Pazartesi , 11 Aralık 2023
Anasayfa / TEKNOLOJİ / MODEM DESTEK / Modemin Tüm Işıkları Yanıyor ama İnternete Giremiyorum

Modemin Tüm Işıkları Yanıyor ama İnternete Giremiyorum

Sponsor Reklamlar
300x250

İnternete sorunsuz görebilmemiz için modemleri bizler için önemli bir parçadır. Bu yazımızda modemin tüm ışıkları yandığı halde internete bağlantısı kuramama ile ilgili olarak genel sorunları aktaracağız. Öncelikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanımı arttı. Sosyal medya siteleri haber siteleri ve farklı mecralarda insanlar vakitlerini geçirirken bilgi ve eğlence amaçlı bu sistemi kullanmaktadırlar. Konumuza geri dönersek internetin sorunsuz olarak çalışması için modemler şarttır. Peki modemin bütün ışıkları yandığı halde internete giremiyorsanız bunu problemi ne olabilir ?

Modem ışıkları yanıyor fakat internet yok !

Aslında bu sorunun cevabı son derece basittir bir kere modemin tüm ışıkları yanmasının anlamı interneti modeme kadar geliyor. Sıkıntısız bir şekilde çalışıyor anlamındadır. Sıkıntı modem ile bilgisayar arasında ya da bilgisayarın iç ayarlarında bir sıkıntı olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi iki türlü sıkıntı olabilir. Birincisi modem ile bilgisayar arasındaki kablo ya da kablosuz bağlantı problemi ikincisi ise modemin bilgisayara görememesi yani ip yapılandırması ile ilgili ya da güvenlik duvarın engellenmesi olabilir. Bunların çözüm önerilerini birlikte bakalım.

Aynı ağda olması gerekiyor

İlk olarak modem ile bilgisayarın tam olarak birbirine gördüğünden emin olmanız gerekiyor. Bu anlamda kablolu ya da kablosuz şeklinde denemeler yaparak bunun kesin sonucuna bakabilirsiniz. Diğer bir sıkıntı bilgisayarın ayarlarından kaynaklıdır bunun içinde modemin kullandığı ip ağı ile bilgisayarın ip adresi aynı olması gerekiyor. Yani 192.168.2.1 modem adresi ise bilgisayarın ip adresi 192.168.2.5 gibi olması gerekiyor. Buradaki 5 rakamı sembolik ifade ederken 0 ile 254 arasında bir rakama hariç herhangi bir rakam kullanabilirsiniz. Bu şekilde ayarlama yaptıktan sonra otomatik olarak bilgisayarı açıp kapatın ve aynı ağda olduğundan kesinlikle emin olun.

Genel olarak modemin ışıkları yandığı halde internete bağlantısı kuramama ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Yine bu problem ile karşılaşmanız halinde buradaki konu üzerinden bizlere yazabilir ve detaylı cevapları alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Telekom Modem Kurulumu Nasıl Yapılır ? (TTNET) başlıklı makalemizde türk telekom modem kurulumu, türk telekom modem kurulumu tp link ve türk telekom modem kurulumu yalın hakkında bilgiler verilmektedir.

5 Yorumlar

  1. hocam emeğine sağlık saol

  2. sayende sorun çözüldü hocam teşekkürler

  3. dediğiniz gibi yaptım ama yine aynı ışıklar yanıyor nete girmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir