Pazartesi , 11 Aralık 2023
Anasayfa / TEKNOLOJİ / MODEM DESTEK / Modemde İnternet Var Ama Bilgisayara Gelmiyor

Modemde İnternet Var Ama Bilgisayara Gelmiyor

Sponsor Reklamlar
300x250

Bu makalemizde modem ile bilgisayar arasında İnternet problemi dair bilgiler sunacağız. Genellikle modemin ışıkları yanıyor ama bağlantı yok sorunuyla karşılaşıyoruz. Bunun direk olarak cevabı bilgisayarın ayarlarından kaynaklı diyebiliriz. Diğer bir soru ise modem ADSL lambası yanıyor ama internete bağlanamıyorum problemidir. Sistem şu şekilde çalışması gerekiyor. ADSL ışığın yanması direk yanması ve internet ışığının yanıp sönmesi gerekiyor. Bu şekilde olursa problem yoktur. Modemde yanması gereken ışıklar şu şekildedir.

Power ışığı : Kesin olarak yanması gerekiyor.

ADSL – DSL : İlk başlangıçta 20 – 30 saniye yanıp sönecek ve sürekli olarak sabit yapması gerekmektedir.

İnternet : Sürekli olarak yanıp sönmesi gerekiyor.

Wifi – Lan : Bağlantı kurulan aygıtın haberleşmesini ifade eder.

Özet olarak modemin hangi ışıkları sürekli yanıyor ? sorusunu yanıtlayalım. Enerji ışığı ve ADSL – DSL ışıklarının sürekli yanması gerekmektedir. İnternet, WİFİ, Lan ışıklarının kullanım olduğu zaman yanıp sönmesi gerekmektedir. Fakat modem çalışıyor ama wifi yok derseniz, Modemden ya da bağlantı kurmak istediğiniz cihazda problem olabilir.

ÖZET

Bilgisayar ile modem arasında bağlantıyı kontrol ediniz.

Modem IP’si ile bilgisayarın aynı ağda olması gerekmektedir.

Modemde internet olduğu halde bilgisayarınızdan internete giremiyorsanız yapmanız gereken bazı ayarlar vardır. Modemde internet olduğundan kesin eminseniz bilgisayarınızın ip adresiyle modemin ip adresim aynı ağ üzerinde olması gerekmektedir. Yani 192.168.2.1 modemin ip adresi ise bilgisayarın ip adresini otomatik yerine manüel girmeniz gerekmektedir. Burada gireceğiniz adres 192.168.2.xxx şeklinde olacaktır burada ifade ile gösterdiğimiz bilgi 0 ile 254 arasında bir rakam hariç herhangi bir rakam girebilirsiniz. Bu şekilde ayarları yaptıktan sonra otomatik olarak modemin ip adresine bilgisayarınızı düşecektir ve internete bağlantınız sıkıntısız bir şekilde olacaktır.

Bu ayarları yapmadan önce diğer karşılaştığımız sorunu sizlere bahsedelim. Burada internet servis sağlayıcı tarafından verilen şifre bilgilerini girmediğimiz de modemde internet olduğu halde internete bağlantı kuramazsınız. Öncelikle bu ayarların girilmesi ve otomatik olarak kurulumu yapılması gerekmektedir. Yukarıda anlattığımız işlem ise internet varken bir anda kesilmesi ya da ip yüzünden bir sıkıntı yaşanması durumunda yapılacak işlemlerin başında gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Türk Telekom Modem Kurulumu Nasıl Yapılır ? (TTNET) başlıklı makalemizde türk telekom modem kurulumu, türk telekom modem kurulumu tp link ve türk telekom modem kurulumu yalın hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir