GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Cumartesi , 28 Eylül 2019
Anasayfa / TEKNOLOJİ / MODEM DESTEK / Modem Işıkları Yanmıyor

Modem Işıkları Yanmıyor

Sponsor Reklam

Modem ışıkları neden yanmaz ? Bu yazımızda modem ışıkları ile ilgili geniş kapsamlı bilgiler paylaşacağız. Öncelikle İnternete girebilmek için gerekli olan ekipmanların başında modem gelmektedir. Modem üzerinde bulunan her ışık bir durumu ifade ederken bu ışıkların neler yaptığı hususunda geniş kapsamlı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu durumla ilgili hangisinde sıkıntı yaşıyorsanız, bize yorum bölümünden iletin. Hemen çözelim.

Modemin hiçbir ışığı yanmıyor

Aşağıda adımlarla birlikten hangi ışığın ne anlama geldiğiniz açıkladık. Detaylara bakarken, hangi ışığın yanmaması neyi ifade ediyor ? İşte detaylar… İlk olarak modem üzerinde toplamda 5 tane ışık olması gerekmektedir.

  • Bunlardan ilki enerji ışığı yani Power olarak ifade ettiğimiz ışıktır direkt olarak modemin fişe taktığınız da bu ışığın yanması gerekmektedir. Eğer bu ışık yanıyorsa modeminiz arızalı yada bozulmuştur.
  • Daha sonraki iki Işık DSL anlamını taşıyan ve internetin olmazsa olmaz işlevleri arasındadır. İnternetinde problem yoksa bu Işık ilk etapta yanıp sönecek ve 30 saniye sonra sabit bir şekilde yanmaya devam edecektir. Bunun yanında internet yazan ışığında sürekli olarak yanıp sönmesi internete bağlı olduğunuz anlamına ve kullanımının aktif olduğu anlamına gelmektedir.
  • Son olarak kullan yada wifi ışığının da yandığı düşünürsek modeminize kablosuz bağlantının olduğunu söyleyebiliriz. LAN ışığının yanması da modeme kablo ile bağlantı kuruldu anlamına gelmektedir.
Sponsor Reklamlar

İnterneti kullanmadığınız da Power ve DSL ışığı sürekli olarak aktif yanması gerekmektedir. Bu ışıklardan herhangi bir tanesi yanmıyorsa DSL yanmıyorsa modeme İnternet gelmiyor anlamındadır. Power ışığı yani enerji ışığı yanmıyorsa badem bozuktur anlamına gelmektedir. DSL yanıp sönüyor ve sürekli sabit kalmıyorsa yine internetiniz de bir problem olduğu anlamına gelmektedir. Aynı şekilde wifi ışığı yanmıyorsa ve kablosuz bağlantı kurulamıyor. Modemde bir sıkıntı anlamına gelirken Lan ışığının da yanmaması bilgisayarlar arasındaki kabloda sıkıntı ya da modem üzerinde bir problem olduğu anlamını taşımaktadır.

Peki, modemde internet ışığı yanmıyor ne yapmalıyım ? Direk olarak modem bozuk anlamına varamayız. Öncelikle ışıkları kontrol etmeniz gerekiyor. Bu kontrolden sonra modemin bozuk olduğu anlamını çıkartabiliriz. Örneğin enerji ışığı yanmıyorsa modem bozuk anlamına gelmektedir. İnternet ışığının yanmaması internet sinyallerinde bir problem olduğu anlamına gelmektedir.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan ZYXEL Marka Modem Kurulumu başlıklı makalemizde ZYXEL modem kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.