GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / GG TEKNOLOJİ / Dolby Atmos Nedir?

Dolby Atmos Nedir?

Sponsor Reklam

Dolby Atmos bir zamanlar yeni bir teknolojiydi. Artık sinemalardan TV’lere ve akıllı telefonlara kadar bir dizi cihaz ve deneyime sahiptir. Tam olarak Dolby Atmos nedir? Dolby Atmos hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar için okumaya devam edin.

Dolby Atmos, 2012‘den bu yana ev sinemasının geleceği olarak lanse edildi. O zamandan beri İngiltere ve AV endüstrisindeki sinemalarda ortaya çıkan teknoloji ile çok sayıda soundbar, AV amplifikatörleri ve buna destek veren TV’leri benimseyen teknolojiyle, o sinema deneyiminin keyfini kendi oturma odanızda çıkarabilirsiniz. Akıllı telefonlar buna destek veriyor.

Dolby Atmos Nedir?

2012 yılında geliştirilen Atmos, tümüyle saran “3B” bir ses deneyimi oluşturmak için bir odanın etrafına yerleştirilmiş sayısız konuşmacıyı içerecek şekilde önceki 5.1 ve 7.1 kurulumlarını genişletiyor.

Teknolojinin ilk tanıtıldığı sinema ortamında, 64’e kadar hoparlör yalnızca önünüzde ve etrafınızdaki çeşitli noktalara değil, aynı zamanda üstünüze de yerleştirilecektir. Bu, sese bir yükseklik boyutu ekleyerek, film yapımcılarının ve ses tasarımcılarının odadaki belirli alanlara belirli sesleri yüksek doğrulukla yönlendirmelerini sağlayan bir yarım küre hoparlörü oluşturur.

Bunlardan biri, Dolby Atmos’a geldiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey değilse, ses nesneleri kavramıdır. Önceden, sesler belirli kanallara – belirli hoparlörlere yönlendirilen sesin bölümleriyle sınırlandırılmıştı.

Sponsor Reklamlar

Dolby Atmos ile ses tasarımcılarının sesi belirli bir kanala sınırlaması gerekmez. Tek bir sesin nereden kaynaklandığını ve nereye taşındığını belirleyebilirler ve Atmos sistemi bu verileri yorumlar ve sanal bir 3B alanda oynatır.

Sonuç, oturduğunuz odadan geliyormuş gibi hissettiren sestir. Yağmur damlalarının tek tek yapraklara yaklaştığını duyabilirsiniz, helikopterler tam üstünüzde uçuyormuş gibi ses çıkarır. Artık bu şekilde belirli bir hoparlör veya kanalla sınırlı olmayan sesler, ses nesneleri olarak bilinir.

Atmos ile, temel kanal seviyesi hala geleneksel kanal tabanlı yaklaşım kullanılarak karıştırılıyor. Bunlar, nokta noktaya özel yerleştirme gerektirmeyen ortam, statik sesler olacaktır. Bu katmanın en üstünde, çok daha dinamik bir ses deneyimi oluşturmak için kendi uzaysal meta verileriyle birlikte ‘ses nesneleri’ yerleştirilecektir.Teknoloji, 10’u ana katman için kullanılacak ve 118’i ses nesneleri için bırakan 128’e kadar ses kanalına izin veriyor.

Nesne tabanlı ses kullanmak, ses verilerinin birden fazla format arasında ölçeklenebileceği anlamına da gelir. 64 hoparlör, Atmos ses manzarasını oluşturmanın en iyi yoludur, ancak bu, diğer daha az karmaşık kurulumların aynı ses deneyimini çoğaltamayacağı anlamına gelmez. Bu anlamda, konuşmacıların sayısı hakkında değil, ses nesnelerinin prensibi ve bunların çeşitli sistemler arasında nasıl yeniden üretilebileceği ile ilgilidir.

İster 64 hoparlöre sahip bir kurulumla, isterse yalnızca yedi hoparlörle evde dinlerken veya kulaklık kullanarak bile, tüm gerekli veriler 128 ses nesnesinin doğru çalınmasını sağlayarak teknolojiyi inanılmaz bir şekilde uyarlanabilir hale getirir .

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme başlıklı makalemizde snapchat bana özel fotoğraflar gözükmüyor, snapchat bana özel silinen fotoğrafları geri getirme ve snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme iphone hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.