğitim gerektiriyor.

İnternet omurgasından en büyük ve en güçlü ağ yönlendiricileri. Bu yönlendiriciler, İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) ağları arasında ve içinden geçen birçok terabit veriyi yönetmelidir.

Ev Genişbant Yönlendiricileri

Ev halkı birden fazla bilgisayar biriktirmeye başladığında ve evdeki İnternet bağlantısını paylaşmak istediğinde, yönlendiriciler ana tüketici cihazları haline geldi

Ev ağları, bilgisayarları birbirine ve İnternete bağlamak için Internet Protokolü (IP) yönlendiricileri kullanır. İlk nesil ev yönlendiricileri Ethernet kablolarıyla kablolu ağları desteklerken, yeni kablosuz yönlendiriciler Ethernet ile birlikte Wi-Fi’yi destekledi. Geniş bant yönlendirici terimi, geniş bant İnternet bağlantısını paylaşmak için kullanılan tüm ev kablolu veya kablosuz yönlendiricilere uygulanır.

Sponsor Reklamlar

Ev yönlendiricileri genellikle 100 USD veya daha düşük bir ücrete tabidir. Kısmen işletme yönlendiricilerinden daha ekonomik olacak şekilde üretilirler çünkü daha az özellik sunarlar. Yine de, ev yönlendiricileri birçok temel ev ağı işlevi sağlar:

  • Düzinelerce cihaz için evde internet bağlantısı paylaşımı
  • Temel ev ağı güvenlik duvarı ve diğer güvenlik desteği
  • Yönlendirici yapılandırma ayarlarını Web tarayıcılarından değiştirme yeteneği

Diğer Yönlendirici ve Yönlendirme Cihazları

Seyahat yönlendiricisi adı verilen bir taşınabilir Wi-Fi yönlendirici sınıfı, kişisel yönlendiricinin işlevlerini ev dışındaki diğer yerlerde kullanmak isteyen insanlara ve ailelere pazarlanmaktadır.

Wi-Fi istemcileriyle mobil (hücresel) bir İnternet bağlantısını paylaşan mobil ortak noktalar adı verilen yönlendirme cihazları da mevcuttur. Birçok mobil sıcak nokta cihazı yalnızca belirli hücre servis markalarıyla çalışır.

Yönlendirici Seçme

Birçok farklı yönlendirici türü vardır. En düşük fiyatlardan en yüksek puanlara, aşağıda bulunan yönlendiricilerden bazıları şunlardır :

802.11ac Yönlendiriciler
  • Linksys EA6500 : Bu Linksys’in ilk akıllı WiFi yönlendiricisidir ve kullanıcılara evlerinde kablosuz ağın mobil kontrolünü sağlar.
  • Netgear AC1750 (R6300) : Çok sayıda kablosuz cihaza sahip büyük evler için sağlam bir seçim.
802.11n Yönlendiriciler
  • Netgear N300 WNR2000 : Bu kaliteli bir yönlendiricidir ve kullanım ömrünün sınırlı olması, kullanım sırasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, sorunu gidermeye yardımcı olmak için Netgear ile iletişime geçebilirsiniz.
  • TP-LINK TL-WR841N : TP-LINK yönlendiricileri piyasada en çok arananlardan bazılarıdır. TL-WR841N, daha güçlü bir bağlantı yapan harici antenlere sahiptir.
802.11g Yönlendiriciler
  • Netgear WGR614 : WGR614, geniş sinyal aralığına sahip birinci sınıf bir yönlendiricidir (tuğla duvarlı veya benzeri engellere sahip evler için idealdir). Ve üç yıl garanti verilmektedir.
  • Linksys WRT54G Wireless-G : Bu Linksys router’ın kurulumu zaman almaz ve güçlü sinyal aralığı, yavaş yüklenen sayfalar için endişelenmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir.
Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Flash Bellek Kurtarma 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.