GGMYFRIEND.com | Oyunlarınızda yeni bir soluk
Perşembe , 18 Temmuz 2019
Anasayfa / TEKNOLOJİ / İp Adresim Nedir ?

İp Adresim Nedir ?

Sponsor Reklam

IP Adresi Nedir?

 IP (İnternet Protokolü) olarak bilinen adresi, bilgisayar ağında iletişim için internet teknolojisini kullanan bir aygıtın belirleyici numarasıdır. IP adresi, kullanılan cihaza ait bazı özelliklerini üzeriden taşımaktadır. Bu özellikler ise; cihazın hangi servis sağlayıcısını kullanıdığı veya ağı kullandığını ve internete hangi lokasyondan ve nerelerden bağlandığını belirler. Adeta bir kimlik numarası gibi olan bu numara dünya üzerinde tek bir sayı grubundan olmaktadır. Aynı numara grubundan aynı sayılarda başka bir ip adresi olması mümkün değildir.

İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS), internete bağlanan her cihaza bir numara yani ip adresi ile tanımlamaktadır. Verilen bu ip adresi benzersiz bir ip olmalıdır. İP adresleri ise günümüzde çeşitli dijital aygıtlarında internet üzerinden haberleşmesi ve iletişime geçmelerini sağlamaktadır. İP adresi benzersiz olarak atanmakta ve çok gruplarda yer alan ip adresleri ile çalışmalar yapılmaktadır. Farklı numara grubundan ip adresi almış olan farklı cihazlar da internete bağlı olmak şartı ile birbiri ile sürekli iletişim halinde olabilirler.

Sponsor Reklamlar

İnternete bağlı olan cihazların ip adreslerini sorgulamak ve bulmak için çok çeşitli ip adresi bulmak ve sorgulama araçları yapılmaktadır. Bu araçlar ile ip adresini cihazın hangi adresten ve lokasyondan bağlandığını , hangi servisi sağlayıcısını ve ağı kullandığını tespit etmek için kullanılmaktadır. Çok çeşitli web programları ile de bu sorgulama yapılmakta ve ip adresi sorgulama testi olmaktadır.

 

 

Sponsor Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Youtube İzlenme Başına Kaç Para Veriyor? 2019 başlıklı makalemizde youtube izleme başına, youtube kaç para veriyor ve youtube kazançları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum

  1. saol kardeşim emeğine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.