GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / SOSYAL MEDYA / İnstagram Hikaye Boyutu

İnstagram Hikaye Boyutu

Sponsor Reklam

Yaşamın bir parçası haline instgram sosyal paylaşım platformunda hikaye boyutuyla ilgili merak edilen bazı sorular üzerinde duracağız. Öncelikle boyutu ne olmalı ? Ayarlaması nasıl yapılır ? Foto ve videoya göre ayarlama nasıl yapılır ? kaç piksel olmalı ? paylaşma boyutu ve yazı boyutu küçültme işlemi nasıl yapılır ? İşte hikaye ve boyutuyla ilgili akla gelebilecek tüm soruların cevapları…

Sosyal medya ağları her geçen gelişiyor. İnsanlar yaptıkları paylaşımlarının yanında hikaye adı verilen sistem ile 24 saat içinde yaptığı bazı detayları paylaşıyor. WhatsApp da sisteme durum adı verilirken Instagram da ise hikaye adı veriliyor. İkisinde kullanım mantığı aynı şekilde çalışıyor. Resim ya da video yükleyerek bu paylaşımlarının 24 saat boyunca sistem kalmasını sağlıyorsunuz. Takipçileriniz de sizin hikayenizi inceleyebiliyor ve yorum bırakabiliyor. Gelelim detaylara…

Instagram hikaye boyutu ayarlama

Hikayeler resim ya da videodan oluşmaktadır. Resim üzerinden devam edersek resimleri farklı ebatlarda çekmeniz halinde sistemde tam olarak görünmeyecektir. Bunun için bir ayar yapmanız gerekiyor. Telefonlarda tam ekran olarak açılmasını istiyorsanız 9:16 ebatlarında bir çekim yapmanız şart. Peki nasıl olacak ? Telefondan çekimlerinizi dikey olarak yapabilirsiniz. bunlara ek olarak farklı programlar aracıyla yan resimlerinizi dikey haline çevirebilir ve daha sonra hikayenizi paylaşabilirsiniz.

Resim format ölçüleri ise 1080 px ile 1920 px aralığında olması gerekiyor. Yani boy olarak 1080 px ve yükseklik olarak 1920 px ebatlarında olması gerekiyor. Ancak bu şekilde sorunsuz bir yükleme yapabilirsiniz. Ayrıca foto boyutunu ayarlamanız için bazı masaüstü ve android yazılım tavsiyelerinde bulunmak isteriz.

Sponsor Reklamlar

Hikaye foto (görsel) boyutu ayarlama programları

İlk olarak masaüstü yazılımlardan en çok tercih edilen Photoshop’u seçebilirsiniz. Burada istediğiniz şekilde en ve boy ayarlaması yaparak düzgün olmayan resimlerinizi hikaye formatına uygun hale getirebilirsiniz. Android yazılımı olarak tavsiye edebileceğimiz PhotoWonder programıdır. Google Play Streo da en çok indirilme almış ve kategorisinde ilk sırada olan bir yazılımdır. Puanlama yapmak gerekirse; 5 yıldız verebiliriz.

Hikaye video boyutu ayarlama programları

Video olarak çekimlerinizi 1280×720 boyutlarında yapmanız gerekiyor. 16:9 ekran standartlarında olması da hikayenin sorunsuz olarak yüklenmesine katkı sağlayacaktır. Video düzenleme olarak VivaVideo programı tavsiye edebiliriz. Hem pratik şekilde videolarının düzenlenmesi sağlıyor. Hemde kategorisinde 100 milyon indirilme ile ilk sırada yer alıyor. Hikaye video boyutu küçültme içinde bu programı kullanabilirsiniz.

Hikaye video süresi uzatma

Hikaye süresi yani story video zamanı 15 saniyedir. Story yani hikaye süresinin uzatılması mümkün müdür ? Genel anlamda bu sürenin uzaması yoktur. Fakat firma tarafından açıklamada bu süreyi uzatma yönünde çalışmaların olduğunu duyurdur. Bunun ilk adımını IGTV ile atmış oldular. IGTV uygulaması üzerinden 1 saate kadar videoları çekip paylaşmak kolay hale geldi. 1 gün boyunca sistemde kalan video daha sonra siliniyor. Böylece sistem döngü halinde devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.