GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / GG TEKNOLOJİ / Modem Kısaca Nedir ?

Modem Kısaca Nedir ?

Sponsor Reklam

Modemler, verileri bir sinyale dönüştüren, böylece bir telefon hattı, kablo veya uydu bağlantısı üzerinden kolayca gönderilip alınabilen bir donanım ağ aygıtıdır. Bir zamanlar internete erişmenin en popüler yolu olan bir analog telefon hattı üzerinden aktarım durumunda, modem iki yönlü ağ iletişimi için gerçek zamanlı olarak analog ve dijital formatlar arasında veri dönüştürür. Bugün popüler olan yüksek hızlı dijital modemlerde, sinyal çok daha basittir ve analog-dijital dönüşüm gerektirmez.

Modemlerin Tarihi

Modem adı verilen ilk cihazlar, analog telefon hatları üzerinden aktarım için dijital verileri dönüştürdü. Bu modemlerin hızı, baud (Emile Baudot’tan sonra adlandırılmış bir ölçü birimi) olarak ölçülmüştür, ancak bilgisayar teknolojisi geliştikçe, bu önlemler saniyede bitlere dönüştürülmüştür. İlk ticari modemler 110 bps hızında destek verdi ve ABD Savunma Bakanlığı, haber servisleri ve bazı büyük işletmeler tarafından kullanıldı.

Modemler, 1970’lerin sonunda 1980’lerin sonunda tüketicilere tanıştıkça, halka açık mesaj panoları ve CompuServe gibi haber hizmetleri erken internet altyapısı üzerine kurulmuştu. Daha sonra, 1990’ların ortalarında ve sonlarında World Wide Web’in patlamasıyla, dünyadaki birçok hanede internet erişiminin birincil şekli olarak çevirmeli modemler ortaya çıkmıştır.

Çevirmeli Modemler

Çevirmeli ağlarda kullanılan modemler, telefon hatlarında kullanılan analog form ile bilgisayarlarda kullanılan dijital form arasında veri dönüştürür. Harici bir çevirmeli ağ modemi bir ucunda bir bilgisayara, diğer ucunda bir telefon hattına takılır. Geçmişte, bazı bilgisayar üreticileri dahili çevirmeli ağ modemlerini bilgisayara entegre etti.

Sponsor Reklamlar

Modern çevirmeli ağ modemleri, saniyede maksimum 56.000 bit hızında veri iletir. Ancak, kamuya açık telefon şebekelerinin içsel kısıtlamaları çoğu zaman modem veri hızını 33,6 Kbps veya daha düşük ile sınırlandırır.

Çevirmeli ağ modemi üzerinden bir ağa bağlandığınızda, modem bir hoparlörden cihazınızla uzak modem arasındaki ayırt edici el sıkışma seslerini aktarır. Bağlantı işlemi ve veri desenleri her seferinde benzer olduğundan, ses düzenini duymak bağlantı işleminin çalışıp çalışmadığını doğrulamanıza yardımcı olur.

Genişbant Modemler

DSL veya kablolu internet erişimi için kullanılanlar gibi bir geniş bant modem , eski nesil çevirmeli modemlerden çok daha yüksek ağ hızları elde etmek için gelişmiş sinyal teknikleri kullanır. Geniş bant modemlere genellikle yüksek hızlı modemler denir. Hücresel modemler , bir mobil cihaz ile cep telefonu ağı arasında internet bağlantısı kuran bir tür dijital modemdir.

Modem kelimesi, dijital ve analog sinyaller arasında dönüşüm için teknik bir terim olan modülasyon / demodülasyon teriminin bir birleşimidir.

Harici geniş bant modemler bir uçtaki ev geniş bant yönlendiricisine ya da diğer ev ağ geçidi cihazına ve diğer uçtaki kablo hattı gibi harici internet arayüzüne bağlanır. Yönlendirici veya ağ geçidi, sinyali iş veya evdeki tüm cihazlara gerektiği gibi yönlendirir. Bazı geniş bant yönlendiriciler, tek bir donanım birimi olarak entegre bir modem içerir.

Birçok genişbant internet sağlayıcısı, müşterilerine ücretsiz veya aylık ücret karşılığında uygun modem donanımları sağlar. Bununla birlikte, standart modemler perakende satış mağazalarından satın alınabilir.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme başlıklı makalemizde snapchat bana özel fotoğraflar gözükmüyor, snapchat bana özel silinen fotoğrafları geri getirme ve snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme iphone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.