GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / GG TEKNOLOJİ / En İyi Bulut Depolama Firmaları 2020

En İyi Bulut Depolama Firmaları 2020

Sponsor Reklam

En iyi bulut hizmeti veren firmaları sizler için inceledik. Bu hizmetlerden herhangi birini hiç kullandınız mı: Dropbox, Google Drive, Amazon Cloud Drive, OneDrive veya Box.net İşte tüm detaylara birlikte bakalım. Fotoğraf ve videonuzu senkronize etmek ve gerekli dosyaları saklamak için sıklıkla hangisini kullanırsınız?

Bulut Depolama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bulut depolama, işletim sistemlerinden mobil cihazlara kadar çeşitli uygulamalarla dünya genelinde giderek daha popüler hale geliyor. Ancak, tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyor musunuz?

Temel olarak, bulut depolama, bir kullanıcının dijital olarak bilgi yüklemesini, indirmesini ve paylaşmasını sağlayan yazılımdaki herhangi bir özellik için gevşek bir terimdir. İnternet bağlantısıyla erişilebilen bilgileri depolayarak, belgeler, dosyalar, görüntüler veya videoları bir aygıttan diğerine sorunsuz bir şekilde aktarabilirsiniz.

Daha geleneksel veri aktarma biçimlerinin aksine (USB sürücü, disk, sabit hat bağlantısı) bulut depolama kullanmanın büyük yararları kullanım kolaylığı ve erişilebilirliktir. İstenen bir dosyayı seçili bulut depolama programına tıklayıp sürükleyerek, dosyayı destekleyen herhangi bir platformda hızlı bir şekilde yükleyip paylaşabilirsiniz. Birden fazla kullanıcı dosyayı da indirebilir ve böylece verilerin global ölçekte sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlayabilir.

Bulut depolama kullanmanın birkaç dezavantajı vardır. Örneğin, bir kullanıcının internet bağlantısı yoksa, depolanan dosyalara erişemez. Ayrıca, kullanıcı güvenilir bir hızlı internet bağlantısına sahip değilse, bulut üzerinde dosya yüklemek veya indirmek yavaş olabilir.

Bulut depolama, Internet’te bulunan tüm verilere erişmek için benzer bir yöntemle çalışır. Bulut depolama yazılımı, kullanıcıların daha sonra sunucuda depolanan bir web sunucusuna veri yüklemesini sağlar. Sunucuda depolanan veriler, belirli bir bulut depolama yazılımı için mevcut olan özelliklere bağlı olarak, özel veya genel olarak paylaşılabilir.

Bir web sunucusu, sonuçta aktif bir internet bağlantısına ve depolama kapasitesine (sabit disk sürücüsü, yarıiletken disk veya her ikisi) sahip yalnızca güvenli bir bilgisayardır. Sunucunun güvenliği ve dosyaların erişilebilirliği bulut depolama yazılımına, programlanan özelliklere ve sunucu sistemi yöneticisinin yeterliliğine bağlıdır.

En İyi 5 Bulut Depolama Hizmeti

1. Google Drive

Google Drive , dosya ve klasörleri güvende tutabileceğiniz bir depolama hizmetidir. Tamamen bulut tabanlıdır, yani saklanan dosyaların hiçbiri fiziksel bir yer değildir. Tüm dosyalar güvenli bir şekilde kitlesel bir çevrimiçi sunucuda ve hesabınızın altına yerleştirilir. Google Drive ayrıca sunum, belge ve hatta elektronik tablo oluşturma gibi yararlı işlevler yapan bir dizi özelliğe sahiptir. Ayrıca, dosyaları görüntüleyebilmeniz veya hatta düzenleyebilmeniz için kişilerinizde belirli kişileri veya belirli kişi gruplarını seçerken dosyaları insanlarla paylaşmanıza olanak tanır.

Artıları:

 • Google Drive, aylık abonelik olmadan 15 gigabayt ücretsiz depolama alanı sunar.
 • Google Drive, seçmeli bir izleyici olmadan belgeleri, klasörleri veya dosyaları paylaşmanıza olanak tanır; yani izniniz olmayan herhangi bir kişi dosyaları görebilir.
 • Tüm dosya klasörlerini yükleyebilirsiniz.
 • Google disk, belgeler ve sunumlar oluşturmak, elektronik tablolar ve daha pek çok şey yapmak için widgetlar oluşturdu, sunumlar ve benzerlerini her yerde taşınabilir ve erişilebilir hale getirdi.

Eksileri:

 • 15 gigabayttan fazla depolamaya erişmek için aylık abonelik ücreti ödemeniz gerekir.
 • Yalnızca artımlar, hesap türünüze bağlı olarak 100 gigabayt (aylık 1,99 ABD doları) veya 1 terabayt (aylık 9,99) veya ötesidir.

2. Dropbox

Dropbox.com , dosyalarınızı belirli hesabınız altında güvenli bir şekilde saklayan bulut tabanlı bir hizmettir. Gibi Google Drive , kimse istemediğiniz dosyalarınıza erişebilirsiniz. Aynı anda dosyaları veya tüm klasörleri güvenle yükleyebilirsiniz. Kaydolduğunuzda belli miktarda depolama alanı var.

Artıları:

 • Bazı önemli dosyaları bir kenara koymak için küçük bir depolama birimiyle başlarsınız.
 • Google diskinden daha ucuz bir aylık ücret karşılığında bir terabayt alabilirsiniz.
 • Hesabınızı kurumsal bir hesap yapmadan bir iş planı seçebilirsiniz.
 • İş planlarının depolama alanı için bir sınırı yoktur.

Eksileri:

 • Google’ın 15 gigabaytından farklı olarak yalnızca bir miktar ücretsiz depolama alanıyla başlıyorsunuz.
 • Bir iş planı seçerken, kişi başına aylık bir ücret talep etmeye başlarlar ve bu birden fazla kişinin bir terabaytlık planıdır.

3. Amazon Bulut Sürücüsü

Sponsor Reklamlar

Amazon Cloud Drive , bugün piyasada bulunan en büyük bulut depolama hizmetlerinden biridir ve şirketin Amazon’un Kindle hattındaki e-kitaplar ve tabletler de dahil olmak üzere e-ticaret ve elektronik cihazlardaki ana tekliflere katılmıştır.

Şirketin bulut depolama hizmetleri, Amazon’u yalnızca Amazon üzerinden çevrimiçi alışveriş yapan veya okuyanlar yerine, bugün tüm kullanıcılar için vazgeçilmez hale getirmeyi amaçlıyor.

Amazon’un bulut depolama hizmetinin avantajları, her kullanıcı için 5 GB boş alan ve Amazon Prime üyeleri için sınırsız fotoğraf depolama; Üç aylık ücretsiz deneme sürümü ile her türden sınırsız saklama alanı 59 ABD Doları / yıl için mevcuttur.

Fire TV, Fire phone ve Fire tabletler gibi Amazon Cloud Drive üzerinden diğer Amazon cihazlarına ve aboneliklerine erişmek daha da kolaydır. Amazon’un bulut hizmetini Amazon Prime gibi diğer aboneliklerle birleştirmek de kolaydır.

Bununla birlikte, servisin bazı eksileri, servislerin web arayüzü mükemmel olsa da, klasörleri başkalarıyla paylaşamama ve sınırlı masaüstü uygulaması indirmeleri içerir.

4. OneDrive

OneDrive , Microsoft tarafından desteklenmektedir, bu yüzden teknolojideki en büyük isimlerden biri tarafından desteklenen bir bulut depolama hizmetidir. Her yerde bulunan Windows işletim sistemlerinin kullanılabilirliğinden sayısız Microsoft cihazına, Microsoft’un teknolojisi ve yazılımı günümüzün bilgisayar deneyiminin çoğunu tanımlamaya başlamıştır.

OneDrive, ayrıca Hotmail.com ve Outlook.com dahil olmak üzere Microsoft’un e-posta hizmetleriyle de ilişkilidir. Bu, belgelerinizin ve e-posta eklerinizin doğrudan bulut depolama hizmetlerinize bağlı olduğu anlamına gelir.

OneDrive’ın avantajları, her kullanıcı için 5 GB boş alan içerir. 50GB’lık ek bir alan aylık 1.90 dolara mal oluyor. Özel bir yazılım yüklemenize gerek yoktur; sadece web tabanlı servisi kullanabilirsiniz. Ancak, OneDrive yeni Windows sistemlerine eklenmiştir ve bu da hizmeti gecikmeden kullanmaya başlamanızı kolaylaştırmaktadır.

Bununla birlikte, hizmet ses ve video için Web akış yetenekleri sağlamaz ve diğer kullanıcılarla paylaşılan senkronize klasörler ortak düzenleme ve sürüm oluşturma için değil, yalnızca depolama amaçlıdır.

5. Box.net

Box.net , öncelikle işletme ve kurumsal kullanıcılara yönelik bir başka bulut dosya depolama çözümüdür. Bu nedenle, diğer bulut depolama çözümlerine kıyasla biraz farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir.

Artıları:

 • Depolama kapasitesi. Kullanıcı / ay başına 15 ABD doları karşılığında, hizmet sınırsız depolama ve 5 GB’a kadar dosya yükleme olanağı sunar.
 • Güvenlik özellikleri. Tüm iş planları, en ucuz ‘başlangıç’ planında SSL ve İki faktörlü kimlik doğrulamasından, SSO entegrasyonuna ve HIPPA’nın ‘iş’ ve ‘işletme’ planlarına uygunluğuna kadar çeşitli güvenlik özellikleri sunar.
 • Kullanıcı yönetimi. İş planları, belirli klasörlere erişimi denetleme, kullanıcı parolalarını sıfırlama ve erişim konumlarını yönetme özelliklerini içerir. Bu, küçük veya büyük işletmeler için güvenli ve etkili bir bulut depolama çözümü uygulamak için mükemmeldir.

Eksileri:

 • Sınırlı bireysel seçenekler. Kutu sadece bireyler için iki plan, ‘ücretsiz’ 10 GB’lık bir plan ve aylık 100GB’lık bir plan sunuyor. Bu, aynı fiyata 1.000 GB depolama sağlayan Dropbox, veya yılda 60 ABD doları için sınırsız depolama sunan Amazon tarafından sunulan depolamalardan çok daha az.
 • Kullanıcı minimumları İş planları en az üç kullanıcı gerektirir ve en ucuz ‘başlangıç’ planı, birinin ‘iş’ planına geçmesi gerekmeden önce yalnızca 10 kullanıcıya izin verir. Bu, bir şirket büyüdükçe zorlayıcı olabilir; Erişime ihtiyaç duyan 10’dan fazla çalışan olduğu sürece, maliyet kullanıcı başına / ayda 5 dolardan 15 dolara çıkacaktır.

Sonuç

Bugün son kullanıcı için sayısız bulut depolama seçeneği var. Müşterinin ihtiyacına bağlı olarak, her servis kendine özgü özellikleri ve avantajları sunar. Birinin önceliği maksimum depolama, işbirliği veya senkronizasyon özellikleri olsun, kesinlikle her ihtiyaca uygun bir seçenek var.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme başlıklı makalemizde snapchat bana özel fotoğraflar gözükmüyor, snapchat bana özel silinen fotoğrafları geri getirme ve snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme iphone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.