GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / Arasındaki Fark Nedir ? / Hedefler ile Amaçlar Arasındaki Fark Nedir ?

Hedefler ile Amaçlar Arasındaki Fark Nedir ?

Sponsor Reklam

Başarmak istediğiniz bir şey olduğunda, hem hedefleri hem de amaçları belirlemek önemlidir. Hedefler ve hedefler arasındaki farkı öğrendikten sonra, ikisinin de ne kadar önemli olduğunun farkına varacaksınız. Hedefleri olmayan hedeflere asla ulaşılamaz, hedefleri olmayan hedefler ise sizi asla istediğiniz yere götürmez. İki kavram ayrıdır fakat birbiriyle ilişkilidir ve olmak istediğiniz kişi olmanıza yardımcı olacaktır.

Hedef ve Amaçların Tanımlanması

Hedefler ““ gerçekleştirmek istediğiniz uzun vadeli hedeflerdir.
Hedefler ““ belli sayıda adımları izleyerek elde edilebilecek somut kazanımlardır.
Hedefler ve hedefler genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak temel fark, somutluk seviyelerindedir. Hedefler çok somuttur, oysa hedefler daha az yapılandırılmıştır.

Amaçlar ve Hedefler Arasındaki Farklılıkları Hatırlamak

Potansiyel veya mevcut bir işverene sunum yaparken, hedefler ve hedefler arasındaki farkı bilmek teklifinizin kabulü için çok önemli olabilir. Nasıl farklı olduklarını hatırlamanın kolay bir yolu:
Hedefler “içinde” “git” sözcüğü var. Hedefleriniz belirli bir yönde ilerlemelidir. Ancak, hedefler o uzak noktaya ulaşmak yerine yolculuğunuzda gerçekleştirdiğiniz her şey hakkında daha fazladır. Hedefler genellikle keşfedilmemiş bölgelere girer ve bu yüzden sonun nerede olacağını bile bilemezsiniz.

Amaçlar “içinde“ nesne ”kelimesi vardır. Nesneler somuttur. Elinizde tutabileceğiniz bir şey. Bu nedenle, hedefleriniz zaman çizelgeleri, bütçeler ve personel ihtiyaçları ile açıkça belirtilebilir. Her hedefin her alanı sağlam olmalıdır.

Sponsor Reklamlar

Hedeflerin ve Hedeflerin Ölçülmesi Hedeflerin

” ne yazık ki, hedeflerinize ulaşılmasının ölçülmesinin kesin bir yolu yoktur. Daha yakın olduğunuzu hissedebilirsiniz, ancak hedefler gerçekte belirsiz olduğundan, kesin olarak elde ettiğinizden emin olamazsınız.

Hedeflerin ” ölçülebilir. Amacınızı sadece bir soru şeklinde ifade edin. Örneğin, ‘x’ y zaman miktarını gerçekleştirmek istiyorum ‘olur’ x ‘y zaman miktarını x yaptım mı?’ Bu, evet veya hayır şeklinde kolayca cevaplanabilir.

Hedef ve Hedeflerden Örnekler

Hedefler ““ Daha iyi bir oyuncu olmak istiyorum. Çin tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorum. Profesyonel performansımı en üst düzeye çıkarmak istiyorum.
Amaç ” Bir sonraki sınavımdan önce periyodik tabloyu ezberlemek istiyorum. Satışlarımı bu ay% 10 artırmak istiyorum. Gitarda ‘Freebird’ çalmayı öğrenmek istiyorum.

Özet:

1. Hedefler ve hedefler, ulaşmak istediğiniz şeyi başarmak için kullanılan araçlardır.
2. Hedefler uzun vadelidir ve hedefler genellikle kısa veya orta vadede gerçekleştirilir.
3. Hedefler belirsizdir ve kesin olarak başardığınızı söyleyemezsiniz, oysa bir hedefin başarısı kolayca ölçülebilir.
4. Hedeflerin bir zaman çizelgesini ölçmesi veya koyması zor, ancak hedeflere daha etkili olması için bir zaman çizelgesi verilmelidir.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan 5G ile LTE Arasındaki Fark Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.