GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / HATA VE ÇÖZÜMLERİ / Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor

Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor

Sponsor Reklam

Bilgisayarlar insan hayatını kolaylaştıran ürünlerin başında geliyor. Bazen karşınıza bazı sorunlar gelebilir. Bu yazımızda “klavye bazı tuşları çalışmıyor” sorunu ilgili detayları paylaşacağız. Neden tuşlar basmıyor veya çalışmıyor ? Bozuk mu ? yoksa bilgisayar üzerinden ayar mı yapılması gerekiyor ? İşte detaylar…

Bilgisayarımızın ana parçalarından birisi olan klavye, zaman zaman ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. ‘Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor‘ diyorsanız ve bu sorunu çözmeye niyetli iseniz, sizin için çözüm önerilerinden bahsetmek isteriz.

Ne yapmalıyım ? (ÇÖZÜM)

Öncelikle kontrol etmeniz bazı fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonları kontrol ettiğiniz zaman bilgisayarın klavyesinin bozulduğu ve ayarlarından kaynaklı çalışmadığını anlayabilirsiniz. Gelin bu ayarlara birlikte bakalım.

Socket kontrolü: Bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz socketin ana cihaza tam oturmadığı durumlarda, klavyenizdeki bazı tuşların çalışmadığını gözlemleyebilirsiniz. Öncelikle bunu kontrol edin.

Aygıt Yöneticisi: Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayarak, Driver’in ayarlarını kontrol etmeniz, klavye seçeneğinden ayarlarınızı değiştirmeniz mümkün. Sürücüyü kaldırıp tekrar yüklemek de hata veren tuşlarınıza olumlu etki yapabilir.

Sponsor Reklamlar

Yapışkan Tuşlar: Yapışkan tuşlar seçeneğini aktif hale getirdiyseniz, bu özellik klavyenizde belirli tuşların kullanılmasını engelleyebilmektedir. Dolayısı ile seçeneği pasif hale getirmeniz, aygıtınızın eski şekline dönmesine yardımcı olabilir.

Nasıl düzelir ?

Bütün bunlara rağmen klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise sorun çoğunlukla donanımsaldır. Bir bilgisayar uzmanına klavyenizi götürerek tamir etmesini isteyebilir, ya da klavyenizi değiştirme seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Ancak çok yüksek ihtimalle donanımdaki sorunu çözdüğünüzde, klavyedeki tuşlar çalışmaya başlayacaktır.

Windows 7 ve 8

Kontrol edeceğiniz ilk detaylar yukarı bahsettiğimiz hususlardır. Bundan sonra ki aşamada portlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Bazı klavyelerde tak çalıştır olmayabilir. (Genellikle eskiler) Bu yüzden bilgisayarda driver tarama işlemi yapmanız gerekebilir.

Windows 10

Windows 10 da olan sistem de aynıdır. İlk olarak yukarıda saydığımız adımları gerçekleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra denebilecek alternatif yöntemler arasında klavyeyi başka bilgisayarda olabilir.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan iPhone Şifremi Unuttum Nasıl Sıfırlanır? başlıklı makalemizde İphone ekran kilidi unuttum nasıl açılır, İphone kilitlendi nasıl açabilirim ve İphone sıfırlama parolası bilmiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.