GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / TEKNOLOJİ / MODEM DESTEK / Access Point Nedir ? En Güncel Bilgiler

Access Point Nedir ? En Güncel Bilgiler

Sponsor Reklam

Access Point nedir ? ne işe yarar ? nasıl kurulur ? ortalama fiyatları nasıldır ? Bunun gibi bir çok sorunun cevabını bulabileceğiniz yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. 2020’in 3. ayına giriyoruz. Sürekli değişen teknolojilerle birlikte yaşamak her geçen artıyor. Öyle ki eskiden tek portlu kablolu modemler büyük bir teknoloji ise de günümüzde yerini kablosuz wifilere bıraktılar.

Hız isteyenler için kablolu modem tercih ederken, kablosuz da bir o denli fazladır. Peki gerçek anlamda Access Point nedir ? İşte tüm detayları ile birlikte..

Access Point Nedir ?

Türkçe karşılığı erişim noktası olarak bilinmektedir. Yaptığı iş bakımından çalışma prensibini şu şekilde tanımlayabiliriz. Kablosuz aygıtların bir ağa bağlanmasına izin veren kablosuz yönlendirici aygıt olarak adlandırabiliriz. Başka bir tanım olarak access point cihazlar başka bir kablosuz modem üzerinden internet alarak bulunduğu ortama interneti dağıtan cihazdır.

Bir çok mekanda kullanılmaktadır. Ev, ofis, alışveriş merkezleri, bankalar gibi pek çok alanda günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Kısa tanımını yaptıktan sonra nerelerde kullanılır ? Nasıl kurulur ? Ortalama fiyatları nelerdir ? Birlikte bakalım nasıl olacaktır ?

Access Point Ne İşe Yarar ?

Yukarı da tanımladığımız gibi cihazlar bulunduğu ortama interneti dağıtmaktadır. Başka bir ortamdan kablosuz olarak wifiyi alarak bulunduğu ortama daha güçlü sinyaller ile dağıtmaktadır. Bunun için ilk kaynak internetin wifi ağının olması gerekir. Daha sonra sinyalin düştüğü noktada Access Point kurulumu yapılarak bir ileri ortama kablosuz internet taşıması yapılabilmektedir.

Kısacası interneti başka bir mekana taşıma görevi yapan cihazlar olarak da söyleyebiliriz. Ana kaynak üzerinden taşıma yapılarak güçlü cihaz ile ortalama 5 km’ye kadar internet sunulabilir. Bunun için ortamın çok önemi vardır. Örneğin taşıma yapılacak yer üzerinden bir engel olmaması (Yani odadan odaya veya binalar arası) Eğer engel olursa 2 km uzaklığa taşınacak internet düşer.

Sponsor Reklamlar

Access Point Ortalama Fiyatları

Fiyatlardan bahsetmek gerekirse şu bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz. İlk olarak marka, cihazın modeli, güçü gibi faktörler fiyat konusunda ilk bakılacak unsurdur. Örneğin piyasaya hükmeden firmaların modemleri daha pahalı olurken, orta kalite cihazlar daha uygun fiyata bulunabilmektedir.

Yaptığımız araştırmaya göre en düşük Access Point şu an 120 TL civarında olurken, en pahalı cihaz bin TL’dir. Orta kalite ise 400 – 500 TL arasındadır. Özellik bakımından bir kaç model paylaşmak gerekirse;

Cihaz AdıFiyatıVeri HızıKalitesi
Zyxel NWA1123-AC-PRO 1750 Mbps1050 TL1300 MbpsYüksek kalite
Tenda AP4120 TL300 MbpsDüşük kalite
TP-Link EAP115 Tavan Tipi220 TL300 MbpsOrta kalite

Değerlendirme ve Sonuç

Son paragrafta şu bilgileri sizler ile paylaşabiliriz. Tanımı ve hangi alanlarda kullanılması gerektiğini anlattık. Kısa kısa fiyatları üzerinden bilgiler aktarmaya çalıştık. Eğer seçimini en düşük kalite üzerinden yaparsanız, gerçek anlamda performans beklemeyin. Fakat 2 3 oda ilerisine kablosuz internet taşımak isteyen tam olarak düşük kalite işini görebiliriz.

Fakat daha fazla ileriye taşımak isterseniz de orta kalite tercih etmeniz gerekiyor. Zira düşük kaliteli cihaz satın aldığınız işini görmedikten sonra bir işe yaramaz. O yüzden tercih yaparak interneti nereye taşıyacağınız ve ortamın durumuna bakmanız gerekiyor. Son tavsiye olarak da piyasa bilinen markaları tercih ederseniz, daha sonra yaşayabileceğiniz sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Mesela teknik servis konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bilinmedik ve kalitesiz ürün alırsanız, ilk bozulmasında direk çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz.

O yüzden bilinmiş markaları ve özellikle orta kalite cihazları tercih etmenizde büyük yarar vardır. Yine bunlar dışında takıldığınız noktalarda yorum bölümünden bize yazarak iletişime geçebilirsiniz.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Telefondan TP Link Modem Kurulumu başlıklı makalemizde telefondan modem kurulumu ve telefondan tp link kurulum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.