GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / HABERLER / Modem Şifresi ve Modem WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

Modem Şifresi ve Modem WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

Sponsor Reklam

Modem Şifresi ve Modem WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

Değerli arkadaşlar biliyorsunuz ki son yıllarda artık internetin girmediği ev kalmamıştır, cep telefonlarımızdan evimizdeki televizyondan artık bilgisayarlarımızda laptopların verilen tabletlerin bizden ve kullandığımız diğer eşyaların nesneleri olarak adlandırdığımız farklı cihazların artık internet bağlantı olmaktadır.

Evde bizlerde bu cihazlara erişebilmek için bir internet sağlayıcı kullanmaktayız. Muhakkak ki herkesin evinde artık internet bağlantısı olmakta ve çeşitli şekillerde ve çeşitli cihazlardan internet bağlantı kurmaktadır. İnternete bağlanmamızı sağlayan araç ise modem olarak adlandırılmaktadır. Evde bulunan internet hattını evimizdeki diğer cihazlar ile kablolu ya da kablosuz olarak paylaşmaktadır.

modem ile ilgili görsel sonucu

Modem Arayüz İp Adresleri, Kullanıcı Adı ve Şifreleri

Sitemizden ve üyelerimizden gelen yoğun sorular arasında yer alan Modem şifresini değiştiremiyorum ve modem şifresi nasıl değiştirilir gibi sorularına bu yazımızda siz cevap vereceğiz. Kullandığımız internet sağlayıcının evimizde bağlantıya dönüşmesi ve internete girebilmek için kullandığımız cihaz modem denmektedir. Çok farklı modemler ve cihazlar kullanılmakta ve ayarlamalar yapılmaktadır. Artık evlerde en çok kullandığımız WiFi bağlantı olarak adlandırdığımız kablosuz bağlantı evlerimizde yerini almaktadır ve evimizdeki cihazlarınızda kablosuz bağlantılı olarak internete erişmektedir.

Peki bu internetin bağlantıya dönüşmesini sağlayan modem üzerinden şifresini değiştirmek istediğimizde ya da herhangi bir sorun olduğunda bu işlemi nasıl gerçekleştireceğimiz sizler için açıklayacağız. Modem şifresi nasıl değiştirilir konusunda genel olarak ortak bir kullanım olsa da bazı cihazların marka ve model farklıları olmaktadır.

Örnek verecek olursak X marka model bir modemin arayüzüne bağlanmak için ya da şifresini değiştirmek için gerekli olan ip adresi 192 168 1.1 – 192.168.1.2 vb. ip adresi ile modemin arayüzüne bağlanmak ve buradan admin yetkisi yani yönetici olarak giriş yapılmaktadır.  Açılan pencerede ve sekmelerde yer alan farklı pencereler ve sekmeler aracılığı ile ayarlara ulaşılmaktadır. Örneğin modem arayüzünden WiFi şifre değiştirmek için yapılacak ise ilgili parametreden WiFi password Wifi şifre alanına kullanılacak olan mevcut şifreyi yazarak güncellenmektedir.

 

modem şifresi değiştirme ile ilgili görsel sonucu

Aşağıda Bazı Modemler İçin Kullanılan İp Adresleri, Kullanıcı Adları ve Şifreleri Bulunmaktadır.

Tp Link Kablosuz Modem İp Adresi Kullanıcı Adı ve Şifresi

Kullanıcı Adı : admin

Şifre : admin

İp adresi : 192.268.1.1

 

modem şifresi değiştirme ile ilgili görsel sonucu

Airtes Kablosuz Modem İp Adresi Kullanıcı Adı ve Şifresi

Kullanıcı Adı : admin

Şifre : admin

İp adresi : 192.168.2.1

modem şifresi değiştirme ile ilgili görsel sonucu

Sponsor Reklamlar

Ttnet ZyXel Kablosuz Modem İp Adresi Kullanıcı Adı ve Şifresi

Kullanıcı Adı : admin

Şifre : admin

İp adresi : 192.168.1.1

Ttnet ZyXel Kablosuz Modem ile ilgili görsel sonucu

Everest Kablosuz Modem İp Adresi Kullanıcı Adı ve Şifresi

Kullanıcı Adı : admin

Şifre : admin

İp adresi : 192.168.1.1

Everest Kablosuz Modem ile ilgili görsel sonucu

Inca Kablosuz Modem İp Adresi Kullanıcı Adı ve Şifresi

Kullanıcı Adı : admin

Şifre : admin

İp adresi : 192.168.1.1

 

ınca modem arayüz ile ilgili görsel sonucu

Süperonline Kablosuz Modem İp Adresi Kullanıcı Adı ve Şifresi

Kullanıcı Adı : admin

Şifre : admin

İp adresi : 192.168.2.1

NetMaster Uydunet Kablosuz Modem İp Adresi Kullanıcı Adı ve Şifresi

Kullanıcı Adı : admin

Şifre : admin

İp adresi : 192.168.1.1

Ä°lgili resim

Tenda Kablosuz Modem İp Adresi Kullanıcı Adı ve Şifresi

Kullanıcı Adı : admin

Şifre : admin

İp adresi : 192.168.1.1

Ä°lgili resim

Yine aynı şekilde parametreden wifi adı da değiştirebilmektedir.  Bu menüler cihazlar arasında farklılık göstermekte ama yapısal olarak aynı mantıkla çalışmaktadır. Peki modem ara yüzünden modem şifresini yani admin şifresini nasıl değiştiririz şimdi bu da açıklayalım.  Gerekli ayarlarımızı kaydettikten sonra modemin ara yüzünden yönetici paneli ile girilerek önce modemin içerisinde geçerli olan ayarları backup yapmanızda fayda vardır. Çünkü burada yapacağımız herhangi bir değişiklik modemin çalışmamasına ya da bağlantı kurulamamasına sebep olmaktadır.

Modemin backup işlemini yaptıktan sonra yönetici panelinden modemin arayüz yani admin kullanıcı adı ve şifresini değiştirmek istediğimiz alana gelip gerekli kullanıcı adı ve parolayı değiştirerek onaylama yapmamız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra modem ile bağlantı kopacaktır ve arayüz sayfası açılmayacaktır. Çünkü giriş yaptığımız kullanıcı adı ve şifre eski olduğundan dolayı sayfayı yeniden yükleme yapıp az önceki yazdığımız yeni kullanıcı adı ve şifreyi girerek arayüze yeniden giriş yapabiliriz ve bu sayede modem arayüz şifresini değiştirmiş olmaktayız. Modem arayüz şifremi genellikle admin – admin – admin – 12345 kullanıcı adı admin şifre kısmına boş şeklinde varsayılan parolalar girilmektedir ve bunlar aslında bizim için bir risk bir çünkü dışarıya bir tehdit aldığımız zaman varsayılan şifrelerden bir tanesini kullandığımızda arayüze giriş çok basit olacak ve tehdit sağlayıcı bizim bilgilerimize erişim sağlayacaktır. Bu nedenle Modem arayüzünün şifresini ve wifi şifrenizi genellikle karmaşık kullanıcı adı ve karmaşık paralardan oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer sizlerde wifi şifrenizi ve modem şifresi nasıl değiştirilir sorularına yanıt arıyorsanız bu yazımızda gerekli açıklamalar ve cevapları bulacaksınız.

modem güvenlik ile ilgili görsel sonucu

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Türk Telekom Modem Kurulumu Nasıl Yapılır ? (TTNET) başlıklı makalemizde türk telekom modem kurulumu, türk telekom modem kurulumu tp link ve türk telekom modem kurulumu yalın hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Yorumlar

  1. Jet Pro X Male Enhancement

    emeğine sağlık kardeşim sayende halletim saol

  2. Hocam cok yararli bir makale olmus butun modemlerin ipleri burada var isime cok yaradi cok saol

    • Evet kardeşim genellikle kullanılan modemler burada yer almaktadır olmaya markalar için araştırma yapıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.