GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Pazartesi , 17 Haziran 2019
Anasayfa / OYUN / OYUN BUGLARI VE ÇÖZÜMLERİ / (ÇÖZÜM)ROCKET LEAGUE ÇALIŞMAYI DURDURDU HATASI

(ÇÖZÜM)ROCKET LEAGUE ÇALIŞMAYI DURDURDU HATASI

Sponsor Reklam

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Rocket League çalışmayı durdurdu hatasını nasıl çözeceğimizi anlatacağız.

Konuyu uzunca bir süre Psyonix ve Steam forumlarda ve Reddit suplarında araştırdım. Hatanın belirgin bir kaynağı yok ancak bir çok kişide windows kaynaklı olduğunu gördüm. Tabi bazı kişilerde oyun dosyalarının bütünlüğünü doğruladığında yada oyunu silip yeniden yüklediğine hatanın çözüldüğü olmuş ancak bunlar azınlık kısım. Eğer sizde bu hatayı alıyorsanız aşağıdaki adımları alternatif olarak uyguluyoruz.

Hatanın Ayrıntıları

Hatanın Ayrıntıları

Log Name:      Application
Source:        Application Error
Date:          2/3/2017 4:14:23 AM
Event ID:      1000
Task Category: (100)
Level:         Error
Keywords:      Classic
User:          N/A
Computer:      Hasan
Description:
Faulting application name: RocketLeague.exe, version: 1.0.10897.0, time stamp: 0x56be98bf
Faulting module name: RocketLeague.exe, version: 1.0.10897.0, time stamp: 0x56be98bf
Exception code: 0xc0000005
Fault offset: 0x00b598fb
Faulting process id: 0x268
Faulting application start time: 0x01d169fc63fa0231
Faulting application path: D:\SteamLibrary\steamapps\common\rocketleague\Binaries\Win32\RocketLeague.exe
Faulting module path: D:\SteamLibrary\steamapps\common\rocketleague\Binaries\Win32\RocketLeague.exe
Report Id: h247817a-ceg2-4g5d-44hy-e7aht02hj272
Faulting package full name:

1) Winsowsu güncelleyin***

Windows updateyi açarak bilgisayarınızda eksik olan güncellemeleri yapın. Bunun yanında .Net Framework ve directx ve sair windowsa ilişkin bütün bileşenleri güncelleyin.

2) Sürücüleri güncelleyin.

Bilgisayarınızda yer alan sürücüleri ve oyun bileşenlerini güncelleyin. Bu konuda ben ücretsiz olan Driver Booster programını kullanmanızı öneriyorum. Bu program ile bilgisayarınızda yer alan bütün sürücü ve oyun bileşenlerini saniyeler içinde görebilir, yazılımlarını tarar ve eski sürüme sahip olan yazılımları güncelleyebilirsiniz.

Oyun bileşenleri ile kast ettiğimiz, ekran kartı sürücüsü, DirectX, Visual C++ paketler, PsyhX gibi oyunlara yönelik olan yazılımlardır. Eğer yukarıda bahsettiğim programı kullanmayacaksanız bu yazılımları manuel olarak güncelleyin.

Sponsor Reklamlar

Eğer bu işlemleri yaptığınız halde çalışmayı durdurdu hatası alıyorsanız demek ki azınlık olan kısımdasınız ve oyuna yönelik olarak aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekir.

3) Ekran kartı sürücüsünü silip yeniden yükleyin.

Eğer sürücüleri güncellediğiniz halde hatayı almaya devam ediyorsanız ekran kartı sürücünüzü tamamen bilgisayarınızdan kaldırarak güncel sürümünü yeniden yükleyin.

4) Sistem taraması yapın.

Sistem dosyalarınızda yer alan herhangi bir bütünlük ihlali varsa bu tür hatalara yol açabilmektedir. Aşağıda anlattığımız işlemi yaparak bunu tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.

  • Sol alt köşedeki windows ikonuna tıklayın ve arama kısmına “cmd” yazın
  • Cmd komut konsolu çıkacaktır, yönetici olarak çalıştırın
  • Konsola “sfc/scannow” yazıp enter deyin
  • İşlem bitene kadar konsol ekranını kapatmayın

Tamamlandıktan sonra oyuna girin ve tekrar deneyin.

Eğer yukarıda yaptığımız windows ilişkin işlemler işe yaramazsa şimdi aşağıdaki işlemleri uygulayacağız.

1) Oyunun grafik ayarlarını düşürün

Eğer yüksek grafik ayarlarında oynuyorsanız minimuma kadar düşürün. Siteminizde darboğaz olması bu tür oyun çökmelerine yol açabilir.

2) Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın

Steamı açıp kütüphaneye gelin, burada Rocket League’nin üzerine sağ tıklayarak özellikleri seçin. Yerel Dosyalar sekmesine gelin ve “Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula” deyin. Bu sırada oyun dosyalarınız taranacak ve hatalı yada eksik olan dosyalar yeniden yüklenecek. Steam bunu otomatik olarak yapıyor sizin ayrıca bir şey yapmanıza gerek yok.

 

3) Steamı silip yeniden yükleyin. 

Hata eğer oyundan yada windowsdan kaynaklanmıyorsa sorunun nedeni Steam olabilir. Bazen steamde yaşanan problemler sonucu steamın oyunlar için gerekli bileşenleri bazen yanlış dosyalara kurduğunu ve bunun oyunda hatalar meydana getirdiğini biliyoruz. Eğer hatayı almaya devam ediyorsanız steamı silip yeniden yüklemeyi deneyin.

Evet arkadaşlar bu işlemleri yaptığınızda sorununuz %99 çözülecektir. Burada sadece forumlarda bulduğum çözüm yöntemlerini değil aynı zamanda oyunun kendi forumunda yöneticiler tarafından anlatılan yolları da ekledim umarım faydalı bir yazı olmuştur. Eğer abi ne dediysen yaptık ama yok hala aynı hatayı alıyorum diyorsanız size son tavsiyem önce bir sistem geri yükleme yine olmazsa son çare format atın arkadaşlar. Herkese iyi oyunlar.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan (ÇÖZÜM) LEAGUE OF LEGENDS ÇALIŞMAYI DURDURDU HATASI başlıklı makalemizde LEAGUE OF LEGENDS çalışma durdurdu hatası çözümü, LEAGUE OF LEGENDS çalışmayı durdurdu ve LEAGUE OF LEGENDS çözümleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.