GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Anasayfa / HABERLER / Modemin Türkçesi Ne Demektir ? Nedir ?

Modemin Türkçesi Ne Demektir ? Nedir ?

Sponsor Reklam

Modemin Türkçesi nedir ? Ne işe yarar ? Nasıl çalışır ? Merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yanıtlayacağız. Modemin anlamı “Modülatör” veya “Demodülator” olarak bilinmektedir. Bu anlamın birleşmesiyle modem anlamı taşımaktadır. Bir bilgisayarın genel ağa bağlanmasını sağlayan cihaza modem denilmektedir. Modem telefon hattı üzerinden haberleşir. Sayısal sinyaller sayesinde digital veri alış verişi yapar. Günümüzde fiber teknolojinin yaygınlaşmasıyla ışık hızında veri alış – verişi sağlanmaktadır.

Modem nedir ?

Uzak mekanların bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlayan cihaza modem denir. Telefon hattı üzerinden yapabileceği gibi fiber teknolojisi ile yapılmaktadır. Bu işlemin kablolu yapılabileceği gibi kablosuz cihazlarla ile yapılmaktadır.

Kablosuz modeller ise günümüzde sinyalleri radyo sinyallerine dönüştüren cihazlar olarak bilinmektedir. Analog dijital sinyalleri radyo frekanslarına dönüştürerek cihazlara dağıtır. Peki modem gerçek anlamda nasıl çalışır ? İşte tüm detaylar ve bilgiler…

Sponsor Reklamlar

Bir modem nasıl çalışır ?

Aldığı sinyalleri veriye dönüştürerek veri aktarımı sağlayan cihazlardır. Bir bilgisayarı ağa bağlamak için kullanılır. Modemin çalışma prensibi dijital sinyalleri frekanslara dönüştüren cihazlardır. Aynı zamanda dönüşme işlemini ses frekansı yoluyla yapmaktadır.

Modem taşıyıcı sinyalleri gönderen alan cihazdır. Modüle edilerek sinyaller üzerinden birbirinden bağımsız ve farklı sinyaller gönderir ya da alır. İnternete bağlanma işlemi ise bilgisayarın birbirine modem vasıtasıyla bağlanmasıyla olur. Bu işlemi yapabilmek için RJ45 Konnektör ile modem ile bilgisayar arasında çekilecek kablo ile yapabileceği gibi kablosuz da yapılabilir.

Son olarak günümüzde modem fiyatları farklı özellikle ve isteklere göre değişmektedir. Örneğin kablolu tek çıkışlı olan modemler 80 TL civarında iken, 4 çıkışlı kablolu modem fiyatları 150 TL civarındadır. Aynı şekilde tek çıkışlı kablosuz modemler ise 130 TL civarında iken, çıkış sayısı fazla kablosuz modemler 200 TL’den başlamaktadır.

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan 2018 DNS Sunucuları | En Hızlı ve Aktif 2018 Dns Listesi (YENİ DNSLER EKLENDİ) başlıklı makalemizde 2018 dns adresleri, 2018 güncel dns adresleri ve 2018 güncel dns listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

13 Yorumlar

 1. Susan Wilson

  detaylı bir açıklama olmuş gerçekten çok faydalı

 2. çok yararlık bir makale saol

 3. modemimde arıza var nasıl çözerim hocam , şifresini unuttum giremiyorum

  • Hasan Yalçın

   hocam modem şifre değiştirme ile ilgili yazımız var orada detaylı bir şekilde anlatıldı
   modemi fabrika ayarlarına getir, 192.168.1.1 den local olarak bağlan ve ayarlarını yap

 4. modemlerin arayüz ayarına nasıl gireriz hocam wifi şifresini değiştirmem lazım

  • Hasan Yalçın

   hocam modem arayüz ip adresleri ve şifreleri konusu makalesinde modem markasına göre şifrelerini yazdık oradan bakarsan daha iyi bilgi verir modemin marka model nedir yazarsan bakalım

 5. modemi sıfırlama yaptım fabrika ayarına geri ayarlarına nasıl girer

  • Hasan Yalçın

   hocam modem marka model nedir ona göre yardımcı olalım genelde 192.168.1.1 ip adresinden ayarlarını yapacaksın

 6. iki tane bilgisayar bağlamak için nasıl ayarlama yapacağım hocam ikisi arasında bağlantı olacak

  • Hasan Yalçın

   hocam ikisinide aynı ağda kullanım ayarlar kısmında ağ kurarak ikisi arasında paylaşım yapacaksın

 7. çok yararlı bir makale olmuş hocam emeğine sağlık 🙂

 8. bilmeyenler için çok güzel bir yazı olmuş saol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.