Anasayfa / GENEL / EN İYİ UTORRENT HIZLANDIRMA AYARLARI 2017 (RESİMLİ ANLATIM)

EN İYİ UTORRENT HIZLANDIRMA AYARLARI 2017 (RESİMLİ ANLATIM)

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda uTorrent ile daha hızlı indirme yapabilmeniz için gereken ayarları paylaşacağız.

Tabi burada paylaştığımız unsurlar doğru torrent ve doğru tracklar ile birlikte işe yarayacaktır. Sunucudan kaldırmış üç beş seed ile beslenen bir dosyaya elbette yararı dokunmayacaktır. Bu ayarlar sadece kullandığınız torrent ve trackerları tam kapasite kullanabilmenizi sağlar.

Arkadaşlar son resim hariç ayarları genel olarak resimlerde anlattığım şekilde yapın. Eğer resimlerde gösterilen alanlar dışında tikiniz varsa kaldırın. Bunlar aynı zamanda kendi kullandığım ayarlardır.

  2017 GÜNCEL VE HIZLI TORRENT TRACKER LİSTESİ

1) Genel Ayarlar

 1. Options > Prefences > General bölümüne geliyoruz.
 2. En aşağıda yer alan “When Downloading” ayarlarına geliyoruz.
 3. Resimde olduğu gibi burada yer alan 3 kutucuğa tik atıyoruz.


Resmi yakınlaştırmak için üzerine tıklayın

2) Bant Genişliği

 • Options > Prefences > Banwith bölümüne geliyoruz
 • “Maximum upload rate” yazan kısıma upload hızınızın altında bir değer giriyoruz. İsterseniz “1” diyerek upload hızınızı koruyabilirsiniz. Tabi bu pek tavsiye edilen bir şey değil çünkü torrent sektörü malum imece usulüne benzer herkesin birbirine destek olmasıyla ayakta kalır. O yüzden upload hızını aşmayacak bir değer girerseniz hem indirmenize bir zararı olmadığı gibi hemde siz de diğer kişilerin hızlı bir şekilde indirmesine yardımcı olursunuz.
 • “Maximum download rate” yazan kısma geliyoruz ve “0” yazıyoruz. Yani indirme hızınız limitsiz olsun. (Tabi internet servis sağlayıcınızın sağlamış olduğu download sınırı ayrı)
 • Daha sonra “Number of Connections” yazan kısıma geliyoruz. Burada her torrent için kaç tane eşe bağlanılsın buna karar veriyoruz. Ne kadar fazla eşe bağlanırsanız o kadar hızlı indirme yaparsınız. O yüzden buraya “999” gibi uçuk ifadeler giriyoruz.


Resmi yakınlaştırmak için üzerine tıklayın

 3) BitTorrent

 • Options > Prefences > Bittorent bölümüne gelin.
 • “Protocol Encryption” ayarlarına gelin.
 • “Outgoing” yazan kısmın karşısına gelip “Enabled” olarak seçin.
  EN İYİ 10 TORRENT SİTESİ (2017)


Resmi yakınlaştırmak için üzerine tıklayın

 4) Sıralama Ayarları

Öncelikle şöyle başlayayım. Eğer internet hızınız düşükse asla çoklu indirme yapmayın. Çünkü torrent sayısı arttıkça her torrent için eşlerden alınan verim her seferin kat ve kat azalmaktadır.

Klasik bir şekilde özetleyecek olursak 8 mgb için 1, 16 mgb için 2 ve 25 mgb için en fazla 3 torrenti indirin. Bu sayıyı artırmanız halinde her torrenti olması gerekenden çok daha düşük bir hızda indirmenize neden olabilir.

Şimdi diyeceksiniz ki sürekli bilgisayar başında mı duracağız, yeni bi torrent eklemek için illa diğerini mi bekleyeceğiz ? İşte uTorrent bunu engellemek için sıralama ayarlarını getirmiş.

 • Options > Prefences > Queueing bölümüne geliyoruz.
 • Queue ayarlarına geliyoruz.
 • “Maximum number of active torrent” yazan kısıma indirme yapmak istedikleriniz + seedlemek istedikleriniz torrent sayısını giriyoruz. Mesela benim fiber internetim var ve üç tane torrenti aynı anda indiriyorum. 5 tane film indireceğim ve indirdikten sonrada bu indirdiklerimin seedlenmesini istiyorum ne yapacağım aynı anda indireceklerim (3) ve seedleyeceklerim (2) toplamı kadar değer gireceğim. Yani bu durumda 5 yazacağım
 • “Maximum number of active downloads” kısmında ise aynı anda kaç tane indirme yapılacak bunu belirleyeceğiz. Yukarıda dediğimiz gibi internet hızına göre bu sayıyı belirliyorsunuz.
 • “Seeding Goal” kısmına geliyoruz. “Minimum ratio” yazan kısmına geliyoruz. Ben şahsen %100 yapıyorum aldığım kadar veriyorum size de bunu tavsiye ederim.


Resmi yakınlaştırmak için üzerine tıklayın

Evet arkadaşlar yukarıda yapmanız gereken ayarları etraflıca anlattığıma inanıyorum umarım ilgili olanlar için faydalı bir yazı olmuştur. Herkese iyi günler.

  TORRENT TRACKER NEDİR ? NE İŞE YARAR ? NASIL EKLENİR ?

Bir önceki yazımız olan WOW: YENİ DEMON HUNTER başlıklı makalemizde DEMON HUNTER, DEMON HUNTER kurulum ve DEMON HUNTER oyunu hakkında bilgiler verilmektedir.

8 Yorumlar

 1. işe yaradı kardeşim ellerine sağlık

 2. eline sağlık kardeşim ama bende bi değişiklik olmadı 460 civarıydı hala aynı ama uğraşmışsın başkalarında olmuş yinede sağol 🙂

 3. İşe yaradı baya eyvallah kardeşim kafama takıldı torrenti indirdikten sonra seedlemek zorundamıyız yani onu yapmasak bi zararı olur mu ?

  • Yani genel olarak zorunluluğu yok. Gönüllü olarak yaptığın bişey olarak düşün. Sen o torrenti indirirken kim bilir kaç kişi seedlediği için hızlı indiriyosun. Ona binaen başkalarının hızlı indirmesi içinde sen seedliyosun. Ama bazı torrent siteleri var 1337x gibi bu siteden indridiğin torrent ile 24 saat seedlemezsen seni banlıyor ama bu istisnai bi durum diğerlerinde yok.

 4. Elinine sağlık hocam , kendi adıma teşekkür ederim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*