GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TELEFON / Çin’den Cep Telefonu Almak

Çin’den Cep Telefonu Almak

Sponsor Reklam

Bu yazımızda Çin’den telefon almak hususunda genel bilgiler paylaşmak istiyoruz. Öncelikle yurt dışından aldığınız telefonları ülkeye girişte pasaport kaydı yaptırmanız gerekiyor. Bu bilgiyi verdikten sonra Çin üzerinden telefon getirtme hususunda önemli gördüğümüz detayları paylaşacağız.  İlk olarak hangi telefonu satın alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu karar verdikten sonra önümüzde iki seçenek bulunmaktadır. Hangi internet sitesinden satın alacağınıza karar vermeniz yada yurt dışına giden bir tanıdığınız veya kendiniz aracılığıyla bu marka ve modeli telefonu satın almanız olacaktır. Yapılan işlemlerin %90 ile yakını internet üzerinden verilen siparişler ile gerçekleştirilmektedir.

Burada şunun altını çizerek dikkatli bir şekilde belirtmekte yarar var. İnternet üzerinden satın alınan bütün cep telefonları gümrüğe takılmaktadır. Gümrükten de telefonunuzu satın almak için öncelikle harçlıklarını yaptırmanız gerekmektedir. Fakat son zamanlarda yapılan işlemlerde gönderici tarafın içerisinde telefon olmadığına dair hediye tarzında küçük kutularda gönderim sağlamaktadır. Bunun da gümrüğe takılma olasılığı yaklaşık %20 civarındadır. Hemen hemen bütün cep telefonları gümrüğe takılır. Gümrükten de satın almak için takip numarası ile hangi gümrüğe gittiğini bulmanız ve o gümrüğün ilgili veznesine harçları yatırmanız gerekmektedir. Kısacası Çin üzerinden cep telefonu getirtmek artık eskisi kadar kolay değildir. Bunun yerine yurt içinde distribütörü olan veya yerli bir markayı tercih etmenizde oldukça fayda var. Yine de kararınızı yurt dışından telefon almak ise şu tavsiyelerimizi dikkatli inceleyin.

Sponsor Reklamlar

Çinden telefon alınır mı ?

Satın alacağınız siteyi iyi bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Aşağıda popülerlik bakımından siteleri sizler için listeledik. Bu sitelerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Sadece site tercihi değil, mağaza seçimi bu o kadar önemlidir. Satın alacağınız mağazanın popüler olması, daha yapmış olduğu alışverişlerden aldığı yorumları fiyat skalası gibi bir çok etkeni aynı anda incelemeniz gerekiyor.

  • Gearbest.com
  • AliExpress.com
  • Geekbuying.com
  • Chinavasion.com
  • Banggood.com

Satış sonrası servis desteğinin az ya da hiç olmaması bu tip işlemlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında gelmektedir. Çin’den telefon alınır mı ? Bu sorunun cevabını şu şekilde yanıtlayabiliriz. Neden Çin ? Markası mı yoksa kalitesi mi ya da fiyatı mı daha iyidir ? Bu soruların yanıtını birlikte verelim.

Markası diyelim. Piyasa göre ülkemizde bulunan markalar Çin’de satılan telefonlara göre daha iyi konumdadır. Özellikle servis ağı noktasında önemli bir konumdadır. Kalite bakımından yurt içi firmalarda rakip olabilecek bir çok Çin menşeili firma bulunmaktadır. Son olarak fiyat bakımından ülkemizden çok çok ucuz olması bir avantaj sayılabilir. Fakat genele baktığımız servis ağının olmaması ve ülkeye giriş vergi masrafından dolayı Çin telefonlarını tercih etmemeniz fayda olacaktır. Peki, Çin’den alınan telefonlar Türkiye’de çalışır mı ? Uzun vade olarak çalışmaz. Kısa süre sonra İMEI kaydı olmadığı için kapanır.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Android Telefonda Sürekli Reklam Geliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.