Pazartesi , 11 Aralık 2023
Anasayfa / TEKNOLOJİ / MODEM DESTEK / Modem Sadece Power Işığı Yanıyor

Modem Sadece Power Işığı Yanıyor

Sponsor Reklamlar
300x250

Modemlerde sık yaşadığımız problemler arasında kendi kendine kapanıp açılma sorunu bulunmaktadır. Bu yazımızda bu probleme sebep olacak bazı etkenleri inceleyeceğiz. İnternete bağlanmak için gerekli olan ekipmanların başında modem gelmektedir. Yazımızda modem sorunları hakkında bilgiler vereceğiz. Makalemize başlık ettiğimiz modem sadece Power ışığı yanıyor yani enerji ışığı yanıyor diğer ışıklar yanmıyor sorunu ile ilgili bazı ipuçları sunacağız.

Modemde sadece İnternet ışığı yanıyor

Sadece İnternet ışığının yanmasına bakalım. Bu ışık sürekli yanıp sönüyor mu ? yoksa sadece bu ışık sürekli olarak mı yanıyor ? Modemin direk olarak çalışma prensibi aşağıda anlattık.

Enerji ışığı : Kesinlikle yanması gerekiyor.

ADSL – DSL : İnternetin olması için yanması gerekiyor. Sabit olarak yanması şarttır.

İnternet : ADSL – DSL ışığın sönmesi internet ışığının sürekli yanması internet sinyalleriniz bir problem olduğu anlamına gelmektedir. Modem açıp kapatarak tekrar deneyin. Yinede olmazsa servis sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekmektedir.

Öncelikle modemin çalışması için enerjiye ihtiyaç vardır. Sonuç olarak modem fişe taktığınızda enerji ışığının diğer bir adıyla Power ışığının yanması gerekiyor. Işık yandıktan sonra modem sorunsuz olarak çalışıyor anlamına gelmemektedir. Modemin tam anlamıyla sağlam olarak çalışması için öncelikle bağlantı ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor modemi sadece fişe takarak İnternete bağlantısını elde edemezsiniz. Öncelikle şu adımları izleyerek modemin sağlamlık kontrolü yapınız.

  1. Modemi fişe takarak enerji ışığının yandığını kontrol ediniz.
  2. Işık olarak DSL ışığının yandığını kontrol ediniz. Bu Işık İnternetin var olduğu anlamına gelmektedir. İlk başlangıçta 30 tane civarında yanıp sönecek ve daha sonra bu işin sabit yanması gerekmektedir. Bu şekilde internet sorunsuz olarak modeme geliyor anlamını taşımaktadır.
  3. İnternet lambasının yanıp sönmesi gerekiyor.
  4. WİFİ – LAN ışıkları kullanıma göre yanıp sönmeye başlayacaktır.

Modem kendi kendine kapanıp açılıyor

Bir modem kendi kendine açılıp duruyorsa, karşınızda 2 sorun olabilir. Bunlardan en basit olanı ve bileni modem bozulmuştur. Diğer ise içerisinde bir parçanın bozulmasından dolayı anlık olarak kesilmesinden dolayı açılıp kapanmaktadır. Bu durumda şunu yapmanız gerekiyor.

  • Modem sürekli olarak kapanıp mı açılıyor ?
  • Modem belli bir süre sonra kapanıp kendiliğinden açılıp mı kapanıyor ?

Bunlardan ilki olan sürekli olarak kendiliğinden açılıp kapanıyorsa, modem bozulmuştur. Eğer cevabınız ikinci ise modem içerisinde bir parçanın bozulmuş olma ihtimali çok yüksektir. (Kondansatör gibi) Bunun için modem içerisinde bir tamir yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Türk Telekom Modem Kurulumu Nasıl Yapılır ? (TTNET) başlıklı makalemizde türk telekom modem kurulumu, türk telekom modem kurulumu tp link ve türk telekom modem kurulumu yalın hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir