GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / Arasındaki Fark Nedir ? / Led Ampul ile Tasarruflu Ampul Arasındaki Fark Nedir ?

Led Ampul ile Tasarruflu Ampul Arasındaki Fark Nedir ?

Sponsor Reklam

LED ampul ve tasarruflu ampuller arasında farkları bu yazımızda ele aldık. LED ampüller nedir ? Işık yayan diyotlar veya LED’ler, floresan, akkor lamba ve CFL aydınlatmasına benzer bir ışık kaynağıdır. LED’ler oldukça verimlidir ve rakip ampullere kıyasla kullanılan watt başına daha fazla parlaklık üretir. LED’ler kullanım amaçlarına göre farklı şekillerde ve boyutlarda ampuller olarak satın alınabilir.

Peki, tasarruflu ampul nedir ? LED armatürleri tasarım olarak geleneksel aydınlatma armatürlerine benzer . Ancak, özellikle LED armatürlerle çalışmak için özel olarak tasarlanmıştır, oysa bazı geleneksel armatürler LED’lerle uyumlu değildir. Armatür örnekleri tavan lambaları ve palet aydınlatmasıdır.

LED Ampüller ve Armatürler Arasındaki Farklar

Fiziksel Tasarım

  • 1. Tipik LED ampuller, geleneksel floresan, akkor lamba ve CFL ampullerine benzer veya aynıdır. Çeşitli boyutlarda gelirler ve genellikle geleneksel ampullerle değiştirilebilirler. Ancak, bazı soketler, özellikle flüoresandan LED ışıklara geçerken LED aydınlatmayı desteklemeyebilir.
  • 2. LED armatürleri çok çeşitli boyut, şekil ve stillerde gelir. Geleneksel aydınlatma armatürleri kadar çeşitlidirler ve armatürü oluşturan malzemelere bağlı olarak iç ve dış mekanlarda kullanılabilirler. Armatür örnekleri arasında tavan lambaları, aplikler, avizeler, gömme aydınlatma, raylı aydınlatma, vurgulu ışıklar, paneller ve lambalar bulunur. Fikstür LED ampuller takılıyken gelebilir veya ampullerin ayrıca satın alınması gerekebilir.

Mevcut bazı armatürleri LED armatürlere dönüştürmek mümkündür. Özellikle flüoresan aydınlatma, bir miktar yeniden kablolama ve armatürdeki balastların çıkarılmasıyla LED aydınlatmaya dönüştürülebilir.

Kurulum Kolaylığı ve Değiştirme

  • 1. Çoğu LED ampul geleneksel ampullerle değiştirilebilir, bu nedenle basit bir şekilde mevcut bir lambaya veya fikstüre takılabilirler. Ayrıca, bağlantıdan yalnızca elle sökülmeleri gerektiğinden, sökülmesi ve değiştirilmesi de kolaydır. LED ampul takmanın basitliği, kiralama veya donanım kurmanın kısıtlandığı veya yasak olduğu diğer yerlerdeki LED armatürlerini tercih etmelerini sağlar.
  • 2. LED armatürleri bir ev veya binaya yapılacak fiziksel güncellemeler olarak düşünülmelidir. Fikstür bağımsız bir lamba değilse, büyük olasılıkla donanım ve araçlar kullanarak bir tavana veya duvara düzgün şekilde takılması gerekecektir. Yeni bir armatür takmak, eski bir ampulü LED’le değiştirmekten çok daha karmaşıktır, ancak bu yöntem daha fazla tasarım özelleştirmesi ve aydınlatma seçenekleri sunar.
Sponsor Reklamlar

Ortalama ömür

  • 1. Bir LED ampulün ortalama ömrü yaklaşık 20.000 saattir. Bu, genellikle 1000 ila 10.000 saat süren geleneksel ampullerin ömründen önemli ölçüde daha uzundur (sırasıyla floresan ve CFL ampuller).
  • 2. Bir LED armatürü, uzun süre dayanmalıdır, herhangi bir hava koşulundan veya yıpranma ve aşınmaya karşı korumalı olarak tasarlanmadığı sürece. Örneğin, açık havada bir iç mekan LED armatürünün kullanılması paslanmaya veya elektrik kesintisine neden olabilir. Fikstür düzgün kullanıldığı sürece, fikstürün malzeme yapısı yıllarca kullanım için sağlam olmalıdır. Ancak, armatürün içindeki LED ampullerin zaman zaman değiştirilmesi gerekir.

Maliyet

  • 1. LED ampuller tipik olarak karşılaştırılabilir CFL veya akkor ampullerden daha pahalıdır. Bununla birlikte, maliyet hala geleneksel ampullerle aynı aralıktadır ve LED ampullerin ortalama fiyatı zamanla azalmıştır.
  • 2. Herhangi bir aydınlatma armatürü gibi, LED armatürleri de yedek ampul satın almaktan çok daha pahalıdır. Fikstür masrafları ile birlikte kurulum ve destek donanımı için maliyetler olabilir. Ancak, fikstürler düzenli olarak değiştirilmesi gerekmeyen uzun vadeli bir yatırımdır. Ancak, içlerindeki ampullerin zaman zaman değiştirilmesi gerekir.

Led Ampul ile Tasarruflu Ampul ÖZET

LED ampuller ve fikstürler aydınlatma için kullanılır. LED ampuller gerçek aydınlatma kaynağı olarak kullanılırken, LED armatürleri ampullerin yerleştirildiği fiziksel donanımdır.

LED ampuller ve armatürler geleneksel aydınlatma kaynaklarının yerini alabilir. Mevcut soketlerin çoğu LED’lerle uyumludur, böylece eski bir ampulü kolayca değiştirebilirler, ancak bazı soketlerin LED’leri desteklemek için değiştirilmesi veya güncellenmesi gerekebilir. Lambalar hariç LED armatürlerin binaya monte edilmesi gerekir, bu da kurulum ve değiştirmelerini ampullerden daha zor hale getirir.

LED ampuller genellikle geleneksel ampullerden daha pahalıdır, ancak bütün bir armatürü satın almaktan çok daha ucuzdur. Hem LED ampuller hem de armatürler uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmıştır, ampullerin yaklaşık 20.000 saatlik kullanımdan sonra değiştirilmeleri gerekir ve armatürler yalnızca hasar gördüklerinde değiştirilmeleri gerekir.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan İPad Pro ile iPad Arasındaki Fark Nedir ? başlıklı makalemizde iPad, iPad Pro ve İPad Pro ile iPad Arasındaki Fark Nedir ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.