GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Pazartesi , 17 Haziran 2019
Anasayfa / MOBİL / İphone Kasma Sorunu – Hızlandırma

İphone Kasma Sorunu – Hızlandırma

Sponsor Reklam

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Iphone marka telefonunuzun hızını artırmak için yapabileceğiniz belli başları temek yöntemleri anlatacağız.

Özellikle Ios’a ve uygulamalara gelen güncellemeler nedeniyle işlemciye düşen yük artmaktadır bu durum özellikle günümüz gereksinimleri için  düşük saat hızına sahip 4, 4S, 5, 5S gibi telefonlarda sürekli kasmalara neden olmaktadır. Üstelik telefonunuzun ram miktarı düşükse vay halinize.. (Aslında problemin temel kaynağı ios güncellemeleri, İphone 4, 4s İos 7 ile kusursuz bir şekilde çalışırken Ios 9 sürümlerine kadar yapılan yükseltmeler nedeni ile telefondaki en basit uygulamayı bile açmak saniyeler sürmektedir.)

Peki telefonumuzun hızını artırmak için ne yapmalıyız. Aşağıda bu konuda yapacağınız bütün işlemleri listeledik arkadaşlar.

1) Açık olan bütün uygulamaları kapatın.

Bir uygulamaya girdiniz, işinizi gördünüz ve çıktınız. Hemen ardından Home tuşuna iki kere basarak bu uygulamayı tamamen kapatın çünkü arka planda yer alan bu uygulama ram kapasitenizi gereksiz yere işgal etmektedir.

2) Telefonunuzu düzenli olarak yeniden başlatın.

Belki kulağınıza saçma gelebilir ama bilgisayarınızdan hatırlayın. Uzun süre açık kaldığında ram sürekli şiştiği için bilgisayarınız yavaşlamaya başlıyordu. Aynı şey telefonunuz içinde geçerli. Yaptığınız her işlem açtığınız her uygulamanın kapattığınız halde bir sonraki sefer ilk açılışa göre daha hızlı olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedeni işlemcinizin programın açılması için yaptığı işlemlerin bir kısmını raminizde saklar yeniden çalıştırmak istediğinizde ramde ki veriyi kullanır tekrar hesaplama yapmaz.

Bu kısa vadede çok faydalı olsa da uzun vadede ram her işlemin bir miktar verisini tutacağı ve kapasitesini zorlayacağı için telefonunuzda yavaşlamalara sebep olacaktır. Bu nedenle eğer telefonunda günlük 6 –  8 saat zaman geçiriyorsanız 3 4 günde bir ortalama 2 – 3 saat geçiriyorsanız 10 gün – 2 haftada bir telefonunuzu mutlaka yeniden başlatın arkadaşlar.

Nasıl mı ? Açma kapatma tuşuna ve home tuşuna aynı anda basın ve 10 saniye bekleyin.

Yukarıda yer alan işleme ek olarak app store üzerinden “Battery Doctor” adlı uygulamayı indirebilirsiniz. Bu uygulamada ram temizleme konusunda oldukça popüler olan uygulamalardan bir tanesi. Bilgisayarda kullandığımız iobitin meşhur sistem optimize aracı olan Advanced SystemCare’nin mobil hali diyebiliriz.

3) Kullanmadığınız uygulamaları silin.

Tahminen bir çoğunuz uygulamaların arkaplanda yenilenmesine bildirim göndermesine vesair bir çok şeye ilerde ayarlarda sıkıntı yaşamayım diye izin veriyorsunuzdur. İşte bu nedenden dolayı telefonunuzdaki her uygulama işlemcinize adeta çöküyor, onu boğuyor ve telefonunuzu yavaşlatıyor. Üstelik ısınma problemleri gibi çeşitli nedenlere de sebep olabiliyor. Bu yüzden telefonunuzda kullanmadığınız ne kadar gereksiz uygulama varsa kaldırın. Ayrıca telefonunuzun belli miktar boş hafızaya sahip olması da performans açısından olumlu etki sağlar.

Sponsor Reklamlar

4) Safari geçmişini ve çerezleri temizleyin.

Yine aynı şekilde işlemci yükünüzü azaltmak için tarayıcınızdaki bu birikintileri düzenli olarak temizlememiz gerekiyor. İnterneti çok sık kullanıyorsanız haftada bir, normal bir şekilde kullanıyorsanız ayda bir temizlemeniz yeterli olacaktır.

Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil

5) Arka planda yenilenen uygulamaları kapatın.

En önemli konulardan biride bu olsa gerek. Arka planda 7 – 24 çalışan programlar. İndirdiğiniz her program eğer siz iptal etmemişseniz otomatik olarak arka planda çalışmaya başlar. Telefonunuzda 15 tane uygulama olduğunu düşünün ve bu uygulamaların hepsinin aynı anda çalıştığını düşünün. İşte telefonunuz bunların hepsini aynı anda yapıyor ve bu durum telefonunuzda yavaşlamalara neden oluyor.

Ayarlar > Genel > Arkaplanda uygulama yenile bölümüne geliyoruz. Burada sadece gerek duyduğumuz whats up, messenger ve facebook gibi uygulamaları açık bırakarak diğer bütün uygulamalar için arka planda yenilemeyi kapatıyoruz.

6) Konum servisine erişen uygulamaları engelleyin.

Bazı programlarda konum doğruluğu sağlamak yahut swarm gibi bazı uygulamalarda ise doğrudan uygulamayı kullanmak için gereken konum servislerine erişim aslında telefonunuzun yavaşlamasına neden olan 2. derece unsurlardan biridir.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Bölümüne gelerek burada sık kullanmadığınız programların konum bilgilerini kullanmasına verdiğiniz izni kaldırın.

7) Otomatik güncellemeyi devre dışı bırakın.

Oto-update sürekli itunes ile bağlı kalarak telefonunuzda yer alan uygulamaların an ve an güncellemelerini takip etmektedir. Dolayısı düzenli olarak yapılan bu takip işlemcinizi gereksiz yere yormakta ve telefonunuzu yavaşlatmakta üstelik telefonunuzun ısınmasına küçük bir miktar etki etmektedir.

Ayarlar > İtunes Store ve App Store > Otomatik indirmeler > Kapalı (x4)

8) Telefonu Sıfırlayın

Artık durum öyle bir hal aldı ki sadece whats up mesajlarınız bile hafızanızın yarısını kaplıyor ortalık uygulamalardan ve onların verilerinden geçilmiyor, telefonunuz kaplumbağa gibi oldu. İşte artık bu raddeye geldiyseniz bu madde de anlattığım işlemi yaparak telefonunuzdaki bütün verileri kaldırabilir ilk günkü haline geri döndürebilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm içerikleri ve ayarları sil diyerek telefonunuza format atma misali eski hızına kavuşturabilirsiniz.

5) Özel Ayarlar

  • Ayarlar> Genel > Erişilebilirlik > Hareketi azalt > Kapalı
  • Ayarlar> Genel > Erişilebilirlik > Kontrastı artır> Kapalı (x3)
  • Ayarlar> Mesajlar > Mesajları tut > 30 gün
  • Ayarlar> Safari > Safari önerileri > Kapalı
Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan YU-Gİ-OH DUEL LİNKS NEDİR ? NASIL OYNANIR ? başlıklı makalemizde Yugi oh duel links, yugi oh duel links nasıl oynanır ve yugi oh duel links nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum

  1. Ahmet İşcan

    Apple, eski iPhone’ların kullanımını kasıtlı olarak yavaşlattığını doğruladı ve ömrü azalan piller nedeniyle cihazların kapanmasını önlemek için bunu yaptığını açıkladı. Apple, telefonunuzu korumak için bunu yaptığını söylüyor. Telefonlardaki lityum iyon pillerin ömrü azaldıkça, telefonun beklenmedik şekilde kapanmasına neden olmaktaydı. Şirket, telefonların biraz daha yavaş çalışması anlamına gelen beklenmedik kapanmaları durdurmak için bir güncelleme yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.