GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / Arasındaki Fark Nedir ? / Mark Zuckerberg ile Bill Gates Arasındaki Fark Nedir ?

Mark Zuckerberg ile Bill Gates Arasındaki Fark Nedir ?

Sponsor Reklam

Mark Zuckerberg ve Bill Gates , teknoloji ve telekomünikasyon alanında iki öncüdür. İlk icat edilen Facebook – tüm zamanların en ünlü ve kullanılmış sosyal ağlarından biri – ikincisi ise dünyanın en büyük PC yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft Corporation’ın kurucusudur.

Hem Zuckerberg hem de Gates, bilgisayar programlama ve bilişim teknolojilerinde inanılmaz yeteneklidir ve her ikisi de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en prestijli üniversitelerden biri olan Harvard’dan, projelerini tamamlama ve girişimcilik kariyerlerini sürdürme zamanlarını ayırma konusunda ayrıldı.

Zuckerberg ve Gates, teknoloji endüstrisinde ve tüm dünyada devrim yaptı ve milyonlarca insanın daha hızlı iletişim kurmasına ve tüm dünyadaki arkadaşlarıyla ve aile üyeleriyle hayatlarını paylaşmalarına izin verdi.

Hem girişimciler hem de teknoloji öncüleri, çalışmalarını korumak ve geliştirmek için önemli zorluklar ve yasal mücadelelerle karşı karşıya kaldılar ve yüzleşmeye devam ediyorlar. Özellikle, Zuckerberg’in yarattığı Facebook, şu anda dünya çapındaki bir tartışmanın ortasında, platformun seçmenlerin ve vatandaşların manipülasyonu için kullanılan milyonlarca kullanıcının kişisel bilgilerini hacklemesi ve toplamasıyla sonuçlandı. görüşler.

Başarıları ve stratejileri çoğu kez tartışmaya açık olsalar da, Mark Zuckerberg ve Bill Gates’in dünyayı değiştirmeye katkıda bulundukları, dijitalleşme ve hızlı iletişim tekniklerinin yayılmasına izin verdikleri inkar edilemez.

Mark Zuckerberg kimdir?

Mark Zuckerberg, 1984 yılında New York’ta White Plains’de doğdu ve şu anda eşi Priscilla Chan ve iki çocuğuyla birlikte Kaliforniya’daki Palo Alto’da yaşıyor. Zuckerberg, günümüzün en etkili bilgisayar programcılarından ve internet girişimcilerinden biridir.

2004 yılında Zuckerberg ve kolej oda arkadaşları (Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hugues) Facebook’u Harvard yurtlarından yarattılar. Dünyanın her yerinden kullanıcıların resim gönderme, kişisel düşünceler yazma, bilgi paylaşma ve dünyanın herhangi bir yerindeki Facebook kullanıcısı ile herhangi bir harcama yapmadan iletişim kurmalarını sağlayan platform, 2012’de bir milyar kullanıcıya ulaştı. Zuckerberg şu anda başkan ve CEO Facebook’tan, ancak şirketin ve kârın daha büyük bir kısmını almaya hak kazandıklarını iddia eden diğer avukatlarla birkaç yasal savaşa girmek zorunda kaldı. Bugün Zuckerberg, tahmini net değeri yaklaşık 62 milyar dolar olan dünyadaki en zengin insanlardan biridir. Kazançlarının bir kısmı, başlangıç ​​Eğitim Vakfı, Diaspora ve diğerleri gibi hayır kurumlarını desteklemek için kullanılmıştır.

Mark Zuckerberg, özellikle kullanıcıların kişisel ve gizli bilgilerinin ele alınması ve ele alınması ile ilgili birçok tartışmanın merkezinde yer aldı. Son zamanlarda, Facebook ve Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalının odağını oluşturdular ve İngiliz siyasi danışmanlık şirketinin Facebook’u, kullanıcıların ulusal seçimlere yakın görüşlerini ve tercihlerini manipüle etmek için kullanmalarına izin vermekle suçlandılar. Zuckerberg’den, görevini savunmak için birkaç mahkemenin ve hakimin önünde görünmesi isteniyor. Facebook kullanıcılarının bilgisinin kötüye kullanımı ve manipülasyonunu durdurmak için harekete geçme sözü verdi, ancak skandal yüzlerce insanın hesaplarını silmesine neden oldu ve Zuckerberg’e milyonlarca dolara mal oldu.

Bill Gates kimdir?

William Henry Gates – Bill Gates olarak da bilinir – 1955’te Seattle, Washington’da doğdu ve halen Medine, Washington’da yaşıyor. 1975’ten sonra dünyanın en ünlü girişimcilerinden ve hayırseverlerinden biri oldu. Paul Allen ile birlikte Gates, dünyanın en büyük PC yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft’u başlattı. Bugün Bill Gates, Microsoft’un ortak kurucusu ve teknoloji danışmanıdır – başkanlık yaptıktan sonra, şirketin CEO’su ve baş yazılım mimarı – Cascade Yatırım’ın CEO’su, Branded Entertainment New York’un başkanı, Bill & Melinda Gates’in eş başkanı vakıf (yoksulluğu sona erdirmek, yeterli sağlık hizmetini teşvik etmek ve eğitim ve teknolojiye erişimi kolaylaştırmak için çalışan bir hayır kurumu) ve TerraPower Başkanı.

Bill Gates’in, dünya üzerinde en zengin insan olduğu ve tahmini net değeri 90 milyar doların üzerinde olduğu düşünülüyor. Eşi Melinda ile birlikte hayırseverlik faaliyetlerinde bulunur ve topluma geri dönme ve dünyadaki yoksullukla mücadele etmeye yardım etme taahhüdünde bulunur. Daha önce kariyerinde Gates, rekabet karşıtı iş taktikleri iddialarına karşı birkaç yasal savaşla karşı karşıya kaldı. Microsoft’un başkan ve CEO’sundan ayrıldıktan sonra zamanının çoğunu, birçok yardım kuruluşuna da büyük miktarda bağış yaptığı Bill & Melinda Gates Vakfı’na adayarak şirkette yarı zamanlı çalışmaya başladı. bilimsel araştırma programları olarak.

Mark Zuckerberg ve Bill Gates arasındaki benzerlikler

Farklı nedenlerden dolayı ünlü olmalarına rağmen, Mark Zuckerberg ve Bill Gates’in ortak noktaları çoktur. Her ikisi de İnternet teknolojileri alanında öncüdür ve her ikisi de sezgileri, çalışmaları ve girişimcilik becerileri sayesinde milyarder olmuştur. İkisi arasındaki benzerliklerden bazıları şunlardır:

Sponsor Reklamlar

  • Her ikisi de fikirlerini sürdürmek ve projelerinde tam gün çalışmak için Harvard’dan ayrıldılar;
  • İnternet teknolojisini geliştiren ve milyarlarca insanın hayatını değiştirmeye katkıda bulunan inanılmaz yetenekli, yetenekli ve sezgisel bireylerdir;
  • Zuckerberg, yaratılışının önemli sosyal, kültürel, politik ve ekonomik sonuçları olan doğası nedeniyle daha büyük eleştirilere maruz kalsa da, çalışmalarını ve iş taktiklerini savunmak için yasal mücadelelerle yüzleşmek zorunda kaldı;
  • Onlar gezegendeki en zengin adamlardan ikisi ve hem aktif hayırseverler hem de insancıllar. 2010 yılında, Warren Buffet ile birlikte, zaman içinde servetlerinin yarısını hayır kurumlarına bağışlamayı taahhüt ettikleri “Verme Sözü” imzaladılar; ve
  • İkisi de rahat ve rahat tarzlarıyla bilinir. Milyarder olsalar bile, genellikle pahalı kıyafetlerden ziyade gündelik kıyafetlerle giyinirler.

Mark Zuckerberg ve Bill Gates Arasındaki Fark

İkisinin ortak noktası olmasına rağmen – esas olarak her ikisi de İnternet teknolojisi alanında öncü oldukları için – birbirlerinden oldukça farklıdırlar. İkisi arasındaki ana farklardan bazıları şunlardır:

  • Her ikisi de İnternet , bilgisayar ve inovasyon alanında yer alsa da, ikisi de oldukça farklı. Microsoft, bir PC Yazılım şirketidir. Facebook, dünyanın her yerinden insanların bilgi paylaşmalarını ve dünyanın herhangi bir yerinde birbirleriyle konuşmalarını sağlayan dünyanın en ünlü sosyal ağlarından biridir. Buna ek olarak, Microsoft şirketi, daha sonra halka satılan bir yazılım üretirken, daha sonra halka satılıyor, Facebook ise hiçbir şey üretmiyor, ancak temel olarak dünyanın dört bir yanındaki arkadaş ve akrabalarıyla iletişimde kalmak isteyenlere hizmet sunuyor ; ve
  • Bill Gates, neyi başarmak istediğine ve hedefine ne olduğuna dair net bir vizyona sahipken, Zuckerberg (meslektaşları ve diğer öğrencilerle birlikte) Facebook’u kampüsteki öğrenciler arasında iletişimi kolaylaştıracak bir araç sağlama niyetiyle birincil olarak oluşturdu. Facebook popülerliği öğrenciler arasında hızla arttı ve Zuckerberg başlangıçta planlamamasına rağmen kampus dışında bile yavaşça yayılmaya başladı. Zuckerberg’in başarısı Gates’inki kadar kasıtlı değildi.

Mark Zuckerberg vs Bill Gates

Mark Zuckerberg ve Bill Gates arasındaki diğer önemli farklılıklar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Mark Zuckerberg

Bill Gates

Yasal Uyuşmazlıklar

Zuckerberg, çeşitli yasal anlaşmazlıklar ile karşı karşıya kaldı ve yüzleşmeye devam ediyordu. Birincisi, HarvardConnect ve Facebook kurucularından gelen davalarla yüzleşmek zorunda kaldı ve daha sonra Facebook’un platformdan yasadışı, tehlikeli, tehdit edici veya küçük düşürücü içeriğin yasaklanmasındaki rolüyle ilgili yasal duruşmalara katıldı. Facebook ayrıca kullanıcıların kişisel veri ve bilgilerinin kötüye kullanılması ve sızdırılması konusunda inceleme altındaydı.

Gates’in dahil olduğu ana ihtilaflardan biri, ABD Adalet Bakanlığı tarafından çözülmüş olan Birleşik Devletler – Microsoft Corporation Antitröst Yasası davasıdır (2001). Microsoft, rekabet karşıtı uygulamaları kullanmak ve sektörde bir tekel kurmakla suçlandı.

hayırseverlik

Zuckerberg, sosyal ağ servisini dağıtan bir web sunucusu – Silikon Vadisi Toplum Vakfı, Biohub ve Batı Afrika’daki Ebola virüsü salgınıyla mücadele eden bir kuruluş olan Diaspora da dahil olmak üzere çok sayıda hayır kurumuna para bağışında bulundu. Zuckerberg ayrıca start-up Education Foundation ve Chan Zuckerberg girişimini kurdu.

Çeşitli hayır kurumlarına ve üniversitelere ve eğitim kurumlarına bağış yapmanın yanı sıra, Bill Gates, Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim fırsatlarını iyileştirmeyi ve yeterli sağlık hizmetini teşvik etmeyi ve küresel ölçekte yoksulluğu azaltmayı hedefleyen Bill ve Melinda Gates Vakfı’nı kurdu.

Mark Zuckerberg ve Bill Gates’in özeti

Mark Zuckerberg ve Bill Gates, dünyanın en zengin girişimcilerinden ikisidir ve teknoloji ve telekomünikasyon alanında iki öncüdür. Ancak, kariyerlerinde ve uzmanlık alanlarındaki bazı benzerliklere rağmen, şirketlerini yönetme şekilleri arasında önemli farklılıklar vardır. Her ikisi de çeşitli yasal tartışmalarla yüzleşmek zorunda kaldı ve her ikisi de hayırseverlik ve hayır işleri ile ilgileniyor, ancak stilleri ve yaşam tercihleri ​​çok farklı – ve yaş farkları ikisi arasındaki farkları vurgulamada önemli bir rol oynuyor.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Mali Yıl ile Takvim Yılı Arasındaki Fark Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.