GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / MOBİL / Ev Telefonu Olmadan İnternete Nasıl Bağlanır ?

Ev Telefonu Olmadan İnternete Nasıl Bağlanır ?

Sponsor Reklam

Ev telefonsuz internette bağlanmanız için yalın internet kullanmanız gerekiyor. Yalın net hizmeti sunan 4 firmayı sizler için inceledik. Bu firmaların kendi arasında bağlantı hızlarına, fiyatları ve popülaritesi inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden detaylara birlikte bakalım.

Teknik olarak açıklanmasından ziyade genel kapsamıyla anlatmak gerekirse; hizmet veren firma size sunacağı yalın internet ile DSL hizmeti sunacaktır. Naked Digital Subscriber Line İngizlice tabiriyle yalın DSL olarak tanımlanan bu sistem ile ev telefonu olmadan kullanılan internet bağlantısı hizmetidir. ADSL ise ev telefonu aracıyla internet dünyasına giriş yapmanız sağlayan ve 2000’li yıllardan beri kullanılan basit bir sistemdir.

Telefon hattı olmadan internet nasıl bağlanır ?

Bildiği üzere ADSL hizmetinin içerisinde yer alan sabit hat ücretinin bir çok kullanıcının bu sistem çıkıp DSL’ye geçmesine sebep olmuştur. Yani sabit hat ücreti ödemek istemeyen kişilerde yalın internete geçiş yaparak bu yükümlülükten kurtulmuştur. DSL’nin ADSL’e göre bilinen en iyi farklarını şu şekilde listeleriz.

– DSL ADSL’ye göre daha hızlıdır.

– ADSL’de telefon zorunluluğu olmasına rağmen DSL’de bu böyle bir zorunluluk yoktur.

– DSL ADSL’ye göre kullanım genişliği yani bant aralığı daha fazladır.

Yalın internet hizmeti sunan firmalar

DSL hizmeti veren firmaları sizler için inceledik. Güncel fiyatları ve hız karşılaştırması yaparak genel görüşlerimizi sizlere aktarmak istiyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sizin istek ve taleplerinizi hangi firmanın karşıladığıdır. Ayrıca fiyatı ucuz ya da pahalı diye direk tercihte bulunmayın. Zira aldığınız hizmette sorun yaşarsanız, keşke diyebilirsiniz.

Firma tanıtımına ilk olarak Türk Net ile başlamak istiyoruz. Hizmeti sunan firma ekstra olarak müşterilerine her yöne 1000 dakika ücretsiz hediye ediyor. Yani yalın olarak sunduğu hizmetin yanında hediye konuşma veriyor. Ayrıca kullanıcılarına taahhüt şartı vermiyor. Ekstra olarak 60 TL kurulum ücreti talep ediyor.

Geniş kapsama ağıyla sektörünün öncü firması Türk Telekom‘un yalın internet kampanyasını inceledik. İlk 3 ay 25 GB ek AKN hediyesi ile 24 ay taahhütlü bir kampanyadır. Hız açıdan 24 Mbps olan bu kampanya da ek olarak ilk ay ücretsiz sunuyor. Bunlara ek olarak diğer operatör firmalarından internet hizmetini taşıyan müşterileri için ekstra 150 TL indirim fırsatı veriyor. Müşterilerine eğitim paketlerini ücretsiz olarak sunuyor.

Sponsor Reklamlar

Vodafone yalın internet diğer firmalara göre daha düşük performans sergiliyor. En düşük hız seviyesinden başlayıp fiyatları sunduğu hizmete göre yükselmektedir. Vodafone 24 Ay Taahhütlü internet hizmetini 44 TL’den satışa sunuyor. Taahhüt şartlarında kurulum ücretsizdir. Fakat Taahhüt dışına çıkarsanız ekstra 60 TL ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Yalın ADSL Internet bizden kampanyası adı altında Turkcell Super Online ilk ay 31,9 TL satışa sunuyor. Üstelik kurulum ve aktivasyonu ücretsiz şekilde sağlıyor. Bu fiyatlara ek olarak vergi tutarı 4,99 TL minimum olarak belirlenmiştir. Firma tarafından ücret duyurulmadıysa bu rakam faturaya yansıtılmaktadır. Cayma bedeli şu şekildedir. Kurulumdan dolayı alınacak tutar, 96 TL +  120 TL kurulum ücreti belirlenmiştir.

FirmaHızFiyatŞartlar
Türk NET100 Mbps kadar64,99 TLAKN’siz – Taahhütsüz
Türk Telekom24 Mbps59,90 TL50GB – 24 Ay Taahhütlü
Vodafone8 Mbps’ye kadar44 TL 4GB Limitli – 24 Ay Taahhütlü
Turkcell Super Online​Yalın 4 Mbps’ye kadar81 TL​20GB – 24 Ay Taahhütlü

Yalın internet tavsiyesi

Son değerlendirme olarak şunları söylemek isteriz. Yukarıda ki tabloya göre Türk Net ilk sırada yer alıyor. Fakat internette kısa bir araştırma yaparak firmanın şikayetlerini inceleyebilirsiniz. Taahhütsüz olarak hizmet verdiği için denemekte yarar var.

Problem yaşarsanız, bırakır başka firmaya geçiş yaparsanız. Lakin geçiş yapacağınız firmayı iyi seçmeniz gerekiyor. Zira 2 sene boyunca taahhüt vermiş oluyorsunuz. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yoksa yüksek fatura bedeli ile karşılaşmanız içten bile değil.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan 2018’in En İyi Android Oyunları | En Çok Oynanan Android Oyunları başlıklı makalemizde 2018’in En İyi Android Oyunları, android oyunları ve Asphalt 8 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.