GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Cumartesi , 20 Temmuz 2019
Anasayfa / Arasındaki Fark Nedir ? / DOS ve Windows Arasındaki Fark Nedir ?

DOS ve Windows Arasındaki Fark Nedir ?

Sponsor Reklam

DOS ve pencereler, pencerelerin yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemi iken, bu senaryoda DOS’un daha az kullanılma olasılığı olan farklı işletim sistemleridir. İşletim sistemleri, DOS ve Windows temel olarak, DOS’un 1979 yılında geliştirilen tek bir görev, tek kullanıcı, CLI tabanlı işletim sistemi olduğu gerçeğiyle farklılaştırılmıştır.

DOS’un tanımı

DOS, Disk İşletim Sistemi anlamına gelir ve tek seferde çalışan bir sistemdir; bu, bir anda sistemde yalnızca bir programın çalışabileceği anlamına gelir. Bilgisayar başladıktan sonra çağrılan komut yorumlayıcısından oluşur. MS-DOS programlarını çalıştırmak için basit bir yöntem kullanılır. Belirli bir işlemin yürütülmesi sırasında yeni bir işlem üretilmez.

Bilgisayara komut vermek üzere talimat vermemiz gereken herhangi bir görevi başarmak için kullanılan bir komut satırı arayüzü işletim sistemidir. Temel olarak sabit disk sürücüsünden veya disket veya optik gibi herhangi bir disk depolama aygıtından çalışır ve programların yürütülmesi için bir ortam sağlar. MS-DOS, programı programlamak için mümkün olan en büyük alanı ayırarak belleğe yükler. DOS çoklu görev yetenekleri sağlamaz, ancak bir dereceye kadar eş zamanlı yürütme hükmü vardır.

DOS’taki işletim sistemi öncelikle üç dosyadan oluşur:

 • IO / SYS – MS-DOS ve G / Ç alt sistemi arasında bir arayüz içerir. Bu, işletim sisteminin temel çevre birimleri ile etkileşime girmesine izin vererek giriş / çıkış görevlerini gerçekleştirir.
 • MSDOS.SYS – Donanımla iletişim kuran ve dosyaları yönetmek, uygulama yazılımı çalıştırmak ve donanım ile arayüz oluşturmak için yazılım içeren birçok DOS fonksiyonunun işlenmesini kolaylaştıran işletim sisteminin çekirdeğidir.
 • COMMAND.COM – Bir komut yorumlayıcısıdır ve komutları yorumlamak ve görüntülemek için kullanılır.

Bir uygulama programı, yerleşik sistem programları, MS-DOS aygıt sürücüleri ve ROM BIOS aygıt sürücülerinden oluşur.

MS-DOS’un Özellikleri

 • Dosyaların oluşturulması, silinmesi ve kopyalanması.
 • Disket biçimlendirme.
 • Virüs tespiti.
 • Monitördeki bilgileri görüntüler.
 • Dosyaların listelenmesi.

Windows’un tanımı

Windows, Windows 2000, Windows NT, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 gibi çeşitli Windows sürümleri bulunan bir Microsoft ürünüdür. Windows OS, güvenilirlik, uyumluluk, performans, genişletilebilirlik gibi özellikler sunmak için oluşturulmuştur. ve iç destek. GUI’dir (Grafiksel Kullanıcı Arayüzü), komutları elle yazmak yerine, farenin yardımı ile talimatlar vermek için simgeler ve görüntüler kullandığımız yerdir.

Windows, başlangıçta C ve C ++ dillerinde yazılmış ve işlemcinin güvenilir kodunun donanım soyutlama katmanı (HAL) olarak bilinen dinamik bir bağlantı kitaplığında (DLL) ayrıldığı taşınabilir. Pencerelerin üst katmanları, donanıma rağmen HAL’a bağlıdır. Çok güvenilirdir ve hata koşullarını kolayca yönetir.

Windows işletim sistemi, sanal bellek için donanım koruması ve işletim sistemi kaynakları için yazılım koruma mekanizması sayesinde sistemi kusurlara ve saldırılara karşı koruyabilir. Sistem çökmesinden sonra farklı türdeki dosya sistem hatalarından kolayca kurtulabilen bir NTFS dosya sistemi kullanır.

Windows 2000, bir donanım soyutlama katmanı, çekirdek ve yönetici olan üç katmandan oluşur.

Sponsor Reklamlar

 • Bir Donanım soyutlama katmanı işletim sistemlerinin üst seviyelerinden donanım benzemezlikler gizleyen bir yazılım katmanıdır. HAL, Kernel, yönetici ve aygıt sürücüleri tarafından kullanılan sanal bir makine gönderir. Ayrıca simetrik çoklu işlem için destek sunar.
 • Çekirdek yürütme ve alt sistemler için temel oluşturmaktadır ve bu tür iplik planlama, işlemci senkronizasyonu, elektrik kesintisi kurtarma, kesme ve istisna işleme gibi işlemler vardır.
 • Yürütme , tüm çevre alt sistemlerinin kullanabileceği bir hizmet kombinasyonu sunar. Nesne, süreç ve hafıza yönetimi, çağrı olanakları, G / Ç yönetimi, güvenlik izlemesi yürütme tarafından sağlanan hizmetlerdir.

Karşılaştırma Tablosu

KARŞILAŞTIRMA İÇİN TEMEL DOS WİNDOWS
Temel Komut satırı işletim sistemi Grafiksel işletim sistemi
Kullanım kolaylığı karmaşık Basit
Özellikler Tek işlem veya görevlendirme ve tek kullanıcı. Çoklu görev veya çoklu işlem ve çoklu kullanıcı.
Güç tüketimi Düşük Yüksek
Çevre birimlerinin kullanımı Klavye kullanımına izin ver Hem fare hem de klavyenin kullanımına izin verilir.
Bellek tüketimi Az Daha
Multimedya uygulaması Destek verilmez destekli
İşletim sisteminin boyutu Küçük Büyük
Sürümler DOS / 360, IBM sistemi / 360, DOS 11, TRS DOS, MS-DOS, 86 DOS. Windows 1.0, 2x, 3x, 9x (95 ve 98), NT, 2000, XP, Vista, 7, 8 ve 8.1, 10.

 

DOS ve Windows Arasındaki Temel Farklılıklar

 1. DOS, kullanıcıların sisteme talimatlar vermek için kullanıcıların komutları manuel olarak girmeleri gereken bir komut satırı işletim sistemidir. Buna karşılık, pencereler, kullanıcıların sadece simgeleri ve görüntüleri tanıyarak bir uygulamayı çalıştırabilecekleri kullanıcıya grafiksel bir arayüz sağlar.
 2. Sistem karmaşıklığı açısından, DOS bir işlemi gerçekleştirmek için tam komutların yazılmasını gerektirdiğinden karmaşıktı. Aksine, bu durum pencerelerde geçerli değildir ve kullanımı kolaydır.
 3. DOS, tek programlama, tekli görevlendirme ve tek kullanıcı ortamı sağlarken, pencereler çoklu programlama, çoklu görev ve çoklu kullanıcı sistemi sunar.
 4. Klavyenin sadece Windows, fare ve klavyeyle kullanılması durumunda klavye kullanılmasına izin verildi.
 5. Windows çoklu ortam uygulamasını desteklerken, DOS bunu destekleyemez.
 6. DOS’ta kullanılan hiçbir sürücü yoktur, bu nedenle işi yapmak için donanımla uğraşmayı içerir. Ancak, pencereler işi kolaylaştıran sürücülerin kullanımını gerektirir.

Sonuç

DOS (Disk işletim sistemi) daha önce kullanılmış, şu anda modası geçmiş ve daha az kullanılmış. Tersine, eski pencereyle birlikte birçok yeni özelliğin sağlandığı son pencereler geliştirilmiştir. Bu nedenle, Windows 1.0, DOS ile geriye dönük uyumluluk sağlamıştır (DOS yazılımlarını çalıştırabilmiştir) ve grafiksel kullanıcı arayüzü, çoklu programlama, çoklu görev sistemi ve çoklu kullanıcı sistemi gibi yeni özellikler getirmiştir.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Trendline ile Comfortline Arasındaki Fark (PASSAT) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.