GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / HABERLER / CS GO: RÜTBE/RANK SİSTEMİ

CS GO: RÜTBE/RANK SİSTEMİ

Sponsor Reklam

CS GO RÜTBELER

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda CS:GO oyununda rütbe/rank sistemi nedir? Rütbe neye göre belirlenir ? Rütbe atlamak için ne yapmak gerekiyor ? Bunları açıklayacağız.  Gelin sırayla başlayalım;

1) Rütbe/Rank Sistemi Nedir?

cs go rütbeler

Rütbe/Rank sistemi arkadaşlar CS GO oyununda sizin yetenek skalanızı gösteren bir değerdir.Oyuna başladığımızda ve rekabetçi modda oyun oynayabilmek için gereken 3lwl’i aştıktan sonra girdiğiniz ilk 10 Rekabetçi maç ile sistem sizin ne kadar iyi oynadığınızı belirlemeye çalışır. Her iki maçta bir olmak üzere 21 saatlik bir değerlendirmeye alınırsınız ve bunun sonucunda daha yetenek grubunuza yakın rütbedeki gruplarla eşleştirilerek ortalama yeteneğiniz ölçülür. Toplamda 4 kez 21 saatlik bekleme süresi vardır. İlk 10 maç tamamlandıktan sonra sistem başarılı olduğunuz son grubun rank seviyesinde size rütbe verir. Ve verilen bu rütbe ile oynamaya başlarsınız arkadaşlar. Ancak bu rütbe sabit değildir. Yani ilk 10 maç sonucunda Kalaş(mg) rütbesinde başladınız, bundan sonraki bütün maçlarda bu rütbe korunmaz. Kötü oynarsanız, girdiğiniz her oyunu kaybederseniz. Gümüş(silver) seviyesine kadar düşersiniz. Ya da iyi oynarsanız -ki ne kadar iyi oynadığınıza bağlı olarak- Global Elite rütbesine kadar çıkarsınız.

[irp posts=”1797″ name=”CS:GO FPS ARTIRMA YOLLARI (MİN 50 FPS)”]

2) Rütbe Neye Göre Belirlenir ?

Öncelikle arkadaşlar şunu belirtelim henüz bu konuda şuana kadar yapılmış hiçbir resmi açıklama yok. Hala gizemini koruyor diyebiliriz. Ancak yetkili bir kişinin gamespota yaptığı açıklama her rütbe arasında belli puanlar olduğunu ve kişi yeterli puana ulaştığında bir sonraki rütbeye geçtiğini belirtmiş. Peki bu puanlamaya neler etki ediyor ? Bilindiği kadarıyla puanlamaya etki eden 5 unsur var. Bunlar;

 1. Kill sayısı
 2. EDO sayısı
 3. Skor sayısı
 4. İsabet oranı
 5. Karşı takımdakilerin rütbesi

Arkadaşlar yukarıda saydığımız ilk 4 unsur size belli puanlar getiriyor. 5. unsur ise topladığınız bu puana etki eden bir katsayı işlevi görüyor. Mesela karşınızda sizden 2 3 rütbe yüksek kişiler varsa x kadar puan geleceğine 2x puan kazanıyorsunuz ve bir sonraki rütbe için gereken puanı topladığınızda rütbe atlıyorsunuz.

[irp posts=”5466″ name=”CS GO BİLİNMESİ GEREKEN KONSOL KOMUTLARI!”]

Şimdi kafanızda şöyle bir soru olacaktır. O kadar oyun kazanıyorum ancak 2 oyun kaybedince neden hemen rütbe düşüyorum ?

Bu olaya ilişkin redditte kullanıcılar tarafından ileri sürülen şöyle bir görüş var;

Her oyunda, oyuncunun ulaşması gereken bir taban puan değeri olduğunu düşünülüyor. Eğer bu taban puan değerini geçerseniz bu size + puan olarak yazılıyor. Ve art arda yüksek skorlarda oyun kazanırsanız rütbe atlıyorsunuz. ( Aranızda bir çok kişi bunu farketmiştir. Yeni bir rütbeye çıktığınızda art arda seri bir şekilde yüksek skorlar ile eller aldıysanız kısa bir süre sonra yeni rütbe alıyorsunuz) Eğer altında kalırsanız – puan değeri olarak yazılıyor. ( Tahminimize göre bu – puan değeri eklenen değere oranla daha fazla, sizde tecrübe etmişsinizdir dünya kadar maç kazandığınız halde bir kaç oyun kaybettiğiniz için rütbe alamıyorsunuz hatta rütbe düşüyorsunuz).

Evet arkadaşlar bizim CS:GO’nun rank sistemine ilişkin öne sürülen teoriler bu yönde genel olarak bu yönde.

Arkadaşlar birde şu sıralar çok gördüğüm bir teori daha var o da şöyle. Puanlama mantığı satrançtaki Elo puanı sistemine dayandırılmış. Konunun aslını merak ettiğim ve uzunca bir araştırma yaptım ve kaynağını buldum. Bu teori steam topluluğunda RetriButioN adlı bir oyuncu tarafından ortaya atılmış keza kendisi teorisini açıklarken “Hiç bir resmi dayanağı olmadığını” kabul etmektedir. Yani tamamen kendi tecrübe ve deneyimlerine dayanarak bu teoriyi öne sürmüştür.

[irp posts=”5476″ name=”CS GO BİLİNMESİ GEREKEN BAŞLATMA SEÇENEKLERİ”]

Peki nedir bu arkadaşın Elo sistemi ?

Sponsor Reklamlar

Arkadaşın iddia ettiği sistem aslen satranç turnuvalarında gördüğümüz Elo puanlama sistemine dayanıyor. Kısaca bahsetmek gerekirse kazanan kişinin kaybeden kişiden bir miktar elo puanı almasını ifade ediyor. Ancak kişilerin özel durumlarına göre daha fazla yada daha az puan kazanmasıda söz konusudur. Bu puanlama sistemi lol, fifa ve yeni çıkan oyunlarda overwatch dahil olmak üzere bir çok bilgisayar oyununda zaten yıllardır kullanılmaktadır. Ancak tekrardan belirtelim ki böyle bir puanlama sisteminin yasal olarak doğrulanmadığı ve bu yönde atılan teorilerin oyun düzeni ile bağdaşmadığı defalarca yaşanmıştır. Örnek olarak verirsek Elo puanlama sistemini savunanlar toplu girilen maçlarda herkesin toplam elosuna göre karşıya takım atanacağı, takımlarının elo puanı toplamlarının birbirine eşit olacağı öne sürülmüştür.

Ben bu olayın aksini defalarca tecrübe ettim. Boostlamak amaçlı 4 silver ile girdiğim maçlarda bir mg iki mg2 bir mge ve dmg takım geldiği oldu ki benim rütbemde dmg. Eğer bu sistem doğru olsaydı daha düşük rütbelerin gelmesi gerekiyordu.

Ancak teorinin mantıklı olduğu noktalar var, keza elo sisteminin bir çok bilgisayar oyunun kullanıldığını düşünürsek Valve farklı bir şekilde deforme edip bu sistemi cs:go ya uyguluyor olabilir. Ancak bunun ne olduğunu resmi açıklanana kadar kesin olarak bilemeyeceğiz.

[irp posts=”4521″ name=”CS GO: PİNG DÜŞÜRME TAKTİKLERİ”]

Ve arkadaşlar yazımızın son kısmına geliyoruz;

3) Rütbe Atlamak İçin Ne Yapmalıyız ?

Evet yazımızın en önemli kısmına geldik arkadaşlar. Rütbe atlamak için ne yapmalıyız? Öncelikle kendimizi geliştirmeliyiz arkadaşlar, gerekirse takımı taşıyacak kadar çünkü bir iki oyun kaybetmek bile puanınızda büyük eksilmelere neden oluyor. Peki kendimizi her yönden nasıl geliştirmeliyiz ? Bunu aşağıda maddeler halinde açıkladık arkadaşlar.

     I) Sağlam bir aim’e ve reflekse sahip olmanız gerekir. 

Peki aim’imizi nasıl geliştireceğiz ? Bu konuda bir çok sayıda atölye mapleri mevcut arkadaşlar. Bu maplerde botlarla oynayarak her gün ortalama 300 – 500 civarı bot öldürün. Bir süre sonra kendinizde fark edeceksiniz refleksleriniz hızlanmaya başlayacak, adamları daha rahat takip edebilecek ve daha rahat spray’ler ve headshot’lar atabileceksiniz. Aşağıda bu konuda en çok işinize yarayacak atölye maplerini paylaştık;

Atölye Aim 1: Trainig_aim_csgo2
Atölye Aim 2: Fast Aim/Reflex Training Map
Atölye Aim 3: Training:Bot Aim v4B

Arkadaşlar yukarıda aim’inizi geliştirmenize yarayacak 3 adet atölye mapı paylaştık. Bunların dışında da binlerce map daha var arkadaşlar. İsteğinizi kullanabilirsiniz. Ancak yukarıda vermiş olduklarımız daha işlevseldir.

      II) Düzenli spray atabilmeniz gerekiyor. İsabet oranı önemli. Hem puan olarak hemde daha rahat kill almak için her silahın sprayini az çok öğrenmeniz gerekiyor arkadaşlar. Aşağıda vermiş olduğum atölye map’ini indirerek hangi silahla nasıl spray atmanız gerektiğine bakabilirsiniz.

Atölye Spray: Recoil Master

      III) Her map için ayrı ayrı Smoke ve Flash taktiklerini öğrenmeniz gerekiyor.

Bu konuya ilişkin atölyeler var ancak atölyede çalışmak yerine youtube de bu konuda detaylı anlatım içeren binlerce video var. Bu videoları izleyerek ve oyunda deneyerek öğrenebilirsiniz.

     IV) Atölye maplerinde ve ölüm maçlarında uzun süre takılın ve hem yeteneklerinizi geliştirmeye devam edin hemde size en uygun sensitivity ayarını belirleyin (Bu linke tıklayarak profesyonel oyuncuların dpi ve sensivity ayarlarını öğrenebilirsiniz.)

      V) Maplere özel takım taktiklerini, hangi mapte nereye nasıl rush atacağınızı öğrenin.

Bu konu hakkında yine youtubede binlerce video var arkadaşlar. Bir plant’e takım olarak nasıl gireceğinizi ve nasıl bomba koruyacağınızı detaylı bir şekilde anlatıyor. Ayrıca twitchte profesyonel oyuncuları ve turnuva maçlarını izlereyek, takım taktikleri, rush taktikleri, flash ve smoke taktikleri, boost taktikleri ve daha bir çok şey hakkında kendinize bilgi edinin.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=APH5D9bOpCg[/embedyt]

   

      VI) Kendi takımınızı kurun.

Bir diğer önemli husus ise arkadaşlar oynadıkça takımınızda yada karşı takımda güzel oynayan – çok kill alan değil – mantıklı bir şekilde oynayan spray atmayı, aim almayı bilen takım oyununa sıcak insanları ekleyin ve sürekli bu kişiler ile oynayın. Aksi halde rastgele gelen bir çok kişi başınıza türlü türlü dert açabilir. Oynadığınız rütbeye denk olmayabilir, afk kalabilir, rus olabilir, oyunu trolleyebilir… Bu uzar gider o yüzden kendi takımınızı kuruyoruz ve rütbe kasmaya başlıyoruz arkadaşlar.

Evet arkadaşlar bu yazımızın sonuna geldik. Kendi bilgilerimiz ve araştırmalarımız çevresinde hazırladığımız bu yazı sizin için yararlı olmuştur diye umuyoruz. Eğer merak ettiğiniz yada kafanıza takılan bir şey varsa yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.

 

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan CALL OF DUTY: INFINITE WARFARE SİSTEM GEREKSİNİMLERİ başlıklı makalemizde call of duty infinite ward sistem gereksinimleri, call of duty infinite warfare için bilgisayar özellikleri ve call of duty infinite warfare sistem gereksinimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

6 Yorumlar

 1. ben legendary eagle master im ama geçemiyorum cevap yazarmisiniz global elite az kaldiii-_-

 2. abi ben çok güzel oynuyom silver 4 de kaldım cevap yazarmısınız

 3. hayır kardeşim eğer bir bombayı imha ettiğinde ve ya bomba kurup o bombayı patlattıgında yada 1 raunta en cok kişiyi öldürürsen ve bunun gibi iyi şeyler yaparsan edo alırsın

 4. Bu edolar neye göre veriliyo ? Oyunda bakıyorum hep yüksek kili olanlarda var edo, yani kill mi kasalım sürekli ?

  • Edo seçilmek için : en fazla kişi öldüren
   Bomba kurarak maç kazandıran
   Bomba çözerek maç kazandıran Kişiler seçiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.