GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / GG TEKNOLOJİ / ROM Bellek Kısaca Nedir ?

ROM Bellek Kısaca Nedir ?

Sponsor Reklam

Salt okunur hafıza anlamına gelen ve kısa olarak bilinen ROM bellek detayları paylaşıyoruz. Bilgisayarlarla ve diğer elektronik cihazlarla kullanılan bir depolama ortamıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, ROM’da depolanan veriler yalnızca okunabilir. Aşırı zorlukla değiştirilmiş ya da hiç değiştirilmemiştir. ROM, çoğunlukla üretici yazılımı güncellemeleri için kullanılır. ROM’un basit bir örneği, bir sistemin birden fazla oyun çalıştırmasına izin veren video oyun konsollarıyla birlikte kullanılan kartuştur. ROM’un bir başka örneği, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, bilgisayar BIOS’u için kullanılan programlanabilir bir ROM olan EEPROM’dur .

Not: RAM’in (rastgele erişim belleği) aksine, ROM uçucu değildir; bu, gücünün olup olmadığına bakılmaksızın içeriğini koruduğu anlamına gelir.

Sponsor Reklamlar

Bilgisayardaki ROM nerede?

Bilgisayar için, ana EEPROM ve BIOS bilgisayar anakartındadır .

Not: Diğer genişletme kartlarında ve cihazlarında ayrıca kendi EEPROM veya ROM’ları olabilir.

Rom bellek özellikleri nelerdir ?

Rom belleğin ilk amacı bilgisayarın açılması için gerekli kodları saklayan bir bellek anlamına gelmektedir. Kısacası bilgisayar açılışında ve kapanışında rom bellek kodları saklar ve işlem yapar. Eskiden makinelerde PROM kullanılırken, teknolojinin değişmesiyle birlikte yerini EPROM’a bırakmıştır. Şimdilerde ise yeni nesil bilgisayarda EEPROM kullanılmaktadır.

Özelikleri ise aşağıda liste halinde verilmiştir.

  • Yazılım
  • Okunma Hızı
  • Dayanıklılık
  • Veri Saklama
Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme başlıklı makalemizde snapchat bana özel fotoğraflar gözükmüyor, snapchat bana özel silinen fotoğrafları geri getirme ve snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme iphone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.