GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / İnternet Devleri, Skandallar ve Verilerinizin Güvenliği

İnternet Devleri, Skandallar ve Verilerinizin Güvenliği

Sponsor Reklam

Günde kaç saatinizi çevrim içi geçiriyorsunuz? Bilgisayarınızda ya da akıllı telefonunuzda günde ne kadar vakit geçiriyorsunuz? Her gün elinizden düşmeyen akıllı telefonunuzun ya da başından kalkamadığınız bilgisayarınızın sizin veri ve bilgilerinizi bildiğiniz ya da hiç aklınıza gelmeyecek yöntemlerle ele geçirdiğini biliyor musunuz?

Bilgisayarınızda ya da akıllı telefonunuzda kullandığınız uygulamalar, web tarayıcıları, arama motorları, hatta internet servis sağlayıcınızın hakkında ne gibi bilgilere sahip olduğunu da bu bilgileri nasıl ele geçirdiğini biliyor musunuz?

Sosyal medya platformlarının yanı sıra uygulamalar, web tarayıcıları, arama motorları, Google’ın eko sistemindeki bütün ürünleri, kişisel veri ve bilgileri takip ediyor. IP adresinizden MAC adresinize, gezindiğiniz internet sitelerinden bu internet sitelerinde ne kadar vakit geçirdiğiniz ve neler paylaştığınıza kadar birçok bilgi ve veriyi internete bağlanırken açığa vuruyorsunuz.

Google Ekosistemi

Google’ı günde kaç defa kullanıyorsunuz? Telefonunuz Android mi ya da iOS telefonunuzda da Google Chrome mu kullanıyorsunuz? Peki, Gmail? Google Haritalar? Google Fotoğraflar? Google Hangouts? Google Takvim? Google Drive? Google Documents? Google Fotoğraflar? İşletmeniz için My Business? Web site trafiğinizi analiz etmek için Google Analytics? Google ile internete reklam verebilmek için Google Ads? Peki, Youtube’da günde kaç video izliyorsunuz?

Google, telefonunuz özellikle Android ise, sizin internette ne aradığınızı, hangi sitelerde ne kadar vakit geçirdiğinizi, hobilerinizi, ilgi alanlarınızı, kiminle konuştuğunuzu, gün içinde nerede olduğunuzu, gezdiğiniz yerleri, takviminizdeki hatırlatmaları, kiminle yazıştığınızı, kimi aradığınızı, arkadaşlarınızı, ne tür içerikleri sevdiğinizi ve ne tür içerikleri sevmediğinizi, satın almak istediğiniz ürünü ve satın almayacağınız ürünleri biliyor.

Peki, Google bu verilerle ne yapıyor? Google’ın ‘’Kötü Olma’’ –Don’t be evil– mottosu bir Google toplantısında ortaya çıkmıştır. Bu motto, Google’ın resmi olmayan mottosudur fakat şirket kültürünü yansıtır. Google bu veriler ile neler yaptığını transparan bir şekilde kullanıcılarına belirtmektedir: Kişiye Özel Reklam Oluşturma! Google, verilerini üçüncü partilere satmamakta ve kişilerin haklarına saygı göstermek ve onları korumak için her gün sayısız siber saldırıyı durdurmaktadır.

Sponsor Reklamlar

Facebook Skandalı

Facebook için de aynı şeyi söyleyebilir miyiz? Hayır. Facebook, Cambridge Üniversitesi öğrencisi tarafından geliştirilen ve daha sonra Cambridge Analytica’ya satılan ‘’This is Your Digital Life’’ uygulaması ile Facebook’ta üçüncü parti uygulama olarak yer aldı ve 2016 yılından itibaren yaklaşık 87 milyon kişinin verisini ele geçirdi. Bu verilerin daha sonra seçimlerde halkın siyasi yönelimini etkilemek için kullanıldığı Donald Trump’ın seçim kampanyası için Cambridge Analytica’ya 6 milyon ödediği belli olunca ortaya çıktı.

Peki, kişisel bilgi ve verilerinizin yanlış üçüncü partilerin eline geçmediğinden emin olmak için neler yapabilirsiniz?

VPN Kullanın

Verilerinizin üçüncü partiler tarafından ele geçirilmesini engellemek için VPN programlarından yararlanabilirsiniz. VPN programları tünel protokolleri aracılığıyla internette gezinirken oluşan veri paketlerinizi internetteki diğer ağlardan ayrı ve size özel sanal bir ağ üzerinde istek yaptığınız tarafa ulaştırır. Yasaklı sitelere giriş VPN ile mümkün. VPN kullanırken yine de dikkatli olmanız gereken bir nokta var.

Bireylerin verilerinin gizliliğine ve güvenliğine olan düşkünlüğü artmaya başladıktan sonra, bu koşulları sağladığını iddia eden birçok ücretsiz VPN ortaya çıkmıştır. Ücretsiz VPN programları sizin internet aktivitelerinizi kayıt altına alıyor olabilir ve bu kayıtları daha sonra üçüncü partilere satıp, verileriniz üzerinden kazanç sağlayabilir. Seçtiğiniz VPN’in ücretli olması sizin bir ürün değil tüketici olarak görüldüğünüze işaret eder. Bu yüzden, VPN seçerken ücretli VPN’leri araştırın, müşteri hizmeti sunup sunmadığına bakın, daha önce herhangi bir kayıt tutma durumu olmuş mu, onu araştırın ve son olarak da transparan olmaları gerekmektedir. Log tutmayan VPN programları sizin kişisel bilgi ve verilerinizi gizli ve güvende tutacak olanlardır. Aksi takdirde, VPN kullanmanız sizin için daha tehlikeli bir durum haline gelebilir.

Her Uygulamayı Kullanmayın

Telefonunuzda şu anda kaç tane uygulama var? Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, WhatsApp ve daha birçoğu olabilir mi? Telefonunuza uygulamayı indirirken verdiğiniz izinleri dikkatle okuyun ve telefonunuzda olabildiğince az uygulama kullanmaya çalışın. Instagram’ın kameranıza, mikrofonunuza, galerinize ve konumunuza erişim istemesi normaldir fakat aynı şey Candy Crush gibi bir oyun uygulaması için geçerli değildir.

Sosyal medyada gerçekleşen her akıma da katılmaya çalışmaktan kaçının. Sosyal medyada bazı akımlar üzerinde çalıştıkları yapay zekayı geliştirmek için veriye ihtiyacı olan şirketlerin birer manipülasyonu olabilir.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Etkinleştirme 2020 başlıklı makalemizde Windows 10, windows 10 aktivasyon ve windows 10 etkinleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.